Poprzedni artykuł: 30 tydzień ciąży - zadbaj o relaks Następny artykuł: 32 tydzień ciąży - infekcja intymna?

31 tydzień ciąży - dlaczego dziecko pije płyn owodniowy?

Zaczął się 31 tydzień ciąży i brzuch ma już spore wymiary. Sprawdź, dlaczego dziecko pije płyn owodniowy i co się dzieje na tym etapie.

31 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Pod koniec siódmego miesiąca mogą ponownie zacząć ci doskwierać zmienne nastroje: w jednej chwili czujesz się pełna euforii, a pół godziny później masz dość wszystkiego. Możesz być drażliwa, złościsz się z byle powodu, płaczesz. Miewasz kłopoty z koncentracją, coraz częściej ze strachem myślisz o porodzie. Ale równie często czujesz się najszczęśliwsza na świecie, a z radości, że jesteś w ciąży, masz ochotę skakać pod sufit. Wszystko to jest spowodowane wzrastającym poziomem hormonów ciążowych i dotyczy większości kobiet na tym etapie ciąży. Czasem rozdrażnienie powoduje też zmieniająca się sylwetka przyszłej mamy: spory brzuch, 7-8 kilogramów więcej, poszerzające się biodra, opuchnięte stopu i kostki, czasem też dłonie – wszystko to może sprawiać, że źle się czujesz sama ze sobą. Warto porozmawiać wtedy z bliską ci osobą – przyjaciółką, siostrą, mamą czy inną kobietą w ciąży. Wsparcie kogoś, kto okaże zrozumienie, poprawi ci nastrój. Pomyśl – jeszcze kilka tygodni i na świecie pojawi się twoje dziecko, a ty zaczniesz wracać do swojego dawnego ciała.

Rozwój dziecka w 31 tygodniu ciąży

Twoje dziecko waży już ponad 1,5 kilograma. Ciągle pije płyn owodniowy, co dostarcza mu mniej więcej 40 kalorii dziennie. W ten sposób ćwiczy odruch połykania i – jak twierdzą naukowcy – także próbuje radzić sobie ze stresem. Zauważono bowiem, że niektóre maluchy, gdy czują się niespokojne, pochłaniają większe ilości płynu, a inne wręcz przeciwnie – jakby traciły apetyt. Podobnie, jak dorośli – niektórzy „przejadają” stres, a inni, gdy się denerwują, zupełnie nie mogą jeść. Dziecko otwiera i zamyka oczy (otoczone już rzęsami i brwiami), ciekawie rozglądając się we wnętrzu macicy. Na razie potrafi rozróżnić jasne i ciemniejsze cienie, nie odróżnia jeszcze szczegółów otoczenia. Przyzwyczajenie maluszka do półmroku panującego wewnątrz macicy sprawia, że noworodek lepiej będzie się czuł w przyciemnionym pokoju, a na widok jasnego światła może nawet płakać.

31 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Najwyższy czas, abyś wybrała miejsce, w którym będziesz rodziła. Znaczna większość Polek rodzi w szpitalu, niewielki procent decyduje się poród w domu. Jest on możliwy wówczas, jeśli ciąża nie ma powikłań, lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań i wyrazi na to zgodę, a ty będziesz miała zapewnioną opiekę położnej podczas porodu. Jeśli będziesz rodziła w szpitalu, wybierz się razem z partnerem do okolicznych placówek i wspólnie zdecyduje, które miejsce będzie najlepsze. Pamiętaj, że oprócz właściwej opieki medycznej, dobrego zaplecza medycznego i przyjaznej atmosfery, ważne jest też to, czy dojazd do szpitala o każdej porze jest dobry (np. nie ma korków). Istotne jest również to, czy szpital nie jest przepełniony – wówczas może zdarzyć się, że nawet jeśli się w nim zarejestrujesz, mogą cię odesłać do innej placówki, gdy nie będzie w nim miejsc. Jeżeli jesteś zdecydowana na poród rodzinny w towarzystwie bliskiej ci osoby, od razu poinformuj o tym personel medyczny. Dowiedz się też, jakie są wymagania placówki w kwestii dokumentów, które powinnaś mieć ze sobą przy porodzie. Najlepiej od razu je skompletuj i przygotuj do spakowania. 

Ciekawostki

Jeśli w szpitalu opłacasz „cegiełkę” za poród rodzinny, nie zapomnij wziąć rachunku. Będziesz potem mogła tę sumę odliczyć od podatku. 

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

29 lutego 2020, 09:07

Nasze propozycje