Poprzedni artykuł: 36 tydzień ciąży - ciąża donoszona Następny artykuł: 38 tydzień ciąży - poród coraz bliżej

37 tydzień ciąży - gorszy nastrój?

W 37 tygodniu ciąży wiele kobiet odczuwa pogorszenie nastroju. Sprawdź, co jest tego przyczyną i jak sobie poradzić z niedogodnościami.

37 tydzień ciąży

37 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Dziecko jest już bardzo duże, a twój brzuch urósł razem z nim. Kilka dodatkowych kilogramów może ci doskwierać; zapewne czujesz się ciężka i niezgrabna, jak większość kobiet pod koniec ciąży. Obrzęki stóp, kostek i dłoni mogą się powiększać, zwłaszcza w letnich miesiącach. Wiele przyszłych mam w dziewiątym miesiącu ciąży skarży się na bolący kręgosłup, który mocno daje im we znaki. Kilkanaście kilogramów więcej i zmiana osi symetrii ciała to dla niego spory wysiłek, więc nic dziwnego, że doskwierają ci bóle. Poproś partnera o delikatny masaż pleców, na przykład z użyciem olejku aromatycznego. Ulgę może przynieść ci także ciepła (ale nie gorąca) kąpiel. Wielu kobietom w ciąży na bóle kręgosłupa najbardziej pomagają ćwiczenia rozciągające,np. pilates albo zajęcia z piłką (fitball dla kobiet w ciąży).

Rozwój dziecka w 37 tygodniu ciąży

Dziecko jest już właściwie gotowe do porodu. Waży ponad 3 kg, ma długość ok. 50 cm. W Polsce średnia masa urodzeniowa wynosi pomiędzy 3200 a 3450 gramów, zaś średnia długość ciała to u dziewczynek 50 cm, a u chłopców 51 cm. Zwykle chłopcy są ciężsi i dłużsi od dziewczynek, ale nie jest to regułą. Jeżeli noworodek ma mniej niż 2,5 kg mówi się, że ma niską wagę urodzeniową. Dziecko powyżej 4,5 kg opisywane jest jako duże. Ostateczna waga i długość ciała noworodka jest sprawą indywidualną, zależy m.in. od czynników genetycznych (postury i tuszy rodziców i dziadków), przebiegu ciąży, tygodnia urodzenia (dzieci urodzone w 37 tygodniu będą nieco mniejsze i lżejsze od tych z 41 tygodnia) a także indywidualnych predyspozycji. Dzieci z porodów mnogich (bliźniaki, trojaczki) są mniejsze od tych urodzonych z ciąży pojedynczych.

37 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Twoja waga i rozmiary pewnie nie pozwalają ci już normalnie spać, jesteś zmęczona, zniecierpliwiona, masz też dość ciągłych pytań znajomych „to ty jeszcze nie urodziłaś?” Spokojnie, to już niedługo. Większość kobiet na dwa – trzy tygodnie przed porodem odczuwa spadek nastroju, ale to nic dziwnego. Minione miesiące były dla ciebie trudne, więc nic dziwnego, że jesteś znużona. Postaraj się dbać w miarę możliwości o swój wypoczynek i dobry nastrój. Pamiętaj jednak o ruszaniu się – spacery i spokojne ćwiczenia rozciągające będą najlepsze. Powinnaś przygotować się do porodu; warto również ćwiczyć oddechy. Jeśli chodziłaś na zajęcia do szkoły rodzenia, to zapewne wiesz, jak się to robi. Połóż dłonie na brzuchu w taki sposób, by stykały się palcami. Weź głęboki oddech przez nos, nabieraj powietrze w tej sposób, aby klatka piersiowa się uniosła, a palce na brzuchu rozeszły się na boki. Teraz powoli wypuszczaj powietrze ustami, wydmuchując je tak, jakbyś chciała zdmuchnąć świeczkę.

Ciekawostki

Data porodu jest tylko orientacyjnym terminem. Większość dzieci urodzonych o czasie rodzi się między 38 a 41 tygodniem ciąży, ale tylko 4% w dniu oznaczonym jako data porodu.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

4 lipca 2020, 20:57

Nasze propozycje