Poprzedni artykuł: 4 tydzień ciąży - pora na test ciążowy? Następny artykuł: 6 tydzień ciąży - czego się spodziewać na początku ciąży?

5 tydzień ciąży - pierwsze objawy ciąży

Co się dzieje w 5 tygodniu ciąży? Jakie są pierwsze objawy i dolegliwości ciążowe i jak rozwija się dziecko?

5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

U części kobiet w tym czasie pojawiają się mdłości, pobolewanie piersi, nadwrażliwość na zapachy czy ogólne zmęczenie lub wzmożona senność. Czasem występuje niechęć do jedzenia lub zwiększony apetyt; częściej niż zwykle bywasz w toalecie. Piersi mogą robić wrażenie powiększonych, a stanik jest ciut za ciasny. Otoczki wokół brodawek sutkowych mogą się powiększyć i ściemnieć. Niektóre panie w tym czasie skarżą się na osłabienie, zawroty głowy lub omdlenia. Często pojawiają się wahania nastroju, a także zmęczenie i senność. Nawet jeśli jesteś w ciąży, test ciążowy może jeszcze nie dać wyniku pozytywnego, gdyż zależy to od poziomu hormonu hCG. Jeżeli miesiączka się spóźnia, a ty odczuwasz niektóre objawy ciążowe, powtórz test za kilka dni.

Rozwój dziecka w 5 tygodniu ciąży

W piątym tygodniu zaczyna tworzyć się łożysko, które poprzez pępowinę będzie dostarczać dziecku tlen i wszystkie składniki odżywcze. Płód jest teraz wielkości nasiona jabłka i nadal bardzo szybko się rozwija. Wykształca się teraz serce, będące pierwszym organem dziecka, pracującym samodzielnie, a mózg i rdzeń kręgowy zaczynają nabierać kształtu. Tworzy się także kręgosłup dziecka - powstają zaczątki 33 kręgów.

5 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Jeżeli już wiesz, że jesteś w ciąży, koniecznie odwiedź ginekologa. Lekarz, który będzie prowadził twoją ciążę, powinien być wybrany z rozmysłem – to jemu przez najbliższe miesiące będziesz opowiadać o swoim samopoczuciu. Warto, by była to osoba kompetentna, godna zaufania, której bez skrępowania będziesz mogła opowiedzieć o intymnych szczegółach dotyczących ciąży. Od tej pory będziesz odwiedzać ginekologa co miesiąc (pod koniec ciąży częściej). Lekarz założy kartę ciąży, skieruje cię na badania krwi i moczu, zleci także zażywanie preparatów witaminowych i kwasu foliowego. Ponadto zważy cię i przeprowadzi badanie ginekologiczne oraz skieruje na pierwsze usg (w okolicy 7 tygodnia ciąży). Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Badania w ciąży.

Ciekawostki

Serce dziecka zaczyna bić zwykle w 21-23 dniu od zapłodnienia.

Zobacz także:  Urządzenia dla kobiet w ciąży

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

4 lipca 2020, 23:53

Nasze propozycje