Poprzedni artykuł: Moda na Skandynawię! Zobacz jak uzyskać styl skandynawski w dziecięcym... Następny artykuł: Kampania "Żyj z pompą", sprawdź jak pomóc dzieciom chorym na MPD

Angelina Jolie usunęła jajniki - czy mamy prawo osądzać jej decyzję?

Dwa lata temu świat obiegła szokująca informacja, że amerykańska gwiazda Angelina Jolie poddała się zabiegowi usunięcia piersi, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Parę dni temu dotarł do nas z Hoolywood kolejny szokujący news, którym aktorka podzieliła się z „The New York Times”. Tym razem matka sześciorga dzieci i żona Brada Pitta podjęła się drastycznemu zabiegowi usunięcia jajników.
Angelina Jolie usunęła jajniki

Dlaczego Angelina Jolie usunęła piersi i jajniki?

Za całą sytuację odpowiedzialny jest wadliwy gen BRCA1, którego Angelina jest nosicielką. Zwiększa on ryzyko zachorowania na raka piersi o 30-80%, raka jajników 11-40% i jajowodów 10%. Jolie przez chorobę nowotworową straciła mamę, babcię i ciocię. Ostatecznym impulsem do podjęcia decyzji o obustronnej resekcji jajników oraz jajowodów był telefon, jaki aktorka otrzymała od swojego lekarza. Wyniki przeprowadzonych wcześniej badań krwi ujawniły szereg nieprawidłowości wskazujący na stan zapalny, który mógł być wstępem do choroby nowotworowej. Podczas zabiegu wykryto mały łagodny guz na jednym z jajników aktorki.

Czy Jolie postąpiła słusznie?

Sprawa poruszyła wiele osób, na całym świecie oraz.. polskiego katolickiego publicystę Tomasza Terlikowskiego, który na swoim profilu na Facebooku napisał: "Ciekawe, czy Angelina Jolie wie, że istnieje też rak mózgu... I pytanie, kiedy jej mąż wyrazi radość, że w celu wiecznego życia żona prewencyjnie dokonała amputacji mózgu?"

Na jego wypowiedź ostro zareagowało środowisko. Doszło do wielu przepychanek słownych. Między innymi znana z ostrego języka dziennikarka Monika Olejnik wypowiedziała się o słowach Pana Terlikowskiego: "Arcypapieżowi polskiego kościoła ma amputowano już nie tylko mózg, ale i serce..."

Swój głos w sprawie zabrała też polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz piosenkarka Adrianna Biedrzyńska: "Od wczoraj czytam komentarze internautów, moich znajomych, moich przyjaciół. Są ostre, radykalne i w słusznej sprawie apelujące. Kochani nie kopałabym się z koniem, pisząc kolokwialnie... Idąc za słowami Marcina M. Drews... Prosiłabym tylko. Panie Terlikowski czy mógłby pan łaskawie wyjąć ręce z cudzej pochwy? Bo ciągle pcha się w cudze pielesze. Jako że większość komentujących chce coś tam po kolei amputować Terlikowskiemu, proponuję niczego nie amputować, tylko po prostu odciąć mu dostęp do Internetu."

Jolie usunęła jajniki- czy słusznie

Ile jest w stanie poświęcić matka dla swoich dzieci?

Należy przypomnieć, że Jolie podjęła obie decyzje ze względu na siebie i dzieci, nie chciała by doświadczyły tego co ona i musiały patrzeć na śmierć własnej matki. Zabieg nie pozostał bez znaczenia dla jej organizmu: „Bez względu na kurację hormonalną, którą przyjmuję, już teraz przechodzę menopauzę. Nie będę też mogła mieć więcej dzieci. Spodziewam się także u siebie pewnych zmian fizycznych”- przyznaje gwiazda.

Aktorka nagłośniła sprawę, aby dodać innym kobietom odwagi. Jej przekaz jest jasny, zdrowie to największa wartość. Uroda i piękne ciało nie są orężem w walce z nowotworem.

Sprawdź jak walczyć z rakiem szyjki macicy oraz rakiem piersi i dowiedz się więcej na temat decyzji Angeliny Jolie.

Co sądzicie o krytyce decyzji Angeliny? Zapraszamy do dyskusji!

zdjęcia: ONS

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 marca 2019, 09:53

Zobacz także

Nasze propozycje