Poprzedni artykuł: Jak ubrać dziecko do przedszkola? Następny artykuł: Pierwsze dni w szkole i przedszkolu - jak pomóc dziecku przez to przej...

Bezpieczne zabawki dla dziecka - jak wybrać?

Czy zabawki, które kupujesz dziecku, są dla niego bezpieczne? Zobacz, jak rozsądnie wybierać zabawki dla malucha.
bezpieczne zabawki

Przeprowadzone na polskim rynku kontrole zabawek wykazały wiele nieprawidłowości. Produkty nie są odpowiednio oznakowane - brakuje informacji, że zawierają drobne elementy, danych producenta.

Brak również wymaganych przez prawo ostrzeżeń i certyfikatów Unii Europejskiej oraz bezpieczeństwa. Które zabawki można kupować dziecku bez obaw o jego bezpieczeństwo?

Podpowiadamy, jak kupować zabawki, aby były dla dziecka bezpieczne.

Niebezpieczne zabawki

Zastrzeżenia budzi aż 23% zabawek na polskim rynku. W ostatnim czasie Inspekcja Handlowa skontrolowała 3160 produktów, a nieprawidłowości wykryto aż w 728 przypadkach. Tysiące przypadków zatrucia, zadławień i okaleczeń spowodowanych niebezpiecznymi zabawkami sprawiły, że Unia Europejska i polski rząd zajęły się tym tematem.

W 2009 roku uchwalono tzw. dyrektywę zabawkową, która określa zasadnicze wymagania co do bezpieczeństwa zabawek. Co roku do tego rozporządzenia dodawane są kolejne ustalenia odnośnie np. dopuszczalnego poziomu ołowiu, baru, kadmu czy innych metali lub substancji, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu dziecka.

5 kryteriów bezpiecznej zabawki

Bezpieczne zabawki muszą spełniać określone kryteria, przede wszystkim powinny posiadać:

  1. szczegółową instrukcję obsługi w języku polskim z informacją o przeznaczeniu przedmiotu
  2. oznaczenie wieku dziecka, dla którego przeznaczona jest zabawka
  3. nazwę producenta lub importera oraz jego adres
  4. stosowne ostrzeżenie co do zastosowania zabawki, zwłaszcza gdy użytkowanie jej wymaga nadzoru osoby dorosłej
  5. oznaczenie CE, oznaczające stosowanie się producenta do norm europejskich w w kwestii spełniania wymogów technicznych, mechanicznych i fizycznych, palności i ulatniania się pierwiastków chemicznych (norma EN71)

Warto, aby zabawka posiadała też inne oznaczenia bezpieczeństwa, np. Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny lub TUV: oznaczają one, że zabawki zostały dodatkowym poddane testom prowadzonym przez specjalistów i spełniają normy bezpieczeństwa obowiązujące w polskim lub unijnym prawie.

bezpieczne zabawki certyfikaty

Jak wybierać zabawki dla dziecka?

Marzena Raczkiewicz, ekspert z firmy MERplus: Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wiek dziecka. Zabawki czy przybory do malowania nadają się do użytku malucha w konkretnym wieku. 

Sprawdźmy czy zabawka nie emituje substancji szkodliwych dla organizmu - może to być np. zbyt intensywny zapach lakieru. Ważny jest także sposób wykonania: sprawdźmy, czy wszystkie elementy są dobrze połączone ze sobą, krawędzie nie są ostre, a użytkowanie nie zagraża zdrowiu.

W przypadku niemowląt i najmłodszych dzieci trzeba pamiętać, że zabawka nie może zawierać zbyt małych elementów, które dziecko mogłoby urwać lub odczepić i np. połknąć - to grozi zadławieniem.

Jakie zabawki kupować aby były bezpieczne?

  • Przy wyborze zabawek warto wziąć pod uwagę zainteresowania naszej pociechy. Zabawa powinna sprawiać dziecku przyjemność, ale jednocześnie pobudzać wyobraźnię i stymulować rozwój dziecka. Dlatego uniwersalnym prezentem dla najmłodszych mogą być klasyczne, drewniane klocki - koniecznie sprawdźmy, czy mają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.
  • Samochody, lalki, figurki - tych zabawek jest na rynku ogromna ilość, zwłaszcza, że produkowane są całe serie zabawek związane z bajkami dla dzieci. Ukochane przez maluchy misie i pluszaki zawsze będą w modzie, ale kupując je sprawdź, czy są odpowiednie dla wieku dziecka (większość z nich nie nadaje się dla dzieci poniżej 3 roku życia). Certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard) oznacza, że zabawka została wyprodukowana z bawełny organicznej, czyli takiej, przy uprawie której nie stosowano pestycydów, ma naturalny kolor lub była barwiona przy użyciu bezpiecznych dla zdrowia i środowiska barwników.
  • Ostatnio coraz bardziej popularne są wszelkie zabawki edukacyjne, a także pojazdy, jeździki i małe samochodziki. To świetne zabawki dla malucha, sprawdź jednak, czy są odpowiednie dla jego wieku, ich wykonanie jest bezpieczne dla dziecka i czy posiadają odpowiednie atesty.
  • Ciekawym pomysłem są artykuły do malowania, rysowania i modelowania. Farby do malowania palcami czy ciastolina mogą sprawić wiele radości, a do tego pozwolą rozwijać zdolności manualne, a także wykształcić zmysł estetyczny dziecka. Oczywiście sprawdźmy, czy artykuły do malowania, rysowania i modelowania nie zawierają substancji toksycznych, które mogą być szkodliwe dla organizmu.

Opracowano na podstawie informacji prasowej MERplus, dystrybutora artykułów plastycznych.

Sprawdź także:  Lalki bobasy dla dzieci

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 lutego 2020, 12:33

Nasze propozycje