Poprzedni artykuł: Objawy i leczenie kolki niemowlęcej Następny artykuł: Laktator - jaki wybrać i kiedy się przyda karmiącej mamie

Jak pielęgnować bliznę po cesarce?

Czeka cię cesarskie cięcie? Ekspert radzi: dowiedz się, jak sprawić, aby blizna szybko się zagoiła i nie szpeciła twojego brzucha.

blizna po cesarce

Cięcie cesarskie wykonuje się poprzez nacięcie skóry i macicy ponad spojeniem łonowym, tak aby pomóc dziecku wydostać się na świat. 

Po operacji pozostaje rana, zwykle długości 10-15 cm. Jest ona zabezpieczona jeszcze w sali operacyjnej opatrunkiem jałowym, który pozostaje na ranie przez 48 godzin. 

Opatrunek wymienia się jedynie wtedy, gdy ulegnie on przesiąknięciu krwią lub też zamoczeniu. Po 2-3 dniach, jeśli rana goi się dobrze, następuje rychłozrost tzn. rana zasklepia się i opatrunek operacyjny może być zdjęty.

Pielęgnacja rany po cesarce w połogu

  • Po zdjęciu opatrunku rana może pozostać odkryta, należy ją pielęgnować poprzez mycie pod prysznicem łagodnym środkiem myjącym (np. do higieny intymnej lub mydłem dla dzieci) i osuszać jednorazowymi, papierowymi ręcznikami. Pamiętaj, aby dotykać jej tylko czystymi rękoma.
  • Po umyciu można przetrzeć ranę jałowym wacikiem nasączonym 70% spirytusem lub gotowym gazikiem do dezynfekcji.
  • Bielizna noszona w tym okresie powinna być przewiewna i bawełniana, nie może uciskać rany: najlepiej korzystać  z jednorazowych siateczkowych majteczek.
  • Zwykle w 7. dobie po operacji zdejmowane są z rany szwy: jest to zabieg niebolesny, uwalniający mamę od nieprzyjemnego ciągnięcia w tej okolicy.
  • Rana pooperacyjna początkowo jest intensywnie różowa, z upływem czasu blednie. Pozostaje po niej cienka lub grubsza blizna - każda rana goi się trochę inaczej.

Pielęgnacja blizny po cesarce

Można zapobiegać nieprawidłowemu bliznowacenia rany, tworzenia się szpecącego bliznowca lub zmniejszyć widoczność prawidłowej blizny i poprawić jej wygląd w przyszłości. W tym celu stosuje się:

  • maści lub kremy z na wyciągiem z cebuli morskiej
  • krem na bazie masy perłowej
  • maści sterydowe (na receptę)
  • żel silikonowy
  • plastry silikonowe na bliznę

Preparaty te powodują rozjaśnienie blizny i uelastycznienie jej. Kremy z wyciągiem z cebuli morskiej i na bazie z masy perłowej są najtańsze i ogólnodostępne, jednak nie powinno się ich stosować na świeżą bliznę, gdyż mogą rozpuszczać kolagen - można ich używać po 2 miesiącach od zagojenia rany. Maści sterydowe nie zawsze są zalecane przez lekarza ze względu na efekty uboczne.

Najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne wydaje się stosowanie silikonu - można go używać na świeże blizny. Silikon poprawia wygląd skóry poprzez rozjaśnienie i wygładzenie blizny, uelastycznia ją oraz łagodzi świąd i ból. Wygodną formą leczenia blizn są plastry silikonowe - przezroczyste i niewidoczne, bezwonne, nie brudzą bielizny.

Konsultacja: ekspert Verco: położna Anna Komaszyńska

Międzynarodowy Dyplomowany Konsultant Laktacyjny IBCLC. W latach 2007 – 2011 była Wojewódzkim konsultantem w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego. Przez 16 lat pracowała na rzecz Szpitala św. Zofii w Warszawie zajmując się organizowaniem opieki nad matką i jej dzieckiem zgodnie z potrzebami i zmieniającymi się realiami położniczymi w Polsce. Od 2011 związana z Oddziałem Położniczo – Ginekologicznym Szpitala św. Anny w Piasecznie. Jest w trakcie specjalizacji z zakresu pielęgniarstwa epidemiologicznego. Od 2005 roku prowadzi poradnictwo laktacyjne w ramach poradni Bona Mater w Warszawie, a także zajęcia przygotowujące rodziców do karmienia naturalnego w szkołach rodzenia.  

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

6 lipca 2020, 21:01

Nasze propozycje