Poprzedni artykuł: Top 10: gry planszowe dla dziecka Następny artykuł: Pojemniki na śniadanie – jak wybrać najlepszy lunchbox?

Boisz się ciąży i porodu? Może to tokofobia?

Coraz więcej kobiet decyduje się na cesarskie cięcie zamiast porodu naturalnego. W wielu przypadkach nie wynika to ze wskazań medycznych, a z obawy przed bólem, który towarzyszy rodzeniu dziecka. Takie zjawisko ma już swoją nazwę w medycynie – to tokofobia. Jakie są jej objawy? Czy można wyleczyć tę chorobę?

Tokofobia - strach przed porodem czy choroba?

Tokofobia pierwotna – co to jest?

To rodzaj fobii, który może pojawiać się u tych kobiet, które jeszcze nigdy nie rodziły. Często zdarza się tak, że osoby dotknięte tą chorobą nie chcą dopuścić do zajścia w ciążę, której się panicznie boją. Pacjentki z tym zaburzeniem zwykle stosują kilka metod antykoncepcji jednocześnie, żeby mieć pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia.

Nie oznacza to jednak, że kobiety cierpiące na tokofobię nigdy nie decydują się na dziecko – czasami pragną założyć rodzinę (wręcz desperacko chcą przezwyciężyć swój lęk), a czasami pod naciskiem partnera próbują pokonać swoje przerażenie i dać mu upragnionego potomka.

Nie wolno jednak mylić tokofobii pierwotnej, która jest zaburzeniem patologicznym i objawia się na tle nerwicowym, ze zwykłym strachem przed tym, co nieznane – taki strach bowiem, dotyka blisko 80% przyszłych mam i jest zjawiskiem zupełnie normalnym.

Tokofobia wtórna po złych doświadczeniach podczas porodu

Ta odmiana fobii dotyka kobiet, które maja już za sobą przynajmniej jeden poród. Tokofobia wtórna zwykle pojawia się w wyniku nieprzyjemnych doświadczeń, a nawet traumatycznych przeżyć związanych z okresem ciąży lub bezpośrednio z samym porodem (komplikacje podczas porodu, poronienie etc.). To właśnie te pacjentki szczególnie naciskają na to, by lekarz zgodził się na poród przez cesarski cięcie, gdyż mają nadzieję, że dzięki temu unikną komplikacji i bólu.

Objawy tokofobii

Do objawów tokofobii zalicza się m.in.:

  • paniczny strach na samą myśl o zajściu w ciążę i rodzeniu dziecka;
  • unikanie współżycia seksualnego;
  • jednoczesne stosowanie kilku metod antykoncepcji, żeby zapobiec zapłodnieniu;

U kobiet z tokofobią, które zdecydowały się na dziecko (lub tych, u których tokofobia objawiła się dopiero w okresie ciąży) strach i obawy związane z porodem nasilają się w trzecim trymestrze ciąży i dołączają do nich nowe objawy:

  • głębokie przekonanie, że podczas porodu stanie się coś złego rodzącej lub dziecku;
  • silne bóle brzucha i bóle głowy na tle nerwicowym;
  • objawy charakterystyczne dla chorych na depresję: pesymizm, niemoc, brak chęci do życia, apatia;
  • myśli samobójcze (a nawet próby samobójcze);
  • nierzadko – myśli o aborcji.

Tokofobia – czy lęk przed porodem się leczy?

Tokofobia to choroba, którą można, a nawet trzeba leczyć. Już sam przeraźliwy lęk związany z ciążą i porodem jest powodem do tego, żeby udać się na konsultację lekarską. Podstawą leczenia jest psychoterapia, po której u ponad połowy pacjentek leczenie kończy się sukcesem. U ciężarnych cierpiących na tokofobię ważna jest również szczególna opieka położnej i ginekologa.

To oni powinni zapewnić odpowiednią edukację przedporodową i cierpliwie odpowiadać na wszystkie pytania, które dręczą chorą.

Ostatnimi czasy popularność zyskuje również nowa forma leczenia fobii – hipnoterapia. Lekarze zaznaczają jednak, że może być ona uzupełnieniem tradycyjnej formy leczenia, a nie jej substytutem.

 

zdjęcia: 123rf

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 marca 2019, 01:25

Zobacz także

Nasze propozycje