Poprzedni artykuł: Na co iść do kina z dzieckiem? Sprawdź TOP 5 bajek 2015! Następny artykuł: Jak myślicie, ile lat mają te dziewczyny?

Childhood Unplugged niesamowita galeria dzieciństwa!

Co oznacza Childhood Unplugged? W dosłownym tłumaczeniu to „Dzieciństwo z wyciągniętą wtyczką”. Głównym założeniem autorki projektu było uchwycenie na fotografiach dzieciństwa bez technologii.

Na stronie Childhood Unplugged, u samej góry widnieje hasło: 

"Zabawa jest często rozumiana jako odpoczynek od nauki. Ale dla dzieci to zabawa jest właśnie nauką. Zabawa jest prawdziwą pracą dzieciństwa." - Fred Rogers

Jak powstał projekt Childhood Unplugged? Posłuchajcie historii jego autorki, studentki Monici Calderin:

"Pamiętam to po południe jakby to było wczoraj. Usunęłam Facebooka i Instagrama ze swojego iPhona, wyłączyłam wszystkie przypomnienia o mailach i wiadomościach i wyciszyłam telefon. Z torbą plażową na ramieniu podrzuciłam chłopców do szkoły i pojechałam na Key Biscayne aby spędzić dzień na plaży, zupełnie sama. To była moja praca domowa zlecona przez Michelle Gardella podczas jej zajęć 'Budząc iskrę' ('Awaiking the spark'). Prawdziwe wyzwanie, miałam odłączyć się zupełnie od zewnętrznego szumu mediów społecznościowych i elektroniki na całe 24 godziny. Zanim odebrałam chłopców ze szkoły, spędziłam tego dnia cztery godziny na plaży. Wypożyczyłam parasol i leżak i po prostu leżałam. Chłonęłam szum oceanu, oddychałam morską bryzą i czułam jak moje ramiona się rozluźniają, jak znika całe napięcie. Miałam ze sobą szkicowanik i kredki, zaczęłam bazgrolić i marzyć. To doświadczenie otworzyło mi oczy na zupełnie nowe pomysły. Kilka dni później miałam.. powiedzenie, że olśnienie byłoby niedopowiedzeniem. Mój najstarszy i najmłodszy syn mieli tak samo złe nawyki jak ja. Gadżety w dłoniach i zdecydowanie za dużo czasu przez ekranem. Uderzyło mnie to i pomyślałam "ci chłopcy potrzebują się odłączyć!". Mój środkowy syn był wyjątkiem, ponieważ on jest typowym przykładem "odłączenia". Matt ma autyzm. Nigdy nie oglądał kreskówki, nie grał również w gry video. Może przebywać na dworze przez cały dzień godzinami huśtając się, skacząc na trampolinie lub zrywając liście z drzewa mango i drąc je na małe kawałeczki. Proszę nie zrozumieć mnie źle, kocham swój telefon i wcale nie miałam zamiaru sprzedawać telewizora czy oddawać routera wifi. Po prostu dotarło do mnie, że jest potrzebny pewien balans. Odbyliśmy długą rozmowę w domu na ten temat i ustaliliśmy kilka zasad. Najważniejszą rzeczą jaką ustaliliśmy to założenie, że naszym celem będzie rodzinne spędzanie czasu bez technologii.

Chciałabym zaangażować w projekt więcej osób, dotarłam do jedenastu innych mam fotografek i zaprosiłam je do wspólnego blogowania na temat dzieciństwa ich dzieci, do podejmowania świadomego wysiłku na rzecz zachęcania naszych dzieci do powrotu do sztuki zabawy bez zbędnych technologii."

Grupę Childhood Unplugged tworzy 10 osób: Karolina Baszarkiewicz, Carolyn Mara Borlenghi, Audrey Blake Breheney, Jesse Burke, Monica Calderin, Ashley Jennett, Drae Trounce, Sharon McKeeman, Sharalee Prang i Jenny Solar. 

Childhood Unplugged na Instagramie

Pomysł ewoluował, w sposób który zaskoczył samą autorkę. Po półtora roku od założenia bloga Childhood Unplugged, na stronie pojawiają się wpisy nie tylko autorów, ale i gości. Projekt spotkał się z olbrzymim zrozumieniem i zainteresowaniem w mediach społecznościowych. Okazało się, że jest duża grupa rodziców, którzy mają podobne poglądy na kwestię dzieciństwa i współczesnych technologii. Projekt stał się źródłem inspiracji i nowej społeczności rodziców na całym świecie. Zdjęcia ukazujące „odłączone” chwile można śledzić na Instagramie pod tagiem #childhoodunplugged.

Co sądzicie o dzieciństwie bez technologii? Czy należy czasem "odłączać" dzieci?

Sprawdź też TOP 10 mam na Instagramie oraz niesamowity projekt Jade Beall "You are Beautiful". Dowiedz się jak pokochać siebie.

Zdjęcia: childhoodunplugged.com

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 marca 2019, 09:05

Zobacz także

Nasze propozycje