Poprzedni artykuł: Sprawdź jak zrobić domową pizzę (nie tylko) dla dzieci! Następny artykuł: Historia siostrzanej miłości- projekt "Barely Different"

Ciąża bliźniacza- jak powinna wyglądać prawidłowa dieta?

Ciąża bliźniacza to zazwyczaj duże zaskoczenie dla przyszłej mamy. Nasz ekspert, dietetyk Katarzyna Błażejewska udzieliła odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące diety, suplementacji i ćwiczeń w ciąży bliźniaczej. Sprawdź na co warto zwrócić uwagę, czego się wystrzegać i jak wesprzeć swój organizm w trakcie trwania ciąży bliźniaczej.
Ciąża żywienie

Ile kalorii dziennie powinna przyjmować kobieta w ciąży bliźniaczej?

Kaloryczność w ciąży bliźniaczej jest niewiele wyższa niż w przypadku ciąży pojedynczej, w drugiej połowie ciąży mama powinna spożywać o 500 kcal więcej. Prawidłowy przyrost masy ciała do 24 tygodnia ciąży to 12 kg, łączny przyrost nie powinien przekraczać 20 kg. W prawdzie dzieci zwiększa nieco zapotrzebowanie, ale również ogranicza aktywność mamy w końcowym etapie ciąży.

Czym różni się dieta w ciąży pojedynczej od diety w ciąży bliźniaczej?

Zmiany ilościowe są niewielkie. Kobieta powinna jednak przykładać niezwykle dużą uwagę do tego jak się odżywia, ponieważ jej organizm priorytetowo traktuje metabolizm związany z rozwojem dzieci. Ewentualne niedobory odbiją się na jej zdrowiu, i wydolności – a po porodzie siła będzie mamie niezbędna. Wraz z rosnącym brzuchem objętość żołądka będzie się zmniejszać, dlatego kobieta powinna jeść często niewielkie objętościowo za to bardzo odżywcze posiłki, zawierające dużo witamin i minerałów.

Ciąża suplementy

Jak wygląda suplementacja w ciąży bliźniaczej, na co zwrócić szczególną uwagę?

Suplementacja w ciąży mnogiej niewiele powinna się różnić (oczywiście jest to kwestia indywidualna i do bieżącej oceny w czasie ciąży) od suplementacje w ciąży pojedynczej.Kwasy omega-3, witaminy, magnez, oraz – tu pewna różnica, niezwykle ważne są składniki potrzebne do prawidłowego procesu krwiotworzenia: kwas foliowy (potrzebny również do rozwoju układu nerwowego), żelazo, witamina B12 oraz witamina C. Niektóre zalecenia podkreślają również konieczność większego spożycia cynku.

Joga w ciąży

Jak powinna wyglądać aktywność fizyczna w ciąży bliźniaczej?

Jest to sprawa bardzo indywidualna. Ponieważ ciąża mnoga powoduje większy wzrost brzucha może utrudniać on aktywność fizyczną, a w przypadku nieodpowiedniego wysiłku prowadzić do bóli kręgosłupa. Z drugiej jednak strony wzmocnienie mięśni, które będą niezwykle obciążone w końcowym etapie ciąży jest bardzo ważne. Niezbędny jest tu jednak stały kontakt z lekarzem, ponieważ często zalecają oni kobietom w ciąży mnogiej znacznie oszczędniejszy tryb życia, niż w przypadku pojedynczego płodu.

Czy ciąża bliźniacza niesie ze sobą większe ryzyko nadwagi/otyłości?

Jeżeli kobieta w trakcie ciąży odżywia się prawidłowo to nie ma większego ryzyka z tym związanego. Mama, która nosi w brzuchu więcej niż jedno dziecko musi mieć świadomość, że jej narządy wewnętrzne są bardziej obciążone. Kobiety w pojedynczej ciąży odżywiające się nieprawidłowo (dotyczy to szczególnie jedzenia nadmiernej ilości słodyczy) ma zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy ciężarnych – która z kolei przyczynia się do obciążenia cukrzycą w późniejszym wieku. Ryzyko tej choroby i niewydolności trzustki jest jeszcze większe w przypadku ciąży mnogiej.

Jakie dolegliwości może wywołać zła dieta w ciąży bliźniaczej?

Jest to przede wszystkim spotęgowanie typowych ciążowych dolegliwości, takich jak zgaga, wzdęcia i zaparcia. Rosnąca – przeważnie szybciej i bardziej macica – powoduje silniejszy nacisk na żołądek przyczyniając się do cofania treści z niego do przełyku, co mama odczuwa jako zgagę. Pomocne są tu migdały oraz picie naparu z siemienia lnianego. W przypadku uciążliwych dolegliwości warto zdecydować się na czasowe stosowanie leków neutralizujących kwas w żołądku, dozwolonych dla kobiet w ciąży. Podobny nacisk na jelita przyczynia się do zaparć, dlatego aby do minimum ograniczyć ryzyko ich wystąpienia, panie powinny jeść dużą ilość błonnika oraz pić dużo wody. Jest ona również niezmiernie ważna dla prawidłowego funkcjonowania nerek, które muszą przecież filtrować i wydalać metabolity nie jednej, nie dwóch, ale trzech osób.

Katarzyna Błażejewska jest dietetykiem, autorką książki "Odżywianie dzieci. Mądre i zdrowe". Nasz poprzedni wywiad z Panią Katarzyną o najgorszych nawykach żywieniowych dzieci możesz przeczytać TU. 

A Wy, ile przytyłyście będąc w ciąży? 

Sprawdź też jak wybrać lekarza w ciąży bliźniaczej oraz dlaczego warto ćwiczyć jogę w ciąży. Przeczytaj również czy będziesz mieć bliźniaki.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 sierpnia 2019, 06:37

Nasze propozycje