Poprzedni artykuł: Czym jest metoda Montessori? Następny artykuł: Synek znanej modelki podbija internet - na czym polega jego niezwykłoś...

Ciąża bliźniacza- jak wybrać lekarza?

Ciąża bliźniacza zazwyczaj jest dużym zaskoczeniem dla rodziców. Czego możesz się spodziewać w ciąży bliźniaczej, co warto wiedzieć i na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź pierwszy artykuł z serii poświęconej ciąży bliźniaczej. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy wyborze lekarza prowadzącego ciążę bliźniaczą.
Bliźniaki

Lekarz oświadcza, że na monitorze ultrasonografu widzi więcej niż jedno, miarowo bijące serce. Szok, niedowierzanie, wielka radość. Co dalej? Pierwsza rzecz, o której musisz wiedzieć to fakt, że każda ciąża bliźniacza traktowana jest jak ciąża wysokiego ryzyka. Dlatego podstawową kwestią jest wybór dobrej opieki medycznej. 

Rodzaje ciąży bliźniaczej

Ciąże bliźniacze, ze względu na sposób powstania, dzielimy na jednojajowe i dwujajowe.

Ciąża dwujajowa powstaje w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych dwoma plemnikami i stanowi ok. 2/3 ciąż bliźniaczych. Bliźnięta dwujajowe urodzone z ciąży dwujajowej mogą być odmiennej płci, a ich podobieństwo do siebie jest takie jak u rodzeństwa z dwóch osobnych ciąż. Bliźnięta dwujajowe powinny być określane dwojaczkami, a ciąża dwujajowa ciążą dwojaczą.

Ciąża jednojajowa powstaje w wyniku zapłodnienia jednym plemnikiem jednej komórki jajowej. Następnie komórka dzieli się na symetryczne zawiązki, a rozwijające się w brzuchu mamy bliźnięta są genetycznie identyczne. Ciąże jednojajowe stanowią ok. 1/3 ciąż bliźniaczych. Bliźniaki jednojajowe zawsze są tej samej płci. To, czy bliźnięta podczas ciąży będą miały wspólne, czy osobne łożyska i worki owodniowe jest zależne od tego, po ilu dniach od zapłodnienia dojdzie do podziału zarodka.

Ciąża bliźniacza- jak wybrać lekarza prowadzącego?

W ciąży bliźniaczej musisz być przygotowana na częstsze badania USG i więcej wizyt u lekarza. Wynika to z podwyższonego ryzyka zachorowania m.in. na anemię, cukrzycę, nadciśnienie czy infekcje dróg moczowych. Lekarz prowadzący musi jak najszybciej wychwycić zmiany zagrażające ciąży. Dlatego pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę wybierając lekarza prowadzącego, jest jego doświadczenie w prowadzeniu ciąż mnogich

Niezwykle ważnym jest, aby podczas jednego z pierwszych badań USG lekarz określił rodzaj ciąży bliźniaczej. Będzie to kluczowe dla sposobu jej prowadzenia w późniejszym okresie. Rozpoznanie rodzaju ciąży jest możliwe jedynie do 12go tygodnia.

W ciąży bliźniaczej może się zdarzyć, że będziesz wymagała hospitalizacji. Dlatego kolejnym kluczowym aspektem jest to, czy wybrany lekarz pracuje w szpitalu. Ryzyko hospitalizacji w ciąży bliźniaczej jest dużo wyższe i dlatego warto zadbać o najlepszą opiekę medyczną oraz komfort psychiczny ciężarnej.

Będąc w ciąży bliźniaczej należy też zwrócić szczególną uwagę na to, czy w okolicy jest szpital z oddziałem intensywnej opieki neonatologicznej. To niezwykle ważne, gdyż większość ciąż bliźniaczych kończy się porodem przedwczesnym.

A Wy czym kierowałyście się wybierając lekarza prowadzącego ciążę?

Sprawdź jak będąc w ciąży rozpoznać płeć dziecka oraz czy późne macierzyństwo to konieczność czy moda. Dowiedz się też jakie 6 rzeczy musisz zrobić zanim zajdziesz w ciążę.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

8 grudnia 2019, 00:48

Nasze propozycje