Poprzedni artykuł: Zestaw startowy Philips Avent Następny artykuł: Czy warto jeść ryby będąc w ciąży?

Czym jest ciemieniucha?

Dowiedz się jak rozpoznać i leczyć ciemieniuchę u niemowląt, czyli problem skóry głowy, który pojawia się najczęściej między 3-6 tygodniem życia.
noworodek

Ciemieniucha – co to takiego?

Ciemieniucha to nic innego, jak łojotokowe zapalenie skóry wieku noworodkowego i niemowlęcego. Za chorobę jest odpowiedzialna nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz zjawisko kolonizacji skóry przez fizjologiczna florę.

Zmiany występują głownie na główce dziecka, ale zdarzają się też na innych częściach ciała, takich jak: za uszami, w zgięciach w okolicy szyi, pach i pieluchy.

Jakie są przyczyny powstawania ciemieniuchy?

Przyczyna nie jest zakaźna, spowodowana alergią czy złą higieną. Z powodu wahań hormonalnych w zakresie hormonów płciowych w pierwszych dniach życia oraz prze kolejne miesiące dochodzi do zmiany pH skóry, nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i rozwoju grzyba fizjologicznie występującego u dzieci – Malassezia furfur.

Typowe objawy ciemieniuchy

Powyższe czynniki prowadzą do powstania stanu zapalnego w obrębie naskórka i przyspieszonego złuszczania w postaci żółtej łuski. Łuska może pokrywać całą główkę, choroba nie generuje świądu i częściej występuje u chłopców.

Łojotokowe zapalenie skóry powstaje w pierwszych 6 tygodniach życia i może trwać do 6-9 miesięcy.

Jak pielęgnować skórę dziecka, aby zlikwidować ciemieniuchę?

W przypadku wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry należy myć główkę łagodnymi szamponami po uprzednim natarciu oliwką pielęgnacyjną i delikatnie zdejmować oddzielającą się łuskę miękką szczoteczką. W razie braku poprawy i rozprzestrzeniania się zmian w obrębie twarzy i potylicy należy zastosować szampon zawierający ketokonazol i krem z łagodnym kortykosteroidem.

Ciemieniucha nie jest groźną chorobą. Zwykle ustępuje niemalże samoistnie bez pozostawienia śladów.

Konsultacja: dr Bartosz Pawlikowski z łódzkiej Kliniki Medevac

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

19 sierpnia 2019, 18:39

Nasze propozycje