Poprzedni artykuł: Pierwszy seks po porodzie - czy to boli? Następny artykuł: Karmienie piersią w miejscach publicznych - jakim typem mamy jesteś?

Doula wsparciem przy porodzie!

Poród jest trudnym i bolesnym doświadczeniem dla większości rodzących. Emocjonalne wsparcie, troskliwa opieka i gotowość do niesienia pomocy – to może im ofiarować doula. Na czym tak naprawdę polega jej praca, jak jej obecność wpływa na przebieg porodu, samopoczucie rodzącej i relację matki z dzieckiem?

Doula w Polsce

Kim jest doula?

Doula (z greckiego; dawniej oznaczała służącą) to osoba, która wspiera emocjonalnie, psychicznie i fizycznie, a także informacyjnie, kobietę w trakcie porodu i połogu; czasem także wcześniej, w okresie ciąży. Nie musi mieć wykształcenia medycznego, dlatego też zwykle nie jest położną; jej rola to przede wszystkim wsparcie rodzącej, a także innych osób towarzyszących (na przykład partnera – ojca dziecka). Niemal zawsze sama jest matką: pomagając innym opiera się na wiedzy dotyczącej fizjologii i psychologii porodu, ale także na własnych pozytywnych doświadczeniach. Doula to zawód z misją: poprzez swoją pracę chce pomagać rodzącym, aby rodziły bez stresu i świadomie, a także ich dzieciom, aby zdrowo i bezpiecznie przyszły na świat.

Wsparcie douli przy porodzie 

 • Doula nie pracuje w szpitalu, nie ma dyżurów czy grafiku, dlatego może towarzyszyć rodzącej w każdym miejscu: w domu, w izbie porodowej czy szpitalnej porodówce. Udziela kobiecie wsparcia podczas trwania całego porodu – od początku do końca, a także przez kilka dni po porodzie.
 • Pomaga młodej mamie odnaleźć siłę i pozytywne nastawienie w trudnych chwilach, pilnuje naturalnego przebiegu porodu, zapewnia spokój rodzącej.
 • W odróżnieniu od położnej, która może jednocześnie zajmować się kilkoma porodami, doula opiekuje się tylko jedną kobietą, gdyż dzięki temu może obdarzyć ją pełnym i profesjonalnym wsparciem w każdej chwili.
 • Jej zadaniem jest przede wszystkim wspieranie rodzącej: pocieszanie, dodawanie otuchy, budowanie pozytywnej relacji pomiędzy matką a dzieckiem, a także pomoc w koncentrowaniu się na świadomym porodzie i kontrolowaniu bólu, a nie na negatywnych aspektach tego wydarzenia.
 • Doula często oprócz wsparcia emocjonalnego i psychicznego, daje rodzącej także wsparcie fizyczne w postaci kojącego masażu, okładów, pomocy podczas kąpieli, a także bardziej zaawansowanych technik relaksacyjnych i porodowych (masaż rebozo, przeciwucisk i inne).
 • Dzięki posiadanej wiedzy na temat porodu oraz bogatemu doświadczeniu doula spokojnie przeprowadza rodzącą krok po kroku przez kolejne etapy porodu, tłumacząc jej, co się dzieje w danej chwili, co trzeba zrobić i dlaczego. Pomaga prawidłowo oddychać, przetrwać bolesne skurcze, jest także naturalnym łącznikiem pomiędzy przyszłą mamą a personelem medycznym.

Opieka douli po porodzie

Doula jest z mamą i dzieckiem także po porodzie. Pomaga w pierwszych dniach, radzi, jak zajmować się noworodkiem, jak go przewinąć i wykąpać. Wspiera w karmieniu piersią, tłumaczy, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, jak radzić sobie przy problemach z karmieniem.

Ponadto doula wspiera również mamę – pomaga jej się umyć, tłumaczy, jak pielęgnować szwy i krocze po porodzie, daje wsparcie psychiczne, tak potrzebne w tych trudnych chwilach, dba o jej komfort. Uczy także tatę, jak zajmować się dzieckiem i nawiązać z nim kontakt, jak pomagać partnerce i być dla niej wsparciem.

Wpływ douli na przebieg porodu

Naukowcy amerykańscy w swoich badaniach stwierdzili, że kobiety, które podczas porodu miały wsparcie douli, znacznie częściej:

 • rodziły naturalnie, bez konieczności przeprowadzenia cearskiego cięcia czy porodu zabiegowego,
 • miały krótszy poród, niezależnie od tego, czy było to pierwsze dziecko, czy kolejne,
 • lepiej radziły sobie ze skurczami, łatwiej uczyły się prawidłowego oddychania,
 • rzadziej prosiły o znieczulenie podczas porodu,
 • szybciej nawiązywały kontakt z noworodkiem,
 • łatwiej przychodziło im karmienie piersią,
 • rzadziej dotykała je depresja poporodowa.

Badacze udowadniają, że fachowe wsparcie i stała obecność douli podczas porodu ma wpływ na zmniejszenie wydzielania hormonów stresu (m.in. adrenaliny i kortyzolu), które są odpowiedzialne m.in. za wydłużenie czasu porodu, a także subiektywne odczuwanie bólu.

Doula w Polsce i na świecie 

Ze wsparcia douli najczęściej korzystają rodzące w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a także w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W krajach tych działają także stowarzyszenia zawodowe, które przygotowują do pracy w tym zawodzie, wydają specjalne certyfikaty, a także pomagają odnaleźć rodzicom doule pracujące w ich obszarze zamieszkania.

W Polsce raptem od kilkunastu lat są możliwe porody rodzinne, natomiast doule stały się popularne trzy – cztery lata temu. Od ponad dwóch lat Fundacja Rodzić po Ludzku prowadzi szkolenia dla przyszłych doul, po odbyciu kursu można otrzymać certyfikat i prowadzić swoją działalność. Obecnie tego typu usługi nie są refundowane przez NFZ, dlatego kobiety spodziewające się dziecka płacą z własnej kieszeni za wsparcie douli. Niedawno powstało także polskie stowarzyszenie doul.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

29 lutego 2020, 07:50

Nasze propozycje