Poprzedni artykuł: Wczesne objawy ciąży Następny artykuł: Czy cukrzyca ciążowa jest groźna?

Farbowanie włosów w ciąży i inne przesądy

Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne? Co z malowaniem paznokci? Obalamy urodowe mity ciążowe!
Farbowanie włosów w ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Oprócz tego, że przygotowujemy się do roli mamy, jak zawsze chciałybyśmy wyglądać pięknie. Ale czy wszystkie zabiegi są bezpieczne dla mamy i dziecka? Czy maluszkowi nie zaszkodzi farbowanie włosów, malowanie paznokci, przekłuwanie uszu lub noszenie aparatu stałego przez przyszłą mamę?

Istnieje wiele przesądów związanych z pielęgnacją i urodą w czasie ciąży. Które z nich są prawdziwe? Sprawdź!

Obalamy urodowe mity ciążowe! 

Farbowanie włosów w ciąży

 • Bardzo popularny przesąd głosi, że farbowanie włosów szkodzi w ciąży. Jednak farby do włosów działają zewnętrznie, nie przenikają do krwi matki, a tym samym do płodu. Jednorazowe farbowanie włosów nie zaszkodzi dziecku. 
 • Uważaj - w ciąży jesteś bardziej podatna na zapachy, więc opary amoniaku mogą sprawić, że zakręci ci się w głowie.
 • Codzienne narażenie na kontakt z farbami czy detergentami lub duże stężenie chemikaliów w otoczeniu już nie jest bezpieczne, dlatego kobiety w ciąży (zwłaszcza w pierwszym trymestrze) nie powinny pracować np. w salonie kosmetycznym czy fryzjerskim.
 • Jeśli obawiasz się farbowania włosów w ciąży, możesz używać szamponów koloryzujących na bazie naturalnych składników.

Przekłuwanie uszu w ciąży

 • Wiele przyszłych mam wierzy, że przekłuwanie uszu w ciąży jest zabronione, a dziecko może urodzić się ze znamieniem lub dziurką, np. w uchu. To nieprawda, nie ma też medycznych przeciwwskazań do przekłuwania uszu (lub innych części ciała) w czasie ciąży.
 • Lekarze odradzają jednak takie zabiegi ze względu na ryzyko wystąpienia infekcji (np. ropienie rany, zakażenia bakteryjne), co wiąże się z koniecznością zażywania antybiotyków, które przenikają do płodu. 
 • Tylko niewielka grupa leków jest bezpieczna w czasie ciąży i karmienia piersią, lepiej więc unikać konieczności ich zażywania - lepiej poczekaj z przekłuwaniem uszu kilka miesięcy.

Malowanie paznokci w ciąży

 • Jeden z częstych i zupełnie mylnych przesądów ciążowych głosi, że nie powinno się malować paznokci w czasie ciąży.
 • Malowanie paznokci nie jest zakazane, jednak zapach lakieru może być drażniący, dlatego nakładaj lakier i zmywaj go tylko w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Do zmywania lakieru wybierz zmywacz bezacetonowy. 
 • Specjaliści twierdzą, że nie powinno się stosować akrylu na paznokcie, bo może mieć toksyczny wpływ na płód.

Aparat stały w ciąży

 • Stałe aparaty ortodontyczne są teraz na topie - noszą je także kobiety po 30-tce. Ale czy są bezpieczne w ciąży? Specjaliści twierdzą, że nie ma przeciwwskazań do noszenia aparatu w okresie ciąży.
 • Bakterie znajdujące się w jamie ustnej przyszłej mamy mają wpływ na poziom i jakość mikroflory jamy ustnej płodu. Dlatego kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o stan swoich zębów.
 • Jeśli nosisz stały aparat i planujesz ciążę, nie masz się czego obawiać - będziesz mogła kontynuować leczenie. 
 • Jedyne przeciwwskazanie to zakładanie stałego aparatu w ciąży (rozpoczęcie leczenia ortodontycznego) - do tego bowiem jest konieczne zrobienie zdjęć RTG, których nie powinno się wykonywać w ciąży.
zdjęcia: 123rf

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 marca 2019, 16:29

Zobacz także

Nasze propozycje