Poprzedni artykuł: 8 niesamowitych książek dla dzieci Następny artykuł: Przegląd strojów kąpielowych dla dziewczynek

Wzruszająca galeria szwedzkich ojców

Zobacz niesamowitą galerię szwedzkich ojców z dziećmi autorstwa Johana Bavmana i dowiedz się czy szwedzcy tatusiowie chętnie korzystają z urlopu rodzicielskiego.

Żaden kraj nie jest tak hojny, jeśli chodzi o urlopy rodzicielskie, jak Szwecja. Obecny system pozwala zostać rodzicom w domu wraz z ich dziećmi przez 480 dni – w tym czasie wypłacany jest zasiłek od państwa. Z tych 480 dni 60 musi zostać wybrane przez ojca, inaczej przepadają. Ten zabieg ma na celu promowanie równości płci. Kolejnym działaniem wspierającym partnerstwo jest bonus równościowy- im równiej rodzice podzielą między sobą urlop tym większy dostaną bonus. Jego maksymalna wartość to 1500 euro.Pomimo zasiłków i bonusów tylko część szwedzkich ojców wykorzystuje przysługujące im 60 dni. Jeszcze mniej rodziców decyduje się na równy podział urlopu między siebie.

Pomysł projektu „Szwedzcy ojcowie” powstał gdy jego autor, Johan Bavman, przebywał z synem w domu. Miał sporo problemów, aby znaleźć książki, blogi i itp., pisane dla niego, jako ojca. Wtedy przyszło mu do głowy, że udokumentuje na fotografiach szwedzkich ojców podczas urlopu rodzicielskiego. Chciał dowiedzieć się dlaczego postanowili zostać w domu i czego nauczyło ich to doświadczenie. Z uwagi na unikalny system ubezpieczeń w Szwecji Johan pomyślał, że znalezienie ojców którzy po równo z partnerką dzielą urlop rodzicielski będzie proste. Jakie było jego zdziwienie, kiedy dowiedział się że jedynie 12% mężczyzn skorzystało z tej okazji. Ten fakt burzy obraz Szwecji jako kraju o wysokim stopniu równouprawnienia. Autor projektu postanowił zainspirować ojców, nie tylko Szwedzkich, ale na całym świecie do refleksji na temat szansy spędzenia czasu ze swoimi dziećmi. Urlop rodzicielski jest przecież okazją do zbudowania więzi z dzieckiem. 

Cały projekt to 60 portretów ojców, które mają być symbolem 60 dni spędzonych z dzieckiem na urlopie rodzicielskim.

Jak myślicie, czy równy podział urlopu rodzicielskiego byłby możliwy w Polsce? 

Sprawdź niesamowitą galerię kobiecych ciał po porodzie oraz dlaczego polskie mamy zachwyciły się modą na Skandynawię. Dowiedz się też jakie uprawnienia ma pracujący ojciec w Polsce.

Zdjęcia: johanbavman.se

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 lipca 2019, 11:04

Nasze propozycje