Poprzedni artykuł: Wydrukuj łamigłówkę dla dziecka Następny artykuł: Tata w ciąży - czym jest syndrom Kuwady?

Jak stworzyć plan porodu - przydatne informacje

Dziecko, , tagi: ciąża, poród, plan porodu
Plan porodu to ważny element przygotowania do porodu. Sprawdź jak stworzyć plan porodu i dlaczego warto mieć go ze sobą na porodówce.

Plan porodu

Plan porodu: co to jest?

Od niedawna także w Polsce każda rodząca ma prawo do porodu według indywidualnych wskazań, które zebrane są w dokumencie nazwanym planem porodu. Najlepiej sporządzić go w czasie ciąży (w 7-8 miesiącu, nie na ostatnią chwilę). Warto zrobić to wspólnie z położną lub ginekologiem, który prowadzi ciążę – będzie mógł podpowiedzieć, które opcje warto zaznaczyć i wyjaśni twoje wątpliwości.

Plan porodu: w jakim celu?

Po co tak naprawdę robić plan porodu? Istnieje kilka ważnych powodów:

 • planując poród, będziesz mogła się zastanowić, czego tak naprawdę oczekujesz, jak chciałabyś, aby twój poród wyglądał, czego chciałabyś uniknąć.
 • personel medyczny już od samego początku będzie znał twoje oczekiwania, np. odnośnie pozycji porodowej lub znieczulenia.
 • położnik oraz anestezjolog będą wiedzieć, jakiego typu problemy mogą się pojawić w trakcie porodu lub podczas podawania znieczulenia.
 • pielęgniarki zajmujące się noworodkami będą wiedziały, czy chcesz karmić piersią, czy mogą dokarmiać lub dopajać dziecko.

Plan porodu: zanim zaczniesz

 • Najpierw zastanów się, gdzie chcesz rodzić: w szpitalu, w domu? Jeżeli w szpitalu, zdecyduj w którym - biorąc pod uwagę odległość od domu i standard opieki medycznej.
 • Porozmawiaj z partnerem i rodziną i zdecyduj, czy wolisz rodzić sama, czy też w towarzystwie bliskiej osoby.
 • Zastanów się nad znieczuleniem, a także pozycją, w której chciałabyś rodzić oraz możliwością rodzenia w wannie.
 • Porozmawiaj z lekarzem lub położną o wskazaniach i przeciwwskazaniach porodu naturalnego i cięcia cesarskiego.

Plan porodu: najważniejsze informacje

W planie porodu powinny być zawarte twoje dane oraz wszystkie istotne informacje dotyczące kolejnych etapów porodu, twojego stanu zdrowia, znieczulenia w trakcie porodu, ochrony krocza, cesarskiego cięcia, a także czynności poporodowych, opieki noworodkowej i karmienia piersią.

 • Twoje dane: Imię i nazwisko, termin porodu, dane lekarza prowadzącego ciążę, ew. dane położnej, dane osoby towarzyszącej przy porodzie.
 • Stan zdrowia: Koniecznie wpisz takie informacje, które mogą wpłynąć na przebieg porodu, np. grupa krwi Rh-, cukrzyca lub cukrzyca ciążowa, problemy ze wzrokiem.
 • Sala porodowa/ warunki porodu: Napisz, czy chciałabyś rodzić w sali pojedynczej, czy zależy ci na tym, aby w pomieszczeniu była toaleta, prysznic lub wanna. Zaznacz, jeżeli chcesz rodzić we własnym ubraniu, słuchać swojej muzyki, robić zdjęcia lub nagrywać film w trakcie porodu lub jeżeli chcesz, by światła były przygaszone i w sali porodowej było cicho w trakcie rodzenia się dziecka.
 • Przygotowanie do porodu: Zaznacz, czy chcesz, aby ogolono ci krocze, zrobiono lewatywę. Napisz, jeżeli nie zgadzasz się, aby założono ci wenflon (wkłucie dożylne) przy przyjęciu do szpitala (w wielu miejscach robi się to rutynowo).
 • Osoba towarzysząca: Napisz, jeśli chcesz, aby ktoś bliski był przy tobie w trakcie porodu i jeżeli chcesz, aby ta osoba była podczas wszystkich zabiegów oraz by udzielano jej wszystkich informacji na temat twojego zdrowia i postępów porodu.
 • Personel medyczny: Napisz, jeżeli chcesz aby podczas porodu była obecna jedynie położna lub jeżeli zależy ci na tym, aby na sali znajdowały się jedynie niezbędne osoby z personelu medycznego. Zaznacz, czy wyrażasz zgodę na obecność studentów położnictwa w trakcie pierwszej/ drugiej/ trzeciej fazy porodu (i/lub przeprowadzenie badania przez nich).
 • Poród: Napisz, jeżeli zależy ci na tym, aby poród był możliwie najbardziej naturalny (nie wywoływany), jeśli nie chcesz, aby podano ci oksytocynę, przebito pęcherz płodowy, wykonano masaż szyjki macicy, podłączono na stałe do KTG, a także nacięto krocze w trakcie drugiej fazy porodu. Zaznacz, jeżeli chciałabyś jeść i pić podczas porodu, wziąć prysznic lub wykąpać się w pierwszych fazach porodu, chodzić, ćwiczyć lub przyjmować inne, dogodne dla siebie pozycje, wydawać swobodne dźwięki (np. krzyczeć). Podkreśl, jeśli zależy ci na tym, aby ilość badań dopochwowych została ograniczona do minimum oraz jeżeli chcesz być za każdym razem pytana od zgodę na zabieg/ badanie w trakcie porodu. Wyraź swoje zdanie na temat ingerencji w trakcie porodu (kleszcze, próżnociąg).
 • Znieczulenie: Napisz, jeśli chcesz aby podano ci znieczulenie (np. dolargan, zewnątrzoponowe lub inne) albo jeżeli zależy ci na tym, aby nie podawano żadnego znieczulenia. Zaznacz, jeżeli zależy ci przede wszystkim na naturalnych metodach łagodzenia bólu (masaż, prysznic, itp.).
 • Pozycja porodowa: Napisz, jeśli chcesz sama wybrać pozycję porodową – możesz wymienić pozycje, które bierzesz pod uwagę (np. kuczna, na czworaka, na stołku porodowym). Zaznacz, czy wolisz urodzić na łóżku, fotelu czy np. stołku porodowym. Koniecznie napisz, jeżeli zależy ci na urodzeniu dziecka do wody (jeśli szpital oferuje taką możliwość). Napisz czy chcesz/ nie chcesz, aby udzielano Ci instrukcji, jak przeć w trakcie drugiej fazy porodu oraz czy chciałabyś dotknąć główki dziecka, gdy będzie się wyłaniać z kanału rodnego.
 • Cesarskie cięcie: Koniecznie zaznacz, jeśli lekarz prowadzący stwierdził wskazania do cięcia cesarskiego. Jeśli takich wskazań nie ma, zaznacz, czy chciałabyś mieć ten zabieg, czy raczej wolałabyś go uniknąć. Napisz, jeśli zależy ci abyś po cięciu miała jak najszybszy kontakt z dzieckiem, aby umożliwiono ci karmienie piersią lub by osoba towarzysząca mogła być przy porodzie i wziąć dziecko na ręce – o ile będzie to możliwe.
 • Po porodzie: Napisz, jeśli zależy ci na kontakcie z dzieckiem „skóra do skóry” zaraz po porodzie, tak długo, jak będziesz tego chciała i czy dziecko ma być najpierw – czy już po kontakcie z tobą – zważone, zmierzone i zbadane. Zaznacz, jeśli chcesz by pępowinę przecięto już po tym, gdy przestanie tętnić i kto ma to zrobić (położna czy osoba towarzysząca). Napisz, czy chcesz nakarmić dziecko piersią jeszcze na sali porodowej (np. jeszcze przed urodzeniem łożyska) i czy chcesz, aby dziecko zostało ubrane we własne ubranka, albo robiono mu zdjęcie podczas ważenia (w wielu szpitalach robi się to rutynowo, często z użyciem lampy błyskowej). Zaznacz, czy chcesz aby podano ci leki naskurczowe przed urodzeniem łożyska, czy też wolisz spróbować urodzić je samodzielnie. Napisz, czy zależy ci na podaniu miejscowych środków znieczulających w trakcie ewentualnego szycia krocza.
 • Opieka noworodkowa: Zaznacz, czy wyrażasz zgodę na szczepienie dziecka po urodzeniu i czy chcesz, aby dziecko zaszczepiono w obecności np. ojca dziecka. Napisz, jeżeli chcesz/ nie chcesz, aby Twoje dziecko było sztucznie karmione (butelką), dopajane, lub aby podawano mu smoczek. Określ, czy chcesz aby dziecko było z Tobą w pokoju (cały czas, w ciągu dnia, gdy odzyskasz siły po porodzie). Napisz, czy chcesz być poinstruowana jak pielęgnować, karmić piersią, przewijać i kąpać dziecko, czy też wolisz robić to sama. Zaznacz, jeżeli chcesz być wypisana do domu najszybciej jak to będzie możliwe.

Plan porodu możesz spisać ręcznie lub na komputerze i wydrukować. Warto nosić go razem z książeczką ciążową. Możesz również skorzystać z gotowego wzoru lub kreatora planu porodu (dostępny m.in. na stronie Fundacji Rodzić po ludzku). Koniecznie weź go ze sobą jadąc do szpitala do porodu - pokaż go pielęgniarce w izbie przyjęć.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 marca 2019, 00:40

Zobacz także

Nasze propozycje