Poprzedni artykuł: Miękkie i bezpieczne przytulanki i maskotki dla niemowląt Następny artykuł: Wielkanoc z dzieckiem - jak się przygotować, by była pełna zabawy?

Jak wprowadzić jajko do diety dziecka?

Dziecko, , tagi: dziecko, dieta, rozszerzanie diety, jajko
Od kiedy możemy podawać jajko dziecku? O czym pamiętać podczas rozszerzania diety? Zobacz, jak należy wprowadzać jajka do diety dziecka!

Jak wprowadzić jajko do diety dziecka

Jajko w diecie dziecka - czy jest zdrowe?

Jajko to symbol życia, nie tylko dlatego, że jest zalążkiem nowego życia, ale również dlatego, że dostarcza nam wielu cennych substancji odżywczych. Jajka są doskonałym źródłem niemal wszystkich witamin – w tym witaminy D, tak ważnej dla mocnych kości maluchów, witaminy B9 (kwas foliowy), czy witaminy B12, która nie jest powszechna w żywności. Dzięki temu jajka stanowią ważny element diety zarówno małych dzieci, jak i przyszłych mam. Jajka to również doskonałe źródło jodu, luteiny i selenu.

Białko czy żółtko?

Do diety dziecka, w pierwszej kolejności wprowadzamy żółtko (w 7. miesiącu życia) – to ono zawiera najważniejsze składniki pokarmowe: witaminy, pierwiastki i nienasycone kwasy tłuszczowe. Nie oznacza to, że białko nie jest zdrowe – jest ono wzorcowo przyswajane przez organizm człowieka. Jest to niezwykle istotne, gdyż białko jajka zawiera wszystkie te aminokwasy, których organizm sam nie jest w stanie wytworzyć, a które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu.

Jak wprowadzić jajko do diety dziecka?

Wzbogacając dietę malca o jajka, musimy pamiętać, żeby robić to stopniowo. W pierwszej kolejności wprowadzamy żółtko, a dokładniej – jego połowę. Próby urozmaicenia diety dziecka możemy rozpocząć po ukończeniu przez malca szóstego miesiąca życia – wówczas, co drugi dzień możemy podawać dziecku 1/2 żółtka (dodawajmy je do posiłków, które dziecko zna i lubi). Od 10 miesiąca możemy już serwować malcowi całą porcję żółtka.

11 miesiąc życia to czas, kiedy dziecko może już zasmakować w całym jajku. Podawaj maluchowi jajeczne posiłki 3-4 razy w tygodniu. Nie musi to być jajko ugotowane na twardo – od teraz dziecko może również z apetytem zjeść jajecznicę ze szczypiorkiem czy słodki deser w postaci biszkopcików (jajko+cukier+mąka). Kiedy twój bobas ukończy roczek, może jeść jajka jeszcze częściej – nawet 5 razy w tygodniu. Skończone 12 miesięcy to również zielone światło dla jajka na miękko – teraz bez obaw możesz je podawać swojemu dziecku. To właśnie jajko na miękko jest  największą skarbnicą wszystkich witamin!

rozszerzanie diety

Jajko w diecie dziecka – o czym pamiętać?

  1. Nie podawaj dziecku surowych jajek – muszą być koniecznie ugotowane.
  2. Przed gotowaniem jajek dokładnie je umyj – zanurz je na kilka sekund we wrzątku, dzięki temu ochronisz wnętrze jajka przed przedostaniem się do niego bakterii.
  3. Zawsze sprawdzaj świeżość jajek! Warto wybrać jajka sprawdzone i przebadane - choć najlepsze są oczywiście te wiejskie ze znanej nam hodowli (ze sklepowych marek, największym zaufaniem cieszą się np. jajka Kurka Wolna - zawsze z wolnego wybiegu, Farmio, które są dodatkowo przebadane na obecność antybiotyków itp.)
  4. Wprowadzając jajko do diety dziecka, bądź czujna – każdy maluch rozwija się indywidualnie, może okazać się, że z wprowadzaniem jajek do diety twojego dziecka będziecie musieli jeszcze poczekać.Jeśli zauważyłaś u dziecka reakcje alergiczne po spożyciu jajka, koniecznie zgłoście się do lekarza. Może okazać się, że nie musicie zupełnie wyeliminować ich z diety malucha, a zastąpić je np. jajami przepiórczymi.

Czy Wasze dzieci chętnie jedzą jajka?

zdjęcia: 123rf

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

3 sierpnia 2020, 23:10

Nasze propozycje