Poprzedni artykuł: Dlaczego dotyk jest ważny? Przytulaj swoje dziecko! Następny artykuł: Warto czytać małemu dziecku - sprawdź, jakie to ważne!

Jak wybrać imię dla dziecka?

Dziecko, , tagi: dziecko, imię dla dziecka
Wkrótce będziecie rodzicami i zastanawiacie się nad imieniem dla swojego dziecka. Być może macie już wybrane jedno lub dwa imiona, a może jeszcze nie zdecydowaliście? Zobacz, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze imienia dla dziecka!
jak wybrac imię dla dziecka

Wkrótce będziecie rodzicami i zastanawiacie się nad imieniem dla swojego dziecka. Być może macie już wybrane jedno lub dwa imiona, a może jeszcze nie zdecydowaliście? Zobacz, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze imienia dla dziecka

Imię dla dziecka: na całe życie

 • Wybór imienia to ważna sprawa: pamiętaj o tym, że będzie to słowo, które wasze dziecko będzie słyszało najczęściej! Będzie również je często mówiło - przedstawiając się innym, dlatego warto, by było łatwe do wymówienia lub miało chociaż zdrobnienie, które maluch wymówi bez problemu.
 • Imię w pewien sposób wpływa na osobowość, dlatego sprawdź, co oznacza imię, które chcesz dać dziecku. Na przykład Jan to imię pochodzenia biblijnego - z hebrajskiego "Jochanan" oznacza "Bóg jest łaskaw". Z kolei Julia to imię rzymskie, będące początkowo przydomkiem od nazwy rodu Julii - oznacza różę lub piękny kwiat.
 • Wybierz takie imię, które dobrze ci się kojarzy. Wiele osób nadaje dzieciom imiona po dziadku, babci lub osobie, którą szczególnie ceni - to dobry pomysł, pod warunkiem, że imię nie jest przestarzałe lub bardzo dziwne. Wtedy możesz je dać dziecku jako drugie imię.

Jak wybrać imię dla dziecka?

 • Imię zawsze połączone jest z nazwiskiem, dlatego zanim zdecydujesz się na imię, zawsze sprawdź, jak ono brzmi w tym połączeniu. Jeżeli nadajesz dziecku dwa imiona, także sprawdź, jak brzmią one razem. 
 • W Polsce zasadą jest, że imię nie może być obraźliwe ani ośmieszające, nie może się źle kojarzyć, powinno mieć polskie brzmienie - dlatego imiona typu Ian czy Anastasia mogą nie zostać zarejestrowane w urzędzie (mają swoje polskie odpowiedniki: Jan, Anastazja). 
 • Imię powinno pozwolić na odróżnienie płci dziecka, dlatego imiona dla dziewczynek kończą się na -a, zaś dla chłopców - na spółgłoskę (chociaż istnieje kilka wyjątków).

Jakich imion dla dzieci unikać?

Imię jest pierwszym prezentem od rodziców dla dziecka, dlatego powinno być dobrze przemyślane. Nie wybieraj dla dziecka imienia, które:

 • jest bardzo popularne - w grupie przedszkolnej albo w klasie mogą być potem trzy Julki albo czterech Jasiów: trudno wtedy poczuć się kimś wyjątkowym.
 • jest imieniem aktora lub bohatera z filmu czy książki - potem może się źle kojarzyć i być powodem do żartów (np. Manuela czy Klaudiusz).
 • posiada zdrobnienie, którego nie lubisz lub kojarzy się z konkretnymi osobami (np. Bodzio - zdrobnienie od Bogumiła, Doda, Jarosław czy Donald).
 • ma trudną pisownię i/lub wymowę, nie wiadomo, jak prawidłowo je wymówić, np. Chelsea, Xenia, Eljasz, Xawery.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2012 roku:

 1. Julia
 2. Maja
 3. Lena
 4. Zuzanna
 5. Natalia
 6. Hanna
 7. Zofia
 8. Aleksandra
 9. Wiktoria
 10. Gabriela 

Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2012 roku:

 1. Jan
 2. Jakub
 3. Antoni
 4. Aleksander
 5. Franciszek
 6. Filip
 7. Kacper
 8. Mateusz
 9. Michał
 10. Stanisław 

A wy jak nazwałyście swoje dzieci? Wolicie imiona polskie, tradycyjne, czy międzynarodowe - brzmiące podobnie w różnych językach?

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 marca 2019, 18:41

Zobacz także

Nasze propozycje