Poprzedni artykuł: 12 tydzień ciąży - dziecko ma już około 7 centymetrów! Następny artykuł: 14 tydzień ciąży - brzuszek rośnie!

13 tydzień ciąży - wyraźny przyrost wagi

13 tydzień ciąży to początek wyraźnego przybierania na wadze. Sprawdź, co Cię czeka w tym czasie!

13 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Twoja macica zaczyna uwypuklać powłoki brzuszne; od tej pory będziesz już wyraźnie przybierała na wadze (idealny przyrost masy ciała to około pół kilograma na tydzień). Jeśli masz skłonność do żylaków (jest dziedziczna), mogą się teraz zacząć pojawiać. Na przełomie I i II trymestru zdarzają się krwawienia z dziąseł (np. podczas mycia zębów) i z nosa, co jest spowodowane działaniem hormonów ciążowych. Ubrania stają się za ciasne, można się już powoli rozglądać za ciuszkami ciążowymi.

Rozwój dziecka w 13 tygodniu ciąży

Dziecko coraz szybciej rośnie: ma teraz ok. 60-80mm, waży 9,5 grama. Jelita zaczynają się przemieszczać z pępowiny do jamy brzusznej. Język i struny głosowe są już gotowe do pracy, a oczy są coraz bliżej siebie. Głowa nie jest już tak duża w stosunku do reszty ciała – stanowi ok. jedną trzecią całej długości płodu. Łożysko mocno pracuje, aby wytworzyć odpowiednią ilość hormonów i czerwonych ciałek krwi. Tętno staje się wolniejsze, serduszko bije spokojniej. Mózg nadal intensywnie się rozwija, wątroba wydziela żółć, a trzustka - insulinę. Między palcami nie ma już błony i zaczynają formować się opuszki palców. Dziecko w tym wieku potrafi już przeciągnąć się, podskoczyć, a nawet połykać wody płodowe, rozróżniając ich smak!

13 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Koniec pierwszego trymestru to dobry moment, aby powiedzieć o ciąży, która wkrótce i tak stanie się widoczna. Większość przyszłych mam informuje o swoim stanie szefa właśnie wtedy, gdy ryzyko poronienia jest już znacznie niższe. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, powiedz o swojej ciąży rodzicom, bliskim i przyjaciołom. Pozwól cieszyć się im razem z tobą! Jeśli masz już dziecko, przygotuj je na to, że rodzina się powiększy. To, kiedy i w jaki sposób powiedzieć mu, że będzie mieć brata lub siostrę, zależy od jego wieku i dojrzałości emocjonalnej. Nastolatkowi i starszemu dziecku warto powiedzieć wcześniej, aby miało czas na przygotowanie się do zmian. Przedszkolakowi i młodszemu dziecku można powiedzieć wtedy, gdy twój brzuch będzie bardziej widoczny. Ale zawsze trzeba poświęcić dziecku dużo czasu, by wytłumaczyć, że pojawienie się nowego członka rodziny zmieni organizację życia w domu, ale na pewno nie zmieni uczuć rodziców wobec starszej córki czy syna.

Ciekawostki

Jeśli w trakcie ciąży zauważysz, że paznokcie stały się kruche i łamliwe, może to oznaczać, że w twoim organizmie brakuje fosforu, wapnia, selenu i siarki. Aby uzupełnić niedobór minerałów, jedz więcej pestek i ziaren (np. słonecznika, sezamu, dyni, soi, pszenicy), orzechów i migdałów, jarzyn; nie zapominaj też o jajkach.

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

17 lutego 2020, 13:14

Nasze propozycje