Poprzedni artykuł: 17 tydzień ciąży - pora na luźniejsze ubrania Następny artykuł: 19 tydzień ciąży - zapisz się do szkoły rodzenia

18 tydzień ciąży - dbaj o kręgosłup

W 18 tygodniu ciąży możesz już odczuwać ból kręgosłupa. Na co jeszcze przygotować się na tym etapie?

18 tydzień ciąży

18 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Dolegliwości pleców są spowodowane przegięciem kręgosłupa, które równoważy ciężar brzucha. Niezbyt forsowne ćwiczenia i odpoczynek w pozycji leżącej powinny Ci pomóc. Dobre są również delikatne masaże – możesz poprosić o to partnera lub przyjaciółkę. Podczas masażu możesz siedzieć na krześle przodem do oparcia, z poduszką między brzuchem a oparciem, lub klęczeć na podłodze, opierając się na poduszkach. Osoba, która będzie cię masowała, powinna mieć ogrzane ręce, najlepiej do masażu używać specjalnego olejku o niedrażniącym zapachu. Masowanie zaczyna się od ramion, karku i górnej części tułowia schodząc w dół kręgosłupa. Najlepiej stosować ugniatanie, uciskanie i rozmasowywanie mięśni.

Rozwój dziecka w 18 tygodniu ciąży

Dziecko jest już coraz bardziej świadome tego, co się dzieje poza nim. Rozpoznaje dźwięki z zewnątrz, reaguje na hałas, światło, naglę zmiany pozycji mamy. Zmysł wzroku rozwija się, siatkówka jest coraz bardziej wrażliwa na światło – jeśli wygrzewasz się na słońcu, maluszek może już dostrzec czerwoną poświatę. Na skórze dziecka widoczne są już drobne i delikatne naczynia krwionośne. Ponadto maluch sam wydaje dźwięki – mimo że nie mogą być one słyszalne. Naukowcy wykazali, że płód w tym czasie zaczyna używać krtani w celu wywołania dźwięcznych wibracji. Dotyk określonej okolicy ciała dziecka nie wywołuje u niego serii ruchów całego ciała (jak to było wcześniej) - na dotyk reaguje teraz tylko dotykane miejsce. Reaguje także na nacisk wód płodowych na jego ciałko: gdy założysz na przykład za ciasne ubranie, dziecko intensywnie się porusza, kopie i kręci się wokół własnej osi. W ten sposób daje ci znać, że trzeba to zmienić. Gdy przyjmiesz bardziej dogodną pozycję, wkrótce się uspokoi.

18 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Wiadomo, że wszelkie leki stosowane w ciąży docierają również do krwiobiegu dziecka, przez co mogą mu zaszkodzić, dlatego wszelkie kuracje przyszłej mamy muszą być prowadzone pod ścisłym nadzorem lekarza. Najlepiej więc zapobiegać przeziębieniom i chorobom wirusowym: unikać zatłoczonych miejsc, nie całować znajomych na powitanie, ubierać się stosownie do pogody. Poza tym koniecznie trzeba zadbać o zdrowie odżywianie: świeże warzywa i owoce w naturalny sposób uodparniają organizm. Dodatkowo witaminy i suplementy przyjmowane pod kontrolą lekarza mogą wspomagać to działanie. Pamiętaj o codziennej dawce ruchu – spacer, pływanie, gimnastyka czy joga to świetny sposób zarówno na podtrzymanie kondycji jak i podniesienie odporności organizmu. Jeśli często łapiesz infekcje, warto też pomyśleć o szczepieniu przeciw grypie; możesz to zrobić bez obaw w II i III trymestrze ciąży.

Ciekawostki

Krew matki i płodu nie miesza się, ale do krwi dziecka dzięki łożysku i pępowinie przedostają się składniki odżywcze, witaminy, przeciwciała, ale także wirusy, toksyny i składniki leków obecne w krwi mamy.

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

3 sierpnia 2020, 13:25

Nasze propozycje