Poprzedni artykuł: 22 tydzień ciąży - czy czujesz czkawkę dziecka? Następny artykuł: 24 tydzień ciąży - ochota na słodycze?

23 tydzień ciąży - jak zmienia się ciało?

23 tydzień ciąży to moment, w którym zapewne przytyłaś już 5 kilogramów i widocznie powiększył się Twój biust. Czego jeszcze spodziewać się na tym etapie ciąży?

23 tydzień ciąży

23 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Na początku szóstego miesiąca z pewnością coraz częściej i mocniej czujesz ruchy dziecka. Maluch ma jeszcze mnóstwo miejsca, co z radością wykorzystuje - stąd te coraz mocniejsze kopnięcia, fikołki i rozpychanie. Przez skórę brzucha możesz poczuć kopiące nóżki lub rączki, czasem uda ci się też przez chwilkę złapać za wystającą piętę. Zapewne przytyłaś już 5-7 kilogramów; od tej chwili przyrost wagi będzie w miarę regularny - około pół kilograma tygodniowo. Bardzo możliwe też, że potrzebujesz kolejnego biustonosza, bo poprzedni zrobił się już za ciasny. Razem z brzuszkiem rosną również piersi, które powoli przygotowują się do swojej nowej roli – karmienia maluszka.

Rozwój dziecka w 23 tygodniu ciąży

Maluch jest teraz bardzo aktywny w brzuszku mamy, co możesz doskonale odczuć. Dziecko ma jeszcze sporo miejsca, dlatego często kopie, stuka rączkami, obraca się gwałtownie. Nabywa teraz umiejętności przebywania w stanie snu i czuwania: na sen przeznacza prawie 20 godzin na dobę. Aktywność dziecka zależy od indywidualnych cech, a także od twojego trybu życia. Maluszek poprzez szybkość swoich ruchów wyraża swoje samopoczucie: bardzo często szybkie i energiczne ruchy oznaczają przestrach i zdenerwowanie dziecka. Od tego tygodnia dziecko może już odczuwać ból. Skóra dziecka nadal jest pomarszczona, chociaż jest ono pulchniejsze – pod skórą zbiera się tłuszczyk. Dziecko waży ok. 400 gramów i ma 20 - 22 cm długości.

23 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

W ciąży często wykonujesz wiele badań lekarskich,w tym rutynowe badania krwi i moczu. Czemu one służą? Przede wszystkim wykryciu wszelkich nieprawidłowości, schorzeń i problemów. Jedną z częstych dolegliwości, która pojawia się w ciąży (zwłaszcza w II trymestrze) jest anemia. Jest to stan organizmu, spowodowany zmniejszeniem liczby czerwonych ciałek krwi w organizmie. W ciąży krew przenosi tlen, który zasila zarówno matki, jak i dziecka. Jeśli więc poziom hemoglobiny (Hg) jest niższy niż 10 g na 100 ml krwi, to oznacza, że krew jest mniej utleniona, czyli pojawiła się anemia. Powikłanie to objawia się ogólną bladością, podkrążonymi oczami, ciągłym zmęczeniem, brakiem apetytu, zaburzeniami rytmu serca, niską wytrzymałością fizyczną. Anemii można zapobiegać przyjmując preparaty wzbogacone w żelazo oraz stosując specjalną dietę. Aby zadbać o prawidłowy poziom hemoglobiny, częściej sięgaj po czerwone mięso, sardynki i owoce morza (ale nie na surowo), pestki dyni, groch, fasolę i soczewicę, orzechy i owoce suszone, a także algi i warzywa o ciemnozielonych liściach (szpinak, brokuły) oraz buraki i pomidory. Witamina C pomaga wchłaniać żelazo, należy więc także jednocześnie zwiększyć jej spożycie.

Ciekawostki

Substancje chemiczne, docierające do świata dziecka w okresie płodowym, mogą mieć złożony wpływ na jego rozwój, także w perspektywie dłuższego czasu. Na przykład kontakt przyszłej mamy z rtęcią powoduje szkody, które można odkryć dopiero 7 lat później, gdy u dziecka objawiają się zaburzenia mowy, koncentracji i pamięci.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

29 lutego 2020, 08:19

Nasze propozycje