Poprzedni artykuł: 29 tydzień ciąży - syndrom wicia gniazda Następny artykuł: 31 tydzień ciąży - dlaczego dziecko pije płyn owodniowy?

30 tydzień ciąży - zadbaj o relaks

30 tydzień ciąży to dobry moment, żeby zrelaksować się w SPA, pójść na masaż lub na zabieg antycellulitowy. O czym jeszcze warto pamiętać?

30 tydzień ciąży

30 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Jesteś coraz większa, a także – co nieuchronne – coraz cięższa. Nie czuj się winna, że niekiedy przeraża Cię to, co się dzieje z Twoim ciałem. Większość kobiet w tym czasie nie jest w stanie uwierzyć, że kiedyś jeszcze, stojąc w pozycji wyprostowanej, zobaczy własne stopy, że znowu będzie miała talię i zmieści się w ulubione dżinsy. Twoja tęsknota za dawną lekkością i autonomią jest naturalna i zrozumiała. Nie rezygnuj z ćwiczeń: nawet, jeśli poruszanie się nie jest tak proste, idź na basen (pływanie wzmocni twoje mięśnie) albo na długi spacer. A może zapiszesz się na zajęcia dla przyszłych mam w osiedlowym klubie sportowym? Przy okazji będziesz mogła poznać inne kobiety w ciąży z twojej okolicy, może z którąś się zaprzyjaźnisz? Większość położników sądzi, że przyszłym mamom dobrze robi również joga (specjalne zestawy ćwiczeń dla kobiet w ciąży), gdyż ułatwia oddychanie, poprawia krążenie krwi i trawienie, do tego uelastycznia ciało i przygotowuje je do porodu.

Rozwój dziecka w 30 tygodniu ciąży

Nadal intensywnie rozwija się mózg dziecka, kształtuje się również jego osobowość. Maluch poprzez intensywność i częstotliwość swoich ruchów pokazuje też swój temperament. Jest już bardzo silny, a zarazem na tyle mały, by mieć w macicy dużo miejsca. Przez skórę nie widać już siateczki naczyń krwionośnych. Twój maluszek – jeśli nie śpi – ciągle się porusza. Dziecko powinno ważyć w granicach 1200 - 1900 gramów i mieć ok. 35-40 cm długości. Urodzenie po 30 tygodniu ciąży daje duże szanse na przeżycie, chociaż oczywiście najlepiej, aby poród nastąpił ok. 38 tygodnia ciąży, gdyż organizm dziecka jest wtedy w pełni przygotowany do tego, aby poradzić sobie samodzielnie.

30 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Teraz jest czas nie tylko na to, abyś zadbała o swoje zdrowie i odpoczynek, ale także ciało. Jeśli dobrze się czujesz, możesz wybrać się do spa – po urodzeniu dziecka nie będziesz miała już tyle czasu dla siebie, zwłaszcza w ciągu pierwszych miesięcy. Skonsultuj swój wyjazd z lekarzem prowadzącym ciążę. Wybierz ośrodek, który ma specjalny program pielęgnacyjny dla kobiet w ciąży, jest już ich w Polsce coraz więcej. Możesz stosować zabiegi regenerujące i relaksujące na całe ciało, np. zapobiegające rozstępom i cellulitowi, a także zabiegi odprężające i nawilżające. Podczas zabiegów powinnaś leżeć na boku (nie na wznak i oczywiście nie na brzuchu). Możesz również stosować liczne zabiegi na twarz, np. takie które oczyszczają i nawilżają cerę oraz masaże, np. limfatyczne. Niewskazane są zabiegi zamykania naczynek krwionośnych i likwidowania przebarwień a także peelingi mechaniczne. 

Ciekawostki

Wiele kobiet w ciąży zauważa, że ich dzieci najbardziej aktywne są około północy. Tak może być jeszcze długo po narodzinach – maluszek będzie się musiał nauczyć rozróżniania dnia i nocy.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 lutego 2020, 11:20

Nasze propozycje