Poprzedni artykuł: 7 tydzień ciąży - objawy, dolegliwości i rozwój dziecka Następny artykuł: 9 tydzień ciąży - jak rozwija się dziecko?

8 tydzień ciąży - usłyszysz bicie serca dziecka

8 tydzień ciąży to czas, w którym usłyszysz bicie serca dziecka! Sprawdź czego jeszcze możesz się spodziewać!

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

W tym czasie mogą ci dokuczać te same objawy, które występowały w poprzednich tygodniach: mdłości, senność, zmęczenie, osłabienie. Kiedy naciśniesz podbrzusze, możesz wyczuć powiększoną macicę - ma ona teraz wielkość niewielkiej piłki, możesz mieć więc już problem z dopięciem spodni. Część przyszłych mam odczuwa sporadyczne bezbolesne skurcze w podbrzuszu, które nie powinny niepokoić – jeśli nie są zbyt częste, nie są zagrożeniem dla dziecka. Nadal powinnaś bardzo uważać na siebie – wszelkie skoki i upadki mogą być bardzo groźne dla maleństwa.

Rozwój dziecka w 8 tygodniu ciąży

Zarodek jest teraz wielkości fasolki - ma długość ok. 15 - 20 mm, a jego serduszko bije około 150 razy na minutę. Powstają zawiązki zębów, wykształcają się palce u rąk, coraz lepiej widać uszy, górną wargę i czubek nosa, rosną powieki, a ciało pokrywa się cieniutką warstwą skóry. Z zagęszczającej się tkanki mięśniowej tworzy się szkielet, na razie chrzęstny. Pod koniec tego tygodnia zaczyna się proces kostnienia, który będzie trwał jeszcze długo po narodzinach. Kręgosłup ma początkowo grubość szpilki, zaś żebra - grubość włosa. Podczas badania USG można zaobserwować bijące serce maluszka. Już na tym etapie rozwoju dziecka zaobserwowano jego spontaniczne ruchy, ale na razie nie będziesz ich odczuwała, bo płód jest jeszcze malutki.

8 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Zdrowe odżywianie jest podstawą zdrowej ciąży – powinna o tym pamiętać każda przyszła mama. W pierwszym trymestrze ciąży nie musisz jeść więcej niż zwykle, ale ważna jest jakość każdego kęsa. Zadbaj o to, aby pożywienie było urozmaicone, świeże, a nie mrożone czy konserwowane. Jak najczęściej sięgaj po warzywa oraz produkty pełnoziarniste. Jedz dużo białka (mięso, ryby, jajka, nabiał), warto sięgać również po suszone owoce i orzechy. Lepiej jeść częściej, ale mniejsze porcje, niż więcej w 2-3 posiłkach w ciągu dnia. Po obfitym posiłku będziesz ospała, bardziej mogą ci też doskwierać dolegliwości 1 trymestru, np. mdłości czy wymioty. Pamiętaj o odpowiedniej ilości płynów – w ciąży zapotrzebowanie na nie wzrasta. Najlepiej pić wodę mineralną (niegazowaną), herbatki owocowe i ziołowe oraz soki warzywne i owocowe.

Ciekawostki

Od momentu, gdy dziecku urosną powieki, będzie miało zamknięte oczy. Otworzy je około 27 tygodnia ciąży.

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

3 sierpnia 2020, 11:16

Nasze propozycje