Poprzedni artykuł: Jak oduczyć dziecko ssania kciuka? 5 sprawdzonych sposobów Następny artykuł: Najważniejsze informacje o zasiłku opiekuńczym na dziecko

Kalendarz ząbkowania- kiedy pojawi się pierwszy ząbek?

Jak rozpoznać objawy ząbkowania u niemowlęcia? Kiedy pojawi się pierwszy ząbek? Jak łagodzić ból? Sprawdź kalendarz ząbkowania i dowiedz się jak pomóc dziecku podczas wyrzynania się ząbków.

Kiedy pierwsze ząbki

Pierwsze ząbki u niemowląt pojawiają się między 6 a 10 miesiącem życia. Zazwyczaj są to dolne jedynki. O tym kiedy pojawi się pierwszy ząbek u dziecka decydują między innymi geny, dlatego warto zwrócić uwagę na to, kiedy ząbkowali rodzice. Może się zdarzyć, że ząbki dziecka pojawią się wcześniej lub później niż jest to opisane w kalendarzu ząbkowania. Nie musi to oznaczać niczego złego. Jeśli ząbki nie wyrzynają się w terminie warto udać się na wizytę kontrolną do pediatry, aby upewnić się że dziecko jest zdrowe. Czasem opóźnione ząbkowanie może być jednym z objawów zaburzeń funkcjonowania tarczycy czy niedoborów witaminy D.

Kalendarz ząbkowania

Objawy ząbkowania u niemowląt

Jeśli Twoje dziecko jest niespokojne, marudne, mocno się ślini i pcha rączki do buzi to prawdopodobnie zaczyna ząbkować. Zwiększone wydzielanie śliny w połączeniu z podniesioną kwasowością wewnątrz jamy ustnej może powodować wysypkę na buzi, wokół ust. Niestety podczas ząbkowania może u dziecka wystąpić również ograniczony apetyt, problemy ze snem, gorączka do 38 stopni czy biegunka.

Co na bolesne ząbkowanie

  • Jedną z metod łagodzenia bólu podczas ząbkowania jest podawanie dziecku gryzaczka schłodzonego w lodówce. Najlepiej schłodzić kilka gryzaczków i stosować je zamiennie.
  • Kolejną metodą jest masaż dziąseł, można go wykonywać specjalną szczoteczką zakładaną na palec lub po prostu palcem.
  • Niezawodne okazują się też preparaty łagodzące ból, jak np. paracetamol.
  • W aptece można znaleźć też żele do dziąseł, które łagodzą swędzenie i ból.
  • Należy pamiętać, aby nie podawać dziecku ciepłych płynów, najlepsze będą te w temperaturze pokojowej. Gorące napoje mogą drażnić dziąsła.

Wszystkie metody łagodzenia bólu podczas ząbkowania są krótkotrwałe, dlatego warto stosować je naprzemiennie.

A Wy? Jak radzicie sobie podczas ząbkowania dzieci?

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

19 sierpnia 2019, 18:18

Nasze propozycje