Poprzedni artykuł: Angelina Jolie usunęła jajniki - czy mamy prawo osądzać jej decyzję? Następny artykuł: 5 łatwych ozdób wielkanocnych, które zrobi nawet dziecko!

Kampania "Żyj z pompą", sprawdź jak pomóc dzieciom chorym na MPD

Dziecko, , tagi: Dziecko, choroba, kampania
27go marca ruszyła kampania społeczno-edukacyjna "Żyj z pompą" na rzecz dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. Akcja ma na celu podniesienie świadomości na temat nowych metod leczenia oraz walkę ze stereotypowym postrzeganiem osób z MPD.

Dziecięce Porażenie Mózgowe, co to takiego?

Mózgowe Porażenie Dziecięce to zaburzenie centralnego układu nerwowego wynikające z uszkodzenia mózgu. Uraz mózgu powstaje zazwyczaj przed, w trakcie lub po porodzie. Ponad 50% chorych na MPD to dzieci z najwyższym stopniem upośledzenia funkcjonalnego, które obejmuje: zaburzenia ruchu, spastyczność mięśni, zmniejszenie siły mięśniowej, ruchy mimowolne. Objawom tym często towarzyszy padaczka, zaburzenia słuchu, mowy, widzenia, czy zaburzenia funkcji poznawczych. 

Kampania

Kampania "Żyj z pompą!"

Kampania została zainicjowana przez organizacje działające na rzecz osób z dziecięcym porażeniem mózgowym i ma na celu podniesienie świadomości na temat osiągnięć w leczeniu MPD. Głównym problemem jest brak wiedzy wśród pacjentów i ich bliskich, ale również w środowisku medycznym. Istnieją nowe, lepsze i co najważniejsze, refundowane metody leczenia jak np. pompa baklofenowa, która łagodzi bardzo bolesne napięcie mięśni i podnosi jakość życia chorych. Niestety informacje o nowych metodach leczenia nie są powszechne, przez co wielu pacjentów decyduje się na nieodwracalne, okaleczające terapie, które dodatkowo nie zawsze przynoszą efekty.

Żyj z pompą- Podaj dalej

Czym jest piramida dobra na Facebooku?

Na Facebooku ruszyła akcja angażująca użytkowników portalu, każda osoba która ma ochotę włączyć się w promowanie wiedzy na temat MPD może wrzucić na funpage kampanii filmik, na którym robi pompki albo coś pompuje z hasłem: "Żyj z pompą!" i zaprosić do zabawy przynajmniej 3 osoby. Inspiracją dla tej akcji był film "Podaj dalej", który opowiada historię grupy uczniów, którzy mieli pomóc trzem osobom, a te w zamian za to trzem następnym, a one kolejnym trzem… Tak powstaje piramida dobra. Ruch „podaj dalej” wykorzystuje kampania „Żyj z pompą!”. Pierwsze filmiki zamieścili już na Facebook’u Ambasadorzy – Piotr Gruszka, siatkarz, były reprezentant Polski, mistrz świata i wicemistrz Europy oraz Barbara Kurdej-Szatan, aktorka.

Oprócz akcji na Facebook’u, organizatorzy stworzyli również stronę internetową zyjzpompa.pl, która dostarczy więcej informacji na temat MPD i podejmowanych w ramach kampanii działań. 

Zapraszamy do włączenia się w akcję! 

Sprawdź o czym mówi kampania Pomyśl, zanim wrzucisz,co dobrego zrobili polscy artyści w ramach McHappy Day oraz który polski piłkarz został nowym Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 marca 2019, 06:32

Zobacz także

Nasze propozycje