Poprzedni artykuł: Jaki kolor pokoju dziecięcego wybrać? Następny artykuł: Jak pielęgnować bliznę po cesarce?

Objawy i leczenie kolki niemowlęcej

Kolka niemowlęca to spory problem: maluch ciągle płacze, nie wiadomo, jak mu pomóc. Czym tak naprawdę jest kolka, jak ją leczyć?

Kolka niemowlęca: co to takiego? 

Pediatrzy nazywają kolką nasilone i trudne do uspokojenia napady płaczu u niemowląt: według badań dolegliwość ta pojawia się nawet u co czwartego dziecka. Z reguły nie jest to powiązane z z ostrymi objawami chorobowymi – pojawia się nagle i ustępuje samoistnie. Kolka może wystąpić już u dwu - trzytygodniowego noworodka, nasilenie napadów płaczu występuje ok. 6 tygodnia, a mijają one około 3 – 4 miesiąca życia dziecka. Kolka nie ma negatywnego wpływu na rozwój i wzrost dziecka.

Objawy kolki niemowlęcej

Kiedy możemy stwierdzić, że malucha dopadła właśnie kolka? Rodzice – zwłaszcza jeśli to ich pierwsze dziecko – zwykle bardzo się niepokoją, zastanawiając się, co też dolega ich niemowlęciu. Do typowych objawów należą:

 • nagłe napady płaczu, powtarzające się regularnie, zwykle po południu lub godzinach wieczornych, zazwyczaj codziennie lub prawie codziennie.
 • płacz nasila się po pewnym czasie, może przechodzić w krzyk; pojedynczy atak kolki trwa od 2 do nawet 5 godzin.
 • niemowlę ma naprężone mięśnie, twardy brzuszek, podkurcza nóżki; często też nie może oddać gazów ani stolca (ale to raczej nie powód, a efekt kolki).

Kolkę rozpoznaje się wówczas, gdy występują wyżej wymienione objawy, ale dziecko rozwija się prawidłowo.

Skąd się bierze kolka niemowlęca?

Specjaliści nie mają dobrej odpowiedzi na pytanie, czemu dziecku dolega kolka. Wręcz przeciwnie – istnieje wiele różnych teorii na ten temat. Do najbardziej popularnych i prawdopodobnych można zaliczyć:

 • niemowlęta mają niedojrzały układ pokarmowy, stąd uporczywe bóle brzuszka i kolki. Z czasem układ pokarmowy dojrzewa, a uciążliwe dolegliwości mijają.
 • alergia na białko mleka krowiego lub nietolerancja laktozy (cukier występujący w mleku), która może być połączona z niewystarczającym wydzielaniem laktazy – enzymu trawiącego laktozę. Problem może dotyczyć zarówno dzieci karmionych piersią (jeśli dieta karmiącej mamy zawiera nabiał), jak i maluchów karmionych sztucznie (mleka początkowe czy następne zawierające białka mleka krowiego). Bóle brzuszka spowodowane tymi problemami mogą być przyczyną kolki.
 • niektóre dzieci piją – czy to z butelki, czy też podczas karmienia naturalnego – bardzo łapczywie, dlatego podczas połykania łykają dużo powietrza, a potem częściej ulewają – one właśnie częściej cierpią na kolkę.
 • Maluchy nadpobudliwe, niespokojne, a także te, które mają niedojrzały układ nerwowy, częściej niż inne cierpią na kolkę.

Kolka niemowlęca - jak pomóc dziecku?

Podobnie jak w przypadku przyczyn kolki, także co do sposobów leczenia pediatrzy mają różne opinie. Najczęściej stosowane – i ponoć najskuteczniejsze – sposoby rodziców na kolkę to:

 • zmiana diety, sposobu karmienia maluszka, odbijanie po karmieniu
 • uspokojenie dziecka, masaż, noszenie, bliskość mamy
 • ogrzewanie brzuszka, pozycja leżąca
 • leczenie farmakologiczne

Dieta i karmienie podczas kolki niemowlęcej

 • ograniczenia w odżywianiu. Jeśli karmisz dziecko piersią, odstaw na kilka dni mleko i wszelkie produkty mleczne – obserwuj malucha, czy objawy kolki ustaną lub zmniejszą się. Niekiedy napady płaczu ustępują, gdy usuniesz z diety produkty wzdymające (kalafior, brokuły, kapusta, fasola, groch) a także czekoladę, kawę i pikantne przyprawy. Jeżeli niemowlę jest karmione butelką, skonsultuj się z pediatrą – być może należy zmienić dziecku mieszankę (na hypoalergiczną lub preparat mlekozastępczy)
 • sposób karmienia. Doradcy laktacyjni zalecają, aby przy problemach z kolką odciągnąć pierwszą partię mleka, gdyż jest w niej większe stężenie laktozy, która może powodowa problemy z trawieniem. Dopiero później przystaw malucha do piersi.
 • odbijanie. Nie wszyscy rodzice o tym pamiętają, a to bardzo ważne: zarówno noworodkowi, jak i troszkę starszemu niemowlakowi zawsze powinno się odbić po jedzeniu. Podczas połykania pokarmu maluch łyka także powietrze, które może się wydostać z przewodu pokarmowego tylko w pozycji pionowej – po karmieniu weź malucha na ręce i oprzyj je na ramieniu (pod buzię podłóż pieluszkę tetrową, bo czasem trochę pokarmu się ulewa), a następnie poczekaj, aż mu się odbije.

 Spokój, spokój, spokój i.. mama

 • zapewnienie spokoju. Maluch może być rozdrażniony przez nadmiar bodźców, dlatego staraj się ograniczyć wszelkie atrakcje, zwłaszcza po południu: wyłącz telewizor, nie zapraszaj gości, a także postaraj się zapewnić samej sobie trochę spokoju – dziecko absorbuje także wszystkie twoje emocje.
 • masaż. Zarówno położne, pediatrzy, jak i same mamy zgodnie twierdzą, że cierpiącemu dziecku często pomaga masaż. Masaż powinien być wykonywany ciepłymi rękoma, najlepiej z użyciem oliwki lub olejku dla dzieci. Połóż niemowlę na plecach i kolistymi ruchami, oboma dłońmi, masuj mu brzuszek przez ok. 3 minuty; przyciskaj także delikatnie nóżki do brzucha.
 • bliskość mamy. Rozdrażnione dziecko jak nikt inny potrzebuje czułości i wsparcia. Noś malucha na rękach, a najlepiej w chuście – pionowa pozycja ciała pomaga pozbyć się nagromadzonego powietrza, a kontakt z bliską osobą uspokaja.

Ciepło i leżenie na brzuchu

 • ogrzewanie bolesnych miejsc. Wielu niemowlętom pomaga ciepło: spróbuj położyć maluchowi na brzuszku świeżo wyprasowaną pieluchę tetrową albo skieruj w to miejsce strumień ciepłego powietrza z suszarki – uważaj jednak, by nie oparzyć dziecka. Może także przygotować ciepłą kąpiel – pomaga zwłaszcza tym niemowlętom, które uspokaja kontakt z wodą.
 • układanie na brzuszku. W ciągu dnia, gdy niemowlę nie śpi, układaj je często na brzuszku – oczywiście nie po jedzeniu. Taka pozycja sprawia, że maluch nie tylko ćwiczy sprawność mięśni, ale także łatwiej oddaje gazy, co może pomóc w uniknięciu napadu kolkowego.

Jakie leki na kolkę?

 • zioła. Wśród wielu specyfików z apteki farmaceuci najbardziej polecają wodę koperkową, możesz więc podać ją dziecku do picia między karmieniami. Gdy karmisz piersią, możesz także pić herbatki ziołowe (koper włoski, melisa, mięta albo gotowe zestawy dla mam karmiących). Pamiętaj jednak, że zioła mogą również uczulać, więc podczas kuracji obserwuj dziecko.
 • kropelki lub syrop. Leki zawierające symetykon lub trymebutynę mogą pomóc na kolkę (m.in. Espumisan, Colinox, Bobotic, Infacol, Debridat, Sab Simplex).
 • probiotyki. Dodawanie probiotyków do mleka, jeśli dziecko jest karmione butelką, usprawnia pracę jelit. (np. Lacido Baby, Dicoflor 30).

 

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 sierpnia 2019, 09:25

Nasze propozycje