Poprzedni artykuł: Jak pielęgnować bliznę po cesarce? Następny artykuł: Kąpiel w krochmalu, płatkach owsianych, siemieniu lnianym - sposoby na...

Laktator - jaki wybrać i kiedy się przyda karmiącej mamie

Zdarza się, że kobieta karmiąca piersią potrzebuje wsparcia laktatora - w końcu nie jesteśmy w stanie być z maluchem non stop: codziennie, 24 godziny na dobę, przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Podpowiadamy, kiedy warto użyć laktatora, jakie są ich rodzaje i jak wybrać najlepszy dla siebie.

Laktator jaki wybrać

Laktator, kiedy się przyda karmiącej mamie?

  • gdy chce wyjść z domu i zostawić porcję mleka do nakarmienia dziecka
  • gdy ma problemy z laktacją (nawał mleczny, zapalenie piersi)
  • gdy dziecko ma problemy ze ssaniem (jest wcześniakiem, ma rozszczepienie podniebienia, jest poważnie chore) 
  • gdy mama wraca do pracy/ na studia
  • gdy wyjeżdża, np. na 2-3 dni
  • gdy chce odciągnąć mleko na wszelki wypadek

Istnieją dwa podstawowe rodzaje laktatorów: ręczny (odciągasz mleko przy użyciu ręcznej pompki) oraz elektryczny (podłączany do prądu lub na baterie, pompka jest zasilana elektrycznie).

Laktator ręczny

zalety: jest uniwersalny - możesz używać go wszędzie i o każdej porze - nie potrzebujesz do tego prądu ani żadnych dodatkowych akcesoriów. Jest cichy w użyciu - możesz używać go również w nocy. Prosty, niewielki, na ogół lżejszy od elektrycznego. Właściwie się nie psuje, jest znacznie tańszy (od 30 do 100 zł).

wady:  wymaga użycia siły - ręczne pompowanie może być dosyć męczące, bywa też mniej efektywne. Ściąganie mleka laktatorem ręcznym nie zawsze dobrze wpływa na piersi (może być trochę bolesne, ponieważ siła stosowana do pompowania jest większa).

dla kogo: dobry dla mamy, która ściąga mleko w pracy - jest cichy i dyskretny, niewielki i lekki. Odpowiedni na wszystkie wyjazdy plenerowe, jeżeli nie jesteś pewna, czy będzie dostęp do prądu.

Laktator elektryczny

zalety: delikatny dla piersi, wygodny - używasz tylko jednej ręki. Większość modeli ma elementy masujące i bardzo użyteczną regulację siły ssania. Bardziej efektywny niż laktator ręczny - w tym samym czasie pozwala ściągnąć więcej mleka. Istnieją również modele podwójne, które jednocześnie ściągają mleko z obu piersi - wyjątkowo praktyczne przy bliźniakach.

wady: drogi (od 100 do nawet 550 zł), zdecydowanie głośniejszy niż ręczny, często większy i cięższy, mniej poręczny. Wymaga podłączenia do prądu, więc nie wszędzie możesz go używać.

dla kogo: dobry do używania w domu - zawsze masz podłączenie do prądu, nie musisz obawiać się o hałas, jeśli tylko nie ściągasz mleka w pokoju, w którym śpi dziecko. Podwójny polecany zwłaszcza dla mam wieloraczków.

Sprawdź duży wybór laktatorów i opinie rodziców

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

29 lutego 2020, 08:40

Nasze propozycje