Poprzedni artykuł: Obrzezanie dziecka - po co się to robi i kiedy trzeba? Następny artykuł: Punkty Apgar - do czego służy badanie noworodka

Jak zrobić masaż niemowlęciu?

Masaż to wspaniały sposób nie tylko na uspokojenie i wyciszenie niemowlęcia, ale także na wspomaganie rozwoju dziecka. Czy wiesz, jak masować swojego malucha?

Masaż niemowlaka

Przygotuj się do masażu

 • Wybierz dobry moment: nie spiesz się, odłóż wszystkie inne zajęcia.
 • Wybierz dobre miejsce: ciepły i niezbyt jasny pokój (w ciągu dnia możesz zasunąć zasłony lub rolety), w którym nikt nie będzie wam przeszkadzał.
 • Przygotuj akcesoria: mata lub gruby koc, pieluszka bawełniana lub ręcznik, oliwka lub żel do masażu, czysta pieluszka, ubranko.
 • Przygotuj siebie: umyj ręce, zdejmij zegarek, wszystkie pierścionki i bransoletki. Ogrzej dłonie, pocierając jedną o drugą. 
 • Wycisz się, odetchnij głęboko. Podczas masażu utrzymuj z dzieckiem kontakt wzrokowy i łagodnie do niego przemawiaj: możesz opowiadać, co robisz.

Przygotuj dziecko do masażu

 • Niemowlę powinno być najedzone – ale nie zaraz po posiłku.
 • Dziecko nie powinno być spragnione, głodne ani śpiące.
 • Noworodek powinien pozostać w lekkim ubranku (będzie się czuł bardziej bezpiecznie), starsze niemowlę rozbieramy do pieluszki.
 • Na podłodze układamy matę lub koc, na tym pieluszkę lub ręcznik. Pośrodku kładziemy niemowlę.
 • Nie masuj rozdrażnionego ani płaczącego dziecka – to tylko jeszcze bardziej popsuje mu nastrój.

Masaż dziecka krok po kroku

Przedstawiamy przykładowy masaż, odpowiedni dla niemowlęcia do szóstego miesiąca życia.

 1. Najpierw sprawdźmy, czy dziecko na pewno ma ochotę na masaż. Niekiedy niemowlęta nie chcą być dotykane, nie ma sensu masować ich wtedy wbrew ich woli. Specjaliści radzą, aby zawsze pytać dziecko o zgodę przed rozpoczęciem masażu. Dzięki temu maluch przyzwyczai się do tego, że jest przez rodzica traktowane z miłością i szacunkiem. Oczywiście niemowlę nie odpowie nam słownie, ale obserwując jego mowę ciała poznamy odpowiedź.
 2. Jeśli upewnimy się, że nie ma przeciwwskazań do masażu, weź na dłonie trochę oliwki i zacznij masaż od nóg dziecka. Jedną dłonią złap za kostkę prawej nogi maluszka, drugą dłoń złap za prawe udo, potem przesuwaj ją w stronę kostki. Ruch powinien być rytmiczny i delikatny (nie należy ściskać nóżki), ale zdecydowany (trochę mocniejszy od głaskania). Masujemy na przemian jedną i drugą dłonią, najpierw jedną, potem drugą nóżkę.
 3. Drugi etap to masaż stóp. Tu uważajmy, bo niektóre dzieci są bardzo wrażliwe na dotyk w tych okolicach. Delikatnie złap za palec u nogi dziecka i rozcieraj go – powtórz to z każdym paluszkiem. Następnie przesuwaj kciukiem wzdłuż stopy niemowlęcia, od paluszków w stronę kostki, powtórz kilka razy. Masujemy najpierw jedną, potem drugą stópkę.
 4. Potem przychodzi pora na brzuszek. Połóż rozluźnioną rękę na brzuchu dziecka, aby przez chwilę oswoiło się z twoją dłonią. Następnie przesuwaj dłoń od góry do dołu brzuszka, naprzemiennie raz jedną, raz drugą ręką. Nie naciskaj zbyt mocno. Powtórz kilkanaście razy. Masowania brzuszka nie stosuje się u noworodków; jeśli chcemy masować brzuch dziecka, pępęk musi być zupełnie wygojony.
 5. Kolejna część masażu to klatka piersiowa. Połóż dłonie płasko pośrodku klatki piersiowej dziecka, a następnie rozsuń dłonie na boki, tak jakbyś chciała wygładzić skórę. Potem przesuń dłonie w dół i ruchem okrężnym wróć do środka klatki piersiowej. Powtarzamy kilka razy, utrzymując z maluchem kontakt wzrokowy.
 6. Teraz przychodzi czas na rączki. Kciukiem delikatnie otwórz dłoń dziecka, potrzyj palcem wskazującym każdy paluszek (tak, jak przy masażu stóp). Następnie głaszczemy grzbiet dłoni dziecka - od nadgarstka do czubków palców, powtarzamy kilkakrotnie. Najpierw masujemy jedną rączkę, potem drugą. 
 7. Następny krok to masaż twarzy: opuszkami palców zakreślamy małe kółeczka wzdłuż żuchwy dziecka - najpierw z jednej, potem z drugiej strony.
 8. Na koniec masujemy plecki. Połóż dziecko na brzuszku, bokiem do siebie. Połóż dłonie na górnej części pleców niemowlęcia, prostopadle do kręgosłupa. Przesuwaj dłonie do przodu i do tyłu, każdy ruch niech będzie coraz niżej - w stronę pośladków. Następnie te same ruchy wykonuj w górę, w stronę karku. Na koniec gładzimy plecki ruchem posuwistym z góry - od szyi - aż do stópek.

Masaż niemowlęcia - dlaczego warto?

Masowanie dziecka to wiele różnorodnych korzyści. Masaż:

 • rozwija umiejętność komunikacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem
 • pomaga dziecku rozwijać świadomość swojego ciała
 • wspiera rozwój emocjonalny i rozwój mowy niemowlęcia
 • wspiera układ odpornościowy
 • pomaga się dziecku uspokoić
 • wspiera trawienie, pomaga przy kolkach i zaparciach
 • poprawia jakość snu dziecka
 • umacnia więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem

Dlatego warto masować dzieci regularnie - najlepiej dwa, trzy razy w tygodniu. Wystarczy 10-15 minut, by pomóc dziecku zdrowo się rozwijać.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 sierpnia 2019, 08:28

Nasze propozycje