Poprzedni artykuł: Czym objawia się autyzm dziecięcy? Następny artykuł: Ciąża bliźniacza- jak wybrać lekarza?

Czym jest metoda Montessori?

Metoda Montessori to coraz częstszy wybór młodych rodziców. Opiekunowie chcieliby kontynuować naukę samodzielności również poza domem- przedszkole Montessori jest idealnym rozwiązaniem dla nich.
Dzieci w przedszkolu

Kim była Maria Montessori?

Maria Montessori urodziła się we Włoszech w 1870 roku. Łamiąc ówczesne normy kulturowe postanowiła studiować medycynę. Po ukończeniu studiów na uniwersytecie w Rzymie zaczęła pracę w klinice psychiatrycznej. Tam prowadziła obserwację niepełnosprawnych umysłowo dzieci. Odkryła zależność między rozwojem manualnym a rozwojem umysłowym. Doświadczenie to przeniosła na pracę z dziećmi zdrowymi. Lekarka założyła własne przedszkole „Casa dei bambini” , w którym prowadziła dalsze obserwacje. Te działania doprowadziły do stworzenia jej własnego systemu wychowawczego, który został nazwany „metodą Montessori”.
„Uczyłam się dziecka. Wzięłam to, co dziecko mi przekazało i wyraziłam to, i tak powstała metoda zwana metodą Montessori.” Dr Maria Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Metoda Montessori jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, polega przede wszystkim na wspieraniu samodzielności dziecka. Jest to system opierający się na zasadzie: „nauka przez zabawę”. W metodzie Montessori dziecko jest traktowane jak odrębna jednostka, której głównym celem jest uzyskanie niezależności. Koncepcja Montessori zakłada, że rozwój każdego dziecka przebiega w sposób indywidualny i nie ma żadnych utrwalonych ram tego systemu wychowawczo-dydaktycznego. Ważnym elementem wychowania jest zasada „daj mi czas”, która ma wyrażać szacunek dla indywidualnego tempa rozwoju każdego dziecka. Wychowanie wg M. Montessori łączy w sobie edukację, pomoc dziecku i wsparcie jego rozwoju umysłowego, psychofizycznego, emocjonalnego i duchowego. Wychowanie dziecka zaczyna się w chwili jego narodzin. Celem wychowania jest samodzielność, niezależność i odpowiedzialność za siebie i świat. Etapy rozwoju człowieka M. Montessori podzieliła następująco:

  • 0-6 lat-dzieci w tym okresie do odkrywania świata wykorzystują zmysły. Ważnym elementem budującym ich tożsamość są język, kultura, religia, zwyczaje i pojęcie piękna.
  • 6-12 lat-ten okres cechuje świadome poznawanie i zdolność abstrakcyjnego myślenia. Wcześniej zdobyta wiedza służy do dalszego rozwoju.
  • 12-18 lat-to czas szukania swojego miejsca w społeczeństwie.
  • 18-24 lat-ten okres to dorosłość, czyli moment, w którym ukształtowany człowiek ma swój udział w tworzeniu świata i dialogu z innymi ludźmi.

Nikt nie jest w stanie rozwijać się biologicznie za dziecko, tak samo ma się sytuacja rozwoju psychologicznego i duchowego. Dziecko jest jedynym twórcą własnej osobowości.

Dzieci w przedszkolu

Przedszkole Montessori

Głównym celem opiekunów w przedszkolach Montessori jest obserwacja dziecka i dążenie do coraz rzadszej interwencji w jego aktywność. W placówkach panuje atmosfera spokoju, bezpieczeństwa i radości. Przedszkole Montessori różni się od tradycyjnego przedszkola wyglądem przestrzeni, np. w salach nie ma typowych zabawek. Pomieszczenia charakteryzują się prostotą, porządkiem i pięknem, są przestronne, utrzymane w jasnej kolorystyce. Przejrzyste sale i dostosowane do potrzeb dzieci regały i meble, zapewniają im samodzielność i warunki do pracy. Specjalnie dobrane przedmioty, znajdujące się na regałach, umożliwiają rozwój i wspierają odkrywanie świata. Opiekunowie są zawsze dostępni dla dziecka, zachęcają do samodzielnego działania i pomagają, gdy pomoc jest niezbędna.

Co sądzicie o metodzie Montessori?

Sprawdź też jak wychować szczęśliwe dziecko oraz jak nauczyć dziecko dzielenia się. Przeczytaj również podstawę programową wychowania przedszkolnego.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 sierpnia 2019, 09:51

Nasze propozycje