Poprzedni artykuł: Dlaczego warto ćwiczyć jogę w ciąży Następny artykuł: Sprawdź jak zrobić domową pizzę (nie tylko) dla dzieci!

Czy naczyniak u noworodka jest niebezpieczny?

Dziecko, , tagi: dziecko, noworodek, choroba, leczenie
Czy naczyniak u noworodka to powód do niepokoju? Jakie są metody leczenia tego typu zmian? Na pytania dotyczące naczyniaków u noworodków odpowiada dermatolog estetyczny Dr n. med. Kamila Padlewska z Gabinetu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging "Oricea".
Niemowlak u lekarza

Czym są naczyniaki?

Jest wiele odmian naczyniaków. Podstawowy podział wyróżnia: płaskie, wypukłe i mieszane. Najczęściej spotykane naczyniaki u dzieci pojawiają się w kilka miesięcy po urodzeniu i są niegroźne. Praktyka pokazuje, że z czasem samoistnie znikają - 50% po 5 latach od pojawienia się, 30 % po 3 latach. Zasadniczo więc nie zaleca się ich usuwania, o ile nie ma do tego poważnych wskazań. Za takie uznaje się m.in. ucisk zmiany na inny narząd, co w konsekwencji powoduje jego dysfunkcję - kiedy dziecko ma problemy z widzeniem (ucisk na oko) lub oddychaniem (ucisk na nos) interwencja jest koniecznością.

Niemowlak

Jak leczyć naczyniaki u noworodków?

Aktualnie popularne są dwie metody: Jedna polega na uciskaniu naczyniaka przez okres kilku miesięcy. Dziecku nakłada się specjalny opatrunek uciskowy na obszar pokryty naczyniakiem, który pomaga mu się wchłonąć. Jest to bez wątpienia najmniej traumatyzująca i , o ile to możliwe, najbardziej zalecana metoda terapeutyczna. Druga metoda, stosowana zazwyczaj przy naczyniakach blokujących pracę jednego z narządów, a także płaskich lub mieszanych (płaskie i wypukłe), polega na usunięciu zmiany laserem, np. neodymowo-yagowym. Naświetlania wymagają kilkukrotnego powtórzenia i bywają bolesne. Kiedyś stosowano krioterapię, ale ten zabieg ze względu na wysoką skuteczność laseroterapii stracił dziś na popularności. 

Niektóre naczyniaki  wymagają bardziej szczegółowej diagnostyki. Dotyczy to naczyniaków umiejscowionych w środkowej linii ciała i naczyniaków licznych. Lekarz pediatra powinien wówczas skierować dziecko na specjalistyczną diagnostykę, ponieważ mogą być objawem zespołu chorób, związanych np. z układem pokarmowym lub sercem. Przy szczególnie agresywnych naczyniakach lekarz może zastosować terapię złożoną, do której włączy leczenie farmakologiczne, np. sterydami lub interferonem. Ale pragnę uspokoić, że z tego typu przypadkami na szczęście spotykamy się rzadziej.

Spotkałyście się z naczyniakiem u noworodka? Jakie są Wasze doświadczenia?

Sprawdź też stwardnienie guzowate- jak je rozpoznać, jak leczyć oraz czym jest Dziecięce Porażenie Mózgowe. Przeczytaj również co jest normalne u noworodka.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 kwietnia 2019, 05:53

Zobacz także

Nasze propozycje