Poprzedni artykuł: 5 wskazówek jak uzyskać skandynawski styl w dziecięcym pokoju! Następny artykuł: Nowa pianka i mleczko Photoderm KID- ochrona przed słońcem

Nowe miejsca w przedszkolach i żłobkach w 2015 roku!

Dziecko, , tagi: dziecko, nauka, przedszkole, przedszkolak
Ministrowie pracy i nauki ogłosili wyniki konkursu „Maluch”. W ramach projektu dofinansowanych zostanie 32 tys. miejsc opieki nad dziećmi w całej Polsce. Dodatkowo na 43 uczelniach powstanie 1436 nowych miejsc dla dzieci.
Dzieci w przedszkolu

Nowe miejsca dla dzieci w przedszkolach w 2015 roku

Tegoroczna edycja konkursu to dofinansowanie dla 32 tys. miejsc opieki dla dzieci. Minister Władysław Kosiniak- Kamysz podczas konferencji prasowej finału konkursu poinformował, że: "To największa pula pieniędzy przekazana do tej pory, 150 mln zł, na rzecz tworzenia, utrzymania i obniżenia kosztów dla rodziców na rzecz rozwoju opieki nad dziećmi najmłodszymi".

75 gmin otrzyma 60 mln na utworzenie nowych miejsc w przedszkolach. W tym roku powinno ich powstać ok. 2,5 tys. Pierwsza część konkursu dotyczyła współfinansowania istniejących miejsc, cieszy się ona dużym powodzeniem, bo oznacza utrzymanie wcześniej utworzonych miejsc oraz obniżenie kosztów dla rodziców. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony samorządowców i podmiotów prywatnych. 

Od 2011 roku, w którym uruchomiono program „Maluch” liczba miejsc dla najmłodszych wzrosła czterokrotnie- jest ich 2700 i obejmują opieką 71 tys. dzieci.
W 2013 roku został wprowadzony nowy sposób współfinansowania podmiotów prywatnych, społecznych i organizacji pozarządowych, które zdecydowały się utworzyć miejsca dla dzieci. Władysław Kosiniak- Kamysz przypomina, że: "W tym roku ponad 1100 instytucji prywatnych, społecznych, otrzyma dofinansowanie na 50 mln zł. Te pieniądze są po to, żeby obniżyć koszty dla rodziców". Dla rodziców oznacza to obniżenie o ok. 400 zł miesięcznych kosztów utrzymania dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Nowe miejsca dla dzieci przy uczelniach

W 2015 roku o środki mogły ubiegać się też uczelnie, w efekcie od października powstanie 1436 miejsc przy uczelniach. "Było ogromne zainteresowanie uczelni" - podkreśliła minister nauki i szkolnictwa wyższego, Lena Kolarska-Bobińska. Uczelnie otrzymają od państwa 11 mln zł na założenie żłobków, klubów dziecięcych i zatrudnienie personelu. "Teraz w konkursie zgłosiło się ponad 60 uczelni z całej Polski, a 43 dostały w tym roku dofinansowanie" – powiedziała Kolarska-Bobińska. Łącznie 43 uczelnie (publiczne i niepubliczne) otrzymają 9,2 mln zł, za które powstanie 1,4 tys. miejsc opieki dla dzieci, a 1,3 tys. istniejących miejsc otrzyma dofinansowanie.

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem w województwie mazowieckim i małopolskim. "Skąd zainteresowanie uczelni? Rośnie świadomość, że dobre środowisko pracy, przyjazne środowisko pracy i dobre relacje międzyludzkie to klucz przy wybieraniu uczelni i kierunków studiów" - skomentowała minister. 
Ze żłobków mogą korzystać nie tylko pracownicy, ale również doktoranci, studenci i osoby zatrudnione na umowach cywilno-prawnych. Nowo powstałe miejsca przy uczelniach są elementem programu „Przyjazna uczelnia”.

Poznaj  projekt nowego becikowego na 2016 rok i dowiedz się o zmianach w ustawie dotyczącej przewożenia dzieci w fotelikach. Sprawdź 7 powodów, dla których warto zapisać dziecko do przedszkola.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 marca 2019, 06:28

Zobacz także

Nasze propozycje