Poprzedni artykuł: KONKURS! Zdecyduj czy "Podwórko NIVEA" powstanie w Waszej okolicy! Następny artykuł: Dowiedz się jak prawidłowo przewizić dziecko w foteliku- 4 zmiany w us...

Nowe becikowe! Państwo da 12 tys. zł na każdego noworodka!

Rząd ogłosił nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych zapowiadając wprowadzenie w przyszłym roku „minimalnego zasiłku macierzyńskiego”. Nowe becikowe ma wynosić 12 tysięcy na każde nowo narodzone dziecko.
Rodzicielstwo

Komu przysługiwać będzie nowy "zasiłek macierzyński"?

W 2016 roku każdej rodzinie, w której urodzi się dziecko będzie przysługiwało 1000zł miesięcznie przez okres roku. W przypadku bliźniaków lub trojaczków okres wypłaty ma być wydłużony. Świadczenie ma być wypłacane bez względu na status ubezpieczeniowy rodzica. Prawo do „minimalnego zasiłku macierzyńskiego” będą mieć między innymi: studenci, bezrobotni, osoby zatrudnione na umowach cywilno-prawych oraz osoby samozatrudnione, które nie opłacały dobrowolnych składek na ubezpieczenie. Świadczenie ma objąć również rodziny, które przysposobią dziecko.
Osoby ubezpieczone w ZUS oraz bezrobotne, których zasiłek będzie niższy niż wysokość świadczenia rodzicielskiego otrzymają dopłatę wynoszącą różnicę pomiędzy zasiłkiem a kwotą 1000zł. Zabieg ten ma zapobiec sytuacji, w której zasiłek macierzyński będzie niższy niż nowe świadczenie rodzicielskie.
Zmienią się również zasady dotyczące KRUS, wypłata macierzyńskiego nie będzie już świadczeniem jednorazowym, ani opartym o wysokości emerytury rolniczej.

Mama z dzieckiem

Komu nie będzie przysługiwać nowe świadczenie rodzicielskie?

Świadczenie rodzicielskie nie będzie przysługiwać osobom uprawnionym do zasiłku macierzyńskiego.

Nowe świadczenie rodzinne w liczbach

Nowe rozwiązania mają zostać wprowadzone w 2016 roku i według obliczeń ministerstwa ma z niego skorzystać około 125 tysięcy osób. 74 tysiące to osoby, którym dotychczas nie przysługiwało prawo do zasiłku macierzyńskiego. Nowelizacja ustawy będzie kosztowała Państwo około 12,5 mld zł rocznie.

Sprawdź informacje dotyczące urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego oraz skorzystaj z gotowego wzoru druku o urlop macierzyński.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

14 grudnia 2019, 22:36

Nasze propozycje