Poprzedni artykuł: "Przez całe lato w naszym ogrodzie latają setki motyli"- wywiad ze wsp... Następny artykuł: Mikołajkowe hity prezentowe w kinach sieci Multikino

Oddział Neonatologii w Szpitalu Medicover – specjalistyczna opieka dla maluszków

Dziecko, , tagi: noworodek, szpital, wcześniaki, medicover
Wbrew krążącej opinii, nie każdy prywatny szpital odsyła wcześniaki i chore noworodki do publicznych placówek. Nasz Oddział Intensywnej Terapii zapewnia wszystko, czego potrzebuje dziecko przedwcześnie urodzone i o małej masie ciała – mówi dr Marta Balicka, koordynator Oddziału Neonatologicznego w Szpitalu Medicover.
kobieta

Istnieje opinia, że poród w prywatnym szpitalu jest dosyć ryzykowny, bo gdy u dziecka wystąpią powikłania, trzeba je przewieźć do szpitala publicznego, w którym jest Oddział Intensywnej Terapii Noworodka. Ale nie zawsze, i tu Szpital Medicover jest wyjątkiem…

- Nasz szpital tym się wyróżnia spośród szpitali prywatnych, że jest nie tylko komfortowy, lecz także bezpieczny dla nowo narodzonych dzieci. Zapewniamy im całodobową opiekę neonatologiczną na doskonale wyposażonym oddziale. Mamy także Oddział Intensywnej Terapii Noworodka, więc w razie jakichkolwiek komplikacji porodowych nie ma konieczności przewożenia małych pacjentów do innej placówki. Dysponujemy pełnym zapleczem medycznym, aby udzielić właściwej pomocy na miejscu. Jeśli dziecko urodzi się z problemami, w większości szpitali prywatnych jest tylko stanowisko do intensywnej terapii, które ma zapewnić podtrzymanie funkcji życiowych do czasu przywiezienia dziecka do innego, lepiej wyposażonego szpitala. U nas natomiast taki noworodek jest całkowicie bezpieczny.

I rzeczywiście nie było takich sytuacji, że przewożono dziecko do publicznego szpitala?

– Na blisko 3500 porodów, które odbyły się̨ u nas od początku działalności szpitala, takie przypadki stanowią mniej niż 1%, najczęściej dzieje się tak na prośbę rodziców.

Oddział Neonatologii w Szpitalu Medicover ma II stopień́ referencyjności. Co to oznacza?

– Jest to oddział równie bezpieczny jak w większości warszawskich szpitali. Dzieci przedwcześnie urodzone lub noworodki wymagające specjalistycznej opieki mają ją u nas zapewnioną właśnie dzięki istnieniu Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka. Został on wyposażony w sprzęt najnowszej generacji. Są̨ to między innymi: doskonałe nowoczesne inkubatory, wielofunkcyjne respiratory do prowadzenia oddechu zastępczego, aparat do wspomagania oddechu noworodków metodą nieinwazyjną, przyłóżkowy aparat rentgenowski, mobilny ultrasonograf z kolorowym Dopplerem, lampy do fototerapii, inkubator transportowy i inne nowoczesne urządzenia.

Jak dużo waszych małych pacjentów musi korzystać z Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka?

– Na ogólną liczbę prawie 3500 urodzonych u nas dzieci około 70 noworodków wymagało intensywnej terapii. Możemy również pochwalić się, że powitaliśmy na świecie już ponad 50 par bliźniąt. Przyszli rodzice nie powinni mieć żadnych obaw – w naszym szpitalu znajdą nie tylko komfortowe warunki pobytu i bardzo przyjazną atmosferę, lecz także opiekę medyczną na wysokim poziomie. Bezpieczeństwo małych pacjentów jest dla nas najważniejsze.

Czy szpital może zatem zagwarantować właściwą opiekę nie tylko dla dzieci zdrowych, ale i wcześniaków?

– Jak najbardziej. Każdy wcześniak powinien zostać otoczony specjalistyczną opieką natychmiast po urodzeniu. Dzięki temu znacznie wzrastają jego szanse nie tylko na przeżycie, ale też szybkie i całkowite dojście do zdrowia. Gdy takiej specjalistycznej opieki brakuje, maluch może borykać się z konsekwencjami i wymagać́ długiej rehabilitacji. Dlatego chcę jeszcze raz podkreślić: u nas przedwcześnie urodzone dziecko ma zapewnioną doskonałą opiekę na miejscu i nie musi być nigdzie przewożone.

A ile ważyło najmniejsze urodzone tutaj dziecko?

– Najmniejsze nasze dzieci– bliźnięta, które przyszły na świat w 25.–26. tygodniu ciąży – ważyły poniżej kilograma: dziewczynka ważyła 930 g, a jej brat – 910 g. Jesteśmy dumni, bo te maluchy doskonale się rozwijają, nie mają poważnych problemów ze zdrowiem. Nasz oddział to nie tylko świetna aparatura medyczna. Promujemy także kangurowanie – nowoczesną metodę opieki nad wcześniakami, zapewniającą bliski kontakt  z rodzicem, co przekłada się na szybszy rozwój dziecka.

Szpital Medicover jest nowy, istnieje dopiero od lipca 2009 roku. Czy zatrudnieni tu lekarze mają odpowiednie doświadczenie?

– Oczywiście. Zatrudniamy specjalistów o najwyższych kwalifikacjach. Są to osoby o wieloletnim doświadczeniu i ogromnej wiedzy. Warto podkreślić również, że każdemu urodzonemu u nas dziecku zapewniamy indywidualną opiekę pielęgniarki noworodkowej. Wysoką jakości świadczonych przez nas usług potwierdzają również uzyskane certyfikaty. W 2011 roku otrzymaliśmy Akredytację Ministra Zdrowia, którą przedłużyliśmy w roku 2014. Potwierdza ona, że nasz szpital spełnia wysokie standardy medyczne wyznaczane przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Uzyskaliśmy też certyfikat Systemu Zarządzania Jakością (ISO 9001:2008) potwierdzający, że od początku działania przykładamy ogromną wagę do jakości świadczonych usług. W 2014 roku nasza Klinika Położnictwa i Ginekologii otrzymała prestiżową nagrodę International Maternity Care Award przyznaną przez Międzynarodową Komisję ds. Opieki Medycznej. Zostaliśmy wyróżnieni za wiedzę i doświadczenie w dziedzinie opieki położniczej.

materiał sponsorowany

zdjęcia: materiały PR

Zobacz także

Nasze propozycje