Poprzedni artykuł: Ania Lewandowska wreszcie pokazała twarz Klary. Po to, by wypromować s... Następny artykuł: Olga Frycz pokazała zdjęcie córeczki z psem. Fani są oburzeni: "Przeci...

Czy tak spuchnięte kostki to norma? Załamana ciężarna gwiazda prosi o pomoc...

Jessica Simpson opublikowała na Instagramie dramatyczny apel! Ciężarna gwiazda pokazała fanom swoją potwornie opuchniętą nogę i poprosiła o radę, jak pozbyć się uciążliwego obrzęku.

Popularna w latach 00. piosenkarka opublikowała na Instagramie dość niepokojącą fotkę. Na zdjęciu widać fragment lewej łydki, kostkę i stopę Jessiki Simpson - wszystko koszmarnie opuchnięte. Piosenkarka i gwiazda reality show jest w trzeciej ciąży i taka opuchlizna może świadczyć o zagrażających życiu jej i jej dziecka powikłaniach. Duża część z komentujących fotkę internautów poradziła gwieździe, żeby jak najszybciej zgłosiła się do lekarza.

Zobacz także: Te gwiazdy zostaną mamami w 2019 roku! Która urodzi pierwsza?

Opuchlizna w ciąży

W trakcie ciąży w organizmie kobiety gromadzi się więcej płynów. U ciężarnych, na skutek ucisku na żyły oraz naczynia chłonne, dochodzi też do zaburzenia krążenia. Wynikiem tych zmian - zwłaszcza w trzecim trymestrze - jest obrzęk ciała. Lekko opuchnięte nogi po 36. tygodniu ciąży nie powinny być powodem do niepokoju. Gorzej, jeśli obrzęk nie znika po odpoczynku, utrzymuje się przez całą dobę oraz towarzyszy mu nadciśnienie (powyżej 140/90 mmHg). W ten sposób może się bowiem objawiać tak zwany stan przedrzucawkowy (inaczej zatrucie ciążowe).

Ten stan chorobowy u matki może doprowadzić do niewydolności wielonarządowej, krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego i siatkówki, przedwczesnego porodu i śmierci. Za to u dziecka stan przedrzucawkowy może powodować zaburzenia przepływu krwi przez łożysko, niedotlenienie i niedożywienie płodu, i co za tym idzie, zahamowanie jego rozwoju, a w skrajnych wypadkach nawet śmierć. Ciężarnym kobietom, u których stwierdzono stan przedrzucawkowy, podaje się zwykle odpowiednie leki. Często są one zatrzymywane na obserwację w szpitalu. Czasami lekarze decydują się na szybsze zakończenie ciąży i poród przed cesarskie cięcie.

Fot.: Instagram/Instagram

Zobacz także: Poznaj 5 skutecznych sposobów na spuchnięte i zmęczone nogi!

Jeśli jednak obrzęk pojawia się zwykle wieczorem, tylko na nogach, znika samoistnie po dłuższym odpoczynku i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy (nadciśnienie, białko w moczu), nie ma powodów do niepokoju. Uciążliwą i niezbyt piękną opuchliznę można zmniejszyć rezygnując z jedzenia soli, oblewając nogi naprzemiennie zimną i letnią wodą, robiąc sobie okłady ze schłodzonych, tłuczonych liści kapusty lub smarując skórę balsamem z mentolem.

zdjęcia: ONS

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 kwietnia 2019, 10:06

Zobacz także

Nasze propozycje