Poprzedni artykuł: Poród naturalny w szpitalu Następny artykuł: Objawy porodu - czy już jechać do szpitala?

Pierwsza kąpiel noworodka - jak to zrobić?

Kąpanie noworodka to często zmora młodych rodziców: boją się, że dziecku coś się stanie, że je upuszczą albo że nie będą umieli go właściwie pielęgnować. Bez obaw: najważniejszy jest spokój i odpowiednie przygotowanie do pierwszej kąpieli dziecka.
Pierwsza kąpiel noworodka

Neonatolodzy radzą, aby pierwszą kąpiel dziecka przeprowadzić w dniu powrotu ze szpitala, aby pozbyć się wszelkich bakterii przyniesionych z oddziału. Najlepiej wykąpać noworodka wieczorem, zanim położycie go spać – ciepła woda sprawi, że maluszek szybciej uśnie. Podpowiadamy, jak się przygotować do tego zadania.

Przygotuj wanienkę do pierwszej kąpieli noworodka

Plastikową wanienkę najlepiej umyć przed pierwszym użyciem (wodą z mydłem). Dziecko najlepiej kąpać w pokoju w którym jest łóżeczko, aby niepotrzebnie nie przenosić maluszka. Pamiętaj tylko, aby w pomieszczeniu była odpowiednia temperatura, najlepiej ok. 22-24 ºC. Wanienkę ustaw na równej, stabilnej płaszczyźnie (na stojaku do wanienek lub na stole) w taki sposób, abyś miała do niej swobodny dostęp. Do wanienki włóż termometr.

Przygotuj akcesoria do pielęgnacji noworodka

Obok przewijaka zgromadź wszystko to, co będzie ci potrzebne: ręcznik, waciki, gaziki, przegotowaną wodę z mydłem do przemycia pępuszka, krem do pielęgnacji pupy, mydło, a także płyn do kąpieli i balsam do ciała lub oliwkę, jeśli ich używasz. Przygotuj też czystą pieluszkę i ubranko.

Nalej wodę do wanienki

Do wanienki nalej ciepłą wodę – powinna być w temperaturze ok. 37ºC (sprawdź ciepłotę wody przy użyciu termometru). Wody powinno być ok. ¼ głębokości wanienki, aby nie zamoczyć kikuta pępuszka dziecka. Jeśli stosujesz płyn do kąpieli (np. emolient), wlej go teraz do wanienki. Powinien być to preparat, którego można używać od pierwszych dni życia dziecka.

Rozbierz noworodka do kąpieli

Weź maluszka z łóżeczka i w miarę szybko go rozbierz. Noworodki źle znoszą nagłe zmiany temperatury, nie pozwól mu więc zmarznąć. Weź dziecko na ręce: lewą rękę podłóż pod główkę i kark, prawą wsuń pod pupę. Powoli włóż maluszka do wanienki, uważaj, aby nie zanurzyć pępka.

Umyj dziecko

Delikatnie przemyj ciałko i główkę noworodka przy użyciu mydła (które jest jednak mało wygodne – może się wyślizgnąć z dłoni) lub wodą z emolientem (wygodniejszy w użyciu i bezpieczniejszy dla skóry dziecka). Lepiej nie używać gąbek ani myjek, bo gromadzą się w nich bakterie. Uważaj, aby nie chlapnąć wodą dziecku do oka, bo może się przestraszyć, nie zamocz również pępka. Jeżeli maluszek płacze, nie przejmuj się, daj mu trochę czasu na oswojenie się z sytuacją. Możesz spokojnie mówić do dziecka, opowiadając mu, co w tej chwili robisz. Nie zrozumie słów, ale twój opanowany ton głosu pomoże mu się uspokoić.

Osusz maluszka

Ostrożnie wyjmij dziecko z wanienki i przełóż na przewijak na rozłożony ręcznik. Otul maluszka ręcznikiem i delikatnie, ale bardzo dokładnie wytrzyj. Teraz możesz przemyć mu buzię używając do tego wacika i ciepłej przegotowanej wody. Przemyj także okolice pępka, osusz suchym gazikiem. Do tej pory zalecało się przemywanie kikuta pępowiny 70% roztworem alkoholu lub innym środkiem antyseptycznym (aby szybciej wygoić rankę), od niedawna nowa szkoła pielęgnacji noworodka radzi zostawić kikut w spokoju (tylko osuszać, bez używania żadnych preparatów). Według najnowszych standardów WHO (World Health Organisation – Światowa Organizacja Zdrowia) w szpitalach używa się obecnie preparatu octenisept, który dezynfekuje kikut pępka, ale nie podrażnia delikatnej skóry dziecka (do stosowania w płynie lub w atomizerze). Noworodka nie trzeba kremować – możesz jedynie natłuścić ciałko oliwką lub odrobiną kremu nawilżającego dla dzieci od pierwszego dnia życia.

Ubierz noworodka

Teraz możesz ubrać noworodka: załóż mu czystą pieluszkę i ubranko. Jeśli kikut pępka jeszcze nie odpadł, wywiń pieluszkę lub używaj specjalnych pieluszek jednorazowych z wycięciem na pępek, aby zapewnić swobodny dostęp powietrza do ranki (dzięki temu szybciej się goi). Zwróć uwagę na wygładzenie wszystkich fałdek ubrania, bo maluszek ma bardzo wrażliwą skórę i każde zagniecenie może go mocno uwierać

Odłóż dziecko do łóżeczka

Przełóż noworodka do łóżeczka lub daj tacie, aby przytulił go na chwilkę. Nawet na moment nie zostawiaj dziecka samego na przewijaku, nawet jeśli wiesz, że jeszcze samo się nie przekręca. Warto od
 samego początku wyrabiać sobie bezpieczne nawyki.

Sprzątnij po kąpieli

Dopiero po odłożeniu dziecka lub przekazaniu go drugiej osobie posprzątaj po kąpieli, wylej wodę z wanienki, wyrzuć zużyte waciki i gaziki. Wanienkę można każdorazowo umyć ciepłą wodą z mydłem, ale nie należy używać detergentów, bo ich pozostałości mogłyby podrażnić delikatną skórę noworodka.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 marca 2019, 09:04

Zobacz także

Nasze propozycje