Poprzedni artykuł: Zabawki i akcesoria sensoryczne z metkami dla niemowlaków Następny artykuł: Dziecko u fryzjera – jak przezwyciężyć lęk przed obcinaniem włosów?

Pierwszy kubek dla dziecka – jaki wybrać?

Dziecko, , tagi: dziecko, niemowlę, kubek, pierwszy kubek
Zamiana butelki na kubek to dla każdego malucha wielkie wyzwanie. Żeby nie zniechęcić dziecka do samodzielnego picia z kubeczka warto wybrać taki, który będzie dla niego przyjazny – kolorowy, wygodny, a przede wszystkim – bezpieczny.

pierwszy kubek dla dziecka

Bezpieczny kubek dla dziecka

Kupując kubek dla swojego maleństwa w pierwszej kolejności powinnaś uświadomić sobie, że odstawienie dziecka od butelki to dla niego wielka zmiana – od teraz maluch będzie sam trzymał kubek, pił z niego i odstawiał go, kiedy ugasi pragnienie. Dlatego ważne jest, żebyś wybrała naczynie z dobrą, stabilną podstawą, która uniemożliwi przewracanie się kubka i rozlewanie napoju. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo – twoje dziecko nie może pić jeszcze z takich szklanek i kubków jak dorosły człowiek, dlatego zawsze zwracaj uwagę na atesty i materiał z jakiego wykonano naczynie – musi być nietoksyczny, lekki, odporny na uszkodzenia (maluchowi na pewno spadnie kubek nie jeden raz) i zarysowania (w których mogłyby się gromadzić bakterie).

Jaką pojemność powinien mieć kubek dla dziecka?

Pojemność kubka dla malucha jest bardzo istotna – naczynie ma być tak dopasowane do wieku dziecka, żeby nie wypiło ani za dużo napoju, ani za mało. Większość maluchów zaczyna pić z kubka, kiedy ma 6-9 miesięcy. Wówczas ich zapotrzebowanie na płyny w ciągu dnia wynosi 100ml na każdy kilogram ciała. Choć w sklepach dostępne są kubki o różnych pojemnościach (od 150ml do 350ml) na początek powinnaś wybrać ten najmniejszy – dziecku łatwiej będzie go podnosić i odkładać na miejsce.

Czy warto odzwyczaić dziecko od picia z butelki?

Dzieci uwielbiają ssać z butelki – jest to wygodne i przyjemne, gdyż nie wymaga wielkiego wysiłku ze strony malucha. Jednak przez picie z butelki rozleniwiają się mięśnie twarzy, które wkrótce będą dziecku niezbędne do nauki mówienia. Co więcej, ssanie z butelki sprzyja powstawaniu próchnicy – z kubka pije się szybciej, więc napój krócej znajduje się w buzi malca. Dodatkowo dziecko zapewnia gimnastykę językowi i mięśniom twarzy odpowiedzialnym za mówienie, dlatego warto jak najszybciej zacząć uczyć malucha picia z kubka.

pierwszy kubek dla dziecka

Kubek dla 6-miesięcznego dziecka:

wybierz kubek z miękkim, gumowym dzióbkiem (przypominającym butelkę) i z dwoma uchwytami, które powinny być odpowiednio wyprofilowane dla małej rączki. Uchwyty nie powinny być śliskie, żeby maluch nie miał problemu z utrzymaniem naczynia.

Kubek dla dziecka w wieku 6-9 miesięcy

wybierz tzw. kubek niekapek, którego ustnik skonstruowany jest w taki sposób, żeby napój nie wypływał z niego za szybko. W zależności od wieku malucha możesz wybrać kubek z miękkim lub twardym ustnikiem.

Kubek dla dziecka powyżej 9 miesięcy

starsze dzieci mogą już pić z kubka bez ustnika. Możesz też pozwolić maluchowi pić przez słomkę, co dodatkowo będzie gimnastyką dla mięśni jego twarzy i języka.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, dlatego ucząc swoją pociechę picia z kubka bądź cierpliwa i nie rób niczego na siłę – kiedy przyjdzie czas dziecko na pewno odstawi butelkę. Ważne jest też to, żeby powoli uczyć dziecko obcowania z kubkiem – stopniowo rezygnuj z kolejnych posiłków z butelki, a kiedy maluch „zaakceptuje” kubek pamiętaj, że powinnaś być konsekwentna – nie wracaj już do poprzedniej formy karmienia.

zdjęcia: materiały PR

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

17 lutego 2020, 13:40

Nasze propozycje