Poprzedni artykuł: 1 miesiąc życia dziecka - noworodek Następny artykuł: 3 miesiąc życia dziecka - niemowlę się uśmiecha

2 miesiąc życia dziecka - niemowlę przygląda się światu

Co się dzieje w 2. miesiącu życia dziecka? O czym należy pamiętać? Jakie wizyty u lekarza zaplanować z niemowlakiem?
2 miesiąc życia dziecka

Po ukończeniu pierwszego miesiąca twój maluch awansuje na niemowlę. Teraz dziecko staje się bardziej aktywne: częściej i dłużej obserwuje to, co się dzieje dookoła niego, nieco reguluje się też jego rytm snu i czuwania: drzemki stają dłuższe, podobnie jak czas, w którym maluch leżąc w łóżeczku przygląda się światu. W szóstym tygodniu życia trzeba iść na wizytę kontrolną do pediatry: lekarz sprawdzi, czy dziecko prawidłowo się rozwija i zaszczepi je.

Rozwój fizyczny w 2 miesiącu życia dziecka

Dziecko jest coraz bardziej sprawne i ruchliwe. Pomału zaczyna unosić główkę leżąc na brzuchu, ćwiczy też mięśnie karku, próbując utrzymać głowę prosto w pozycji pionowej (np. gdy trzymasz je na rękach). Poprawia się również koordynacja wzrokowa maluszka: zaczyna śledzić wzrokiem powoli poruszające się i niezbyt oddalone przedmioty. Reaguje odwróceniem głowy na nagłe i głośne dźwięki, wkłada piąstki do buzi i wyciąga rączki do ciekawiących go przedmiotów, chociaż nie potrafi jeszcze ich chwycić. W ten sposób poznaje otaczający go świat.

2 miesiąc życia dziecka: rozwój społeczny

W drugim miesiącu życia możemy zaobserwować, jak dziecko zaczyna nawiązywać kontakt z otoczeniem. Wodzi wzrokiem za twarzą mamy, nasłuchuje głosu taty, a poza tym próbuje naśladować wyraz twarzy osoby, która trzyma je na rękach. Dla rodziców najpiękniejszym widokiem jest jednak pierwszy uśmiech dziecka, który sprawia, że od razu zapominamy o nieprzespanych nocach i nieustannym karmieniu piersią.

Karmienie w 2 miesiącu życia dziecka

W drugim miesiącu życia nadal dziecko powinno być karmione na żądanie mlekiem matki. Powinien już w tym czasie ustabilizować się rytm karmienia, chociaż może pojawić się tzw. kryzys szóstego tygodnia, czyli chwilowa dysproporcja pomiędzy zapotrzebowaniem dziecka na pokarm (nagłe zwiększenie potrzeb spowodowane wzrostem) a ilością mleka. Niemowlę w tym wieku je średnio 7-8 razy na dobę, chociaż mogą być dzieci, które jedzą rzadziej jak i takie, które jedzą częściej.

Sen

Dwumiesięczny maluszek nadal nie odróżnia dnia od nocy, dlatego często budzi się w nocy. Jednak okresy czuwania stopniowo zaczynają się wydłużać, nawet o 2-3 godziny dziennie, podobnie jak drzemki, które również są coraz dłuższe. Powoli ustala się ilość snu w ciągu dnia, zwykle pod koniec drugiego miesiąca można określić ilość drzemek.

Szczepienia

W 2 miesiącu życia (po 6 tygodniach od szczepienia przeciw gruźlicy i WZW typu B) dziecko powinno otrzymać jednocześnie szczepionkę przeciw WZW typu B – domięśniowo oraz skojarzoną DTP przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi – podskórnie. Ponadto podaje się również szczepienie przeciwko zakażeniom Haemophilius Influenzae typu B (HIB) – pierwszą dawkę, domięśniowo lub podskórnie.

Kamienie milowe

  1. W drugim miesiącu życia dziecko, leżąc na brzuchu, potrafi najprawdopodobniej unieść główkę i przełożyć ją na drugą stronę.
  2. Drugim osiągnięciem maluszka jest uśmiech, który pojawia się na twarzy niemowlęcia zwykle około 6 tygodnia życia.

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 lutego 2020, 15:32

Nasze propozycje