Poprzedni artykuł: 8 miesiąc życia dziecka -próby samodzielnego siadania Następny artykuł: 10 miesiąc życia dziecka - badanie świata

9 miesiąc życia dziecka - dziecko samo siada

9 miesiąc życia dziecka to czas doskonalenia umiejętności i zdobywania nowych- siadanie, raczkowanie a nawet próby stawania! Sprawdź, jak wygląda rozwój niemowlęcia na tym etapie.
9 miesiąc życia dziecka

W dziewiątym miesiącu życia dziecko doskonali zdobyte dotychczas umiejętności, staje się coraz bardziej precyzyjne, a jego ruchy są coraz bardziej wyważone. Maluch w tym czasie może już raczkować (chociaż nie wszystkie dzieci to robią), próbuje podciągać się do stania. Ponadto zazwyczaj stabilnie siedzi, potrafi też sam usiąść (z leżenia), a z tej pozycji z powrotem przejść do leżenia na brzuszku. Zwykle reaguje też na swoje imię - zawołane po imieniu odwraca się, reaguje też na proste polecenia typu „daj”; nie rozumie jeszcze jednak niestety słowa „nie”.

Rozwój fizyczny w 9 miesiącu życia dziecka

 • Rozwija się jego koordynacja wzrokowo-ruchowa, a także tak zwana motoryka precyzyjna (czyli dokładne ruchy dłoni i palców, wymagające sporej koncentracji). Dlatego teraz szkrab bardzo dokładnie ogląda każdy przedmiot, bada go paluszkami, próbuje włożyć je do środka, a potem wkłada do buzi. Potrafi wyjmować już mniejsze przedmioty z większych (np. klocki z pudełka). Bardzo chętnie je też samodzielnie – oczywiście rączkami, a nie łyżeczką.
 • Jeśli maluch raczkuje, trzeba ciągle mieć go na oku, ponieważ będzie próbował dostać się do każdego miejsca w domu i zbadać każdą rzecz: włożyć rączki do sedesu, głowę do pralki, a paluszki – do kontaktu. Warto więc zaopatrzyć się w specjalne zabezpieczenia, na przykład zaślepki do kontaktów czy blokady szuflad, a wszelkie niebezpieczne przedmioty (sztućce, chemia domowa, pasta do butów, itp), także w kuchni, łazience przedpokoju, przestawić do wyższych szafek, aby dziecko nie mogło do nich sięgnąć. Jeżeli chcesz używać kojca, to dobry moment na jego zakup – pamiętaj jednak, aby dziecko nie spędzało w nim całego dnia.

9 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny

 • Dziecko w tym wieku zaczyna świadomie naśladować dorosłych: na początku powtarza zaobserwowane ruchy (np. klaskanie, machanie rączką, głaskanie misia). To bardzo ważny etap w rozwoju społecznym malucha – dzięki temu wkrótce będzie mogło nauczyć się wielu innych umiejętności.
 • Gdy dziecko słyszy swoje imię, odwraca się w stronę mówiącego, umie też wykonać proste polecenia, w których to imię występuje.
 • Szkrab bardzo lubi przebywać w towarzystwie, najchętniej ukochanego opiekuna – mamy, taty, babci; nadal jest nieufny wobec obcych osób.
 • Jeśli zostaje sam (nawet na chwilkę), może odczuwać lęk, podobnie jak wtedy, gdy kładziesz go spać. Zdarza się, że dzieci w tym wieku zaczynają bać się ciemności, mimo że wcześniej nie miały takiej obawy

Karmienie w 9 miesiącu życia dziecka

 • Wzbogacanie diety malucha powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami pediatry i harmonogramem rozszerzania diety.
 • Dziewięciomiesięczne niemowlę, które pije mleko modyfikowane, może już dostać chrupki kukurydziane lub ryżowe do rączki do samodzielnego zjedzenia. Dziecku które jest karmione mlekiem matki lepiej jeszcze ich nie podawać.
 • Przygotowując posiłek, warto miksować warzywa troszkę krócej, aby zupka lub deser miały nieco bardziej grudkowatą konsystencję. Jeśli maluch ma już kilka ząbków, powinien pomału uczyć się gryźć, a ponadto dłuższe żucie jedzenia wspomaga jego rozwój jamy ustnej, a tym samym – pośrednio – rozwój mowy.

Rozwój mowy

 • Dziecko łączy głoski w sylaby, często więc można już usłyszeć zbitki takie jak „ma-ma”, „ta-ta”, „ba-ba” „da-da”, ale są to słowa wypowiadane jeszcze bez zrozumienia.
 • Coraz lepiej rozumie, gdy ktoś do niego mówi, większą uwagę także zwraca na wypowiadane przez innych wyrazy o zdania, próbuje pojąć ich znaczenie.
 • Maluch chętnie bawi się zabawkami, które wydają dźwięk: grzechotkami, dzwonkami, piszczącymi maskotkami, chętnie naśladuje te dźwięki.
 • Warto uczyć dziecko poszczególnych słów, pokazując jednocześnie, co one oznaczają, np. „piję” - pijąc z kubka, „idę” - pokazując ruch chodzenia, „tata” - pokazując na tatę. Dobrym rozwiązaniem są tu tekturowe książeczki z obrazkami zwierząt i przedmiotów – można pokazywać dziecku daną rzecz na obrazku i wypowiadać na głos jej nazwę. Maluch powoli będzie utrwalał sobie znaczenie wyrazów.

Kamienie milowe

 1. W dziewiątym miesiącu życia dziecko samo siada.
 2. Często próbuje podciągać się do stania.
 3. Rosną mu kolejne ząbki, najczęściej górne jedynki.
 4. Łączy dźwięki w sylaby, np. ma- ma
 5. Reaguje na proste polecenia, w których występuję jego imię.
zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 lutego 2020, 02:05

Nasze propozycje