Poprzedni artykuł: Jak rozpocząć udane karmienie piersią? Następny artykuł: Doula wsparciem przy porodzie!

Pierwszy seks po porodzie - czy to boli?

Dziecko, , tagi: mama, połóg, seks
Pierwszy seks po porodzie niesie za sobą wiele wątpliwości: czy już można? Czy nie będzie bolało? Czy dziecko się nie obudzi? Czy będzie tak, jak dawniej? Nic dziwnego, że się nad tym zastanawiacie, ale nie warto się stresować na zapas, lepiej się po prostu przygotować.

Pierwszy raz po porodzie - wybierzcie odpowiedni czas

 • Zwykle lekarze zalecają poczekać z seksem po porodzie 6 tygodni, czyli wstrzymać się do końca połogu. To czas na regenerację narządów rodnych, która jest konieczna, bez względu na to, czy był to poród naturalny, czy też cięcie cesarskie.
 • Jeśli po 6 tygodniach połogu nie masz ochoty na seks albo czujesz się zbyt zmęczona – co naturalnie przy wyczerpującej opiece nad noworodkiem – spokojnie porozmawiaj o tym z partnerem, daj sobie trochę czasu, nie rób nic na siłę.
 • Gdy zdecydujecie się na zbliżenie, zaplanujcie ten wyjątkowy moment: wybierzcie czas, gdy niemowlę będzie mocno spało (to wcale nie musi być środek nocy) i nikt inny wam nie przeszkodzi.

Pierwszy raz po porodzie - czy to boli?

 • To naturalne, że zwłaszcza po długim i ciężkim porodzie obawiasz się ponownych kontaktów seksualnych. Obawa przed bólem podczas stosunku bywa na tyle duża, że rezygnujesz na samym początku. Spokojnie: porozmawiaj o swoich wątpliwościach z ginekologiem. Być może doradzi stosowanie np. żelu przeciwbólowego.
 • Porozmawiaj o lęku przed bólem z partnerem: powinien wiedzieć, jak się czujesz i czego się obawiasz: dzięki temu będzie bardziej delikatny i wyrozumiały.
 • Być może jedne pozycje będą dla ciebie bardziej komfortowe niż inne, dlatego warto wypróbować kilka różnych, aby znaleźć tę najbardziej odpowiednią. 

Pierwszy raz po porodzie - pokonaj trudności

 • Część młodych mam skarży się na problem niedostatecznego nawilżenia, które utrudnia współżycie. Spowodowane jest ono spadkiem poziomu hormonów w okresie połogu. Rozwiązaniem może być stosowanie intymnych żeli nawilżających, które można kupić w aptece lub drogerii.
 • Na pewno jednym z najbardziej zniechęcających do seksu czynników jest zmęczenie, które nieodłącznie towarzyszy młodym rodzicom. Często więc – aby mieć ochotę na seks – warto najpierw odpocząć lub wyspać się.
 • Po połogu wiele kobiet narzeka na niskie libido, które może być skutkiem spadku stężenia estrogenu i zwiększenia stężenia prolaktyny (jeśli karmisz piersią). Powrót do aktywnego życia seksualnego z pewnością zajmie trochę czasu, ale z pewnością warto.
 • Niekomfortowy dla kobiet karmiących piersią może być także bolesność piersi lub niekontrolowany wypływ mleka; wiele pań uważa także, że karmienie piersią w pewien sposób zaspokaja ich potrzeby seksualne i dlatego mają mniejszą ochotę na zbliżenie.
 • Niekiedy panie mają wrażenie większego „luzu” w pochwie, co może być spowodowane rozluźnieniem mięśni pochwy, zwłaszcza po porodzie naturalnym i gdy dziecko było duże. Pomoże ćwiczenie mięśni Kegla, które polega na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy (więcej o ćwiczeniach na naszym forum)
 • Zdecydowana większość młodych mam nie jest zadowolona ze swojego wyglądu po porodzie, sądzą, że są mniej atrakcyjne dla swoich partnerów. Jednak nie jest to prawdą, mężczyźni - zwłaszcza wkrótce po porodzie - nie przywiązują do tego aż tak wielkiej wagi. Daj sobie więcej czasu na powrót do figury sprzed ciąży, a tymczasem ciesz się seksem, jeśli tylko masz na to ochotę.

Seks po porodzie a antykoncepcja

 • Wiele kobiet wierzy, że karmienie piersią jest skuteczną metodą na zapobieganie kolejnej ciąży. Niestety, ginekolodzy twierdzą zgodnie, że nie ma reguły – niektóre panie nie mają owulacji nawet przez 8-9 miesięcy od porodu (przy regularnych karmieniach, także nocnych), ale niekiedy owulacja może się pojawić nawet 2 miesiące po porodzie, i to mimo karmienia piersią. A wtedy może się okazać, że już po 10 tygodniach od porodu będziesz znowu w ciąży. To nie byłoby dobre dla twojego organizmu, który w tak krótkim czasie nie zregeneruje się do kolejnej ciąży.
 • Jeśli chcesz podjąć współżycie, zapytaj ginekologa o odpowiednie dla ciebie środki. Zapewne będziesz mogła korzystać z prezerwatyw i krążków dopochwowych, globulek i żeli, a także z zastrzyków hormonalnych oraz niektórych minipigułek, które nie mają wpływu na skład mleka przy laktacji.

Seks po porodzie a pozytywne nastawienie

Przede wszystkim spróbuj się odprężyć i zrelaksować, postaraj się mieć pozytywne nastawienie. Nawet, jeśli nie uda się za pierwszym czy drugim razem, wkrótce z pewnością na nowo odnajdziecie radość z intymnego bycia we dwoje.

Najważniejsze to odnaleźć w sobie optymizm i ochotę na zbliżenie, nie zrażać się trudnościami, a wkrótce może się okazać, że seks po urodzeniu dziecka jest lepszy, niż wcześniej!

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 kwietnia 2019, 22:25

Zobacz także

Nasze propozycje