Poprzedni artykuł: Jak wprowadzić gluten do diety dziecka? Następny artykuł: "Żyjemy w dzikim pędzie"- wywiad z twórczynią marki KOPYTKO MAMUTA

Pleśniawki u dzieci- wypowiedź eksperta

Dziecko, , tagi: pleśniawki u niemowlaka
Dermatolog dziecięcy oraz pediatra, dr Bartosz Pawlikowski z łódzkiej Kliniki Medevac udzielił odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące pleśniawek u dzieci. Dowiedz się jak rozpoznać i leczyć pleśniawki u niemowląt.

Jakie są przyczyny powstawania pleśniawek u dzieci?

Pleśniawki to kandydoza błony śluzowej jamy ustnej u dziecka. Mogą powstać już kilka dni po porodzie, a wywołuje je grzyb o nazwie Monilla albicans. Mogą lokalizować się na całej błonie śluzowej jamy ustnej maluszka, łącznie z dziąsłami.

Zmiany powstają w wyniku zaburzeń równowagi flory jamy ustnej. Przewaga populacji grzyba skutkuje powstaniem kolonii o mlecznym zabarwieniu i średnicy 1-10 mm. Czasami zmiany powstają w wyniku drobnego uszkodzenia śluzówki, np. podczas ząbkowania, kiedy maluch nie potrafi jeszcze sprawnie przeżuwać.

Jak rozpoznać pleśniawki u dziecka?

Ich obecność najlepiej stwierdzić po wcześniejszym podaniu wody do picia, tak, by nie pomylić ich z pozostałym na śluzówkach pokarmem. Próba ich potarcia może skończyć się krwawieniem o różnym nasileniu i bólem.

niemowlę

Jak zapobiegać powstawaniu pleśniawek u niemowląt?

Pleśniawki mogą powstawać samoistnie i profilaktycznie stosuje się preparaty z grupy probiotyków. Należy jednak unikać również udostępniania wszelkich przedmiotów z ostrymi krawędziami mogącymi uszkodzić śluzówkę podczas gryzienia.

Czy pleśniawki są groźne dla zdrowia dziecka?

Pleśniawki nie zagrażają zdrowiu i życiu dziecka, nieleczone mogą jednak sprawiać ból i utrudniać jedzenie ciepłych i zimnych pokarmów oraz składników diety o skrajnych smakach (kwaśny, słony, gorzki).

Jak leczyć istniejące już pleśniawki?

Leczenie pleśniawek zwykle odbywa się przy pomocy preparatów miejscowych do pędzlowania jamy ustnej (Aphtin lub Nystatyna), ja często przepisuję też specjalną wieloskładnikową mieszankę na receptę. W trakcie leczenia radzę unikać podawania dziecku drażniących pokarmów, a postępy terapii sprawdzać ostrożnie oglądając śluzówkę, tak, by dodatkowo jej nie uszkodzić. W procesie leczenia pleśniawek należy wziąć pod uwagę zaburzenia odporności i wykonać w tym celu odpowiednie badania krwi. Jeśli dziecko często choruje, sugeruję ostrożnie podejmować decyzję o antybiotykoterapii, a jeśli już do tego dojdzie, koniecznie zastosować probiotyk.

lekarz

dr Bartosz Pawlikowski, Klinika Medevac

Czy Wasze dzieci miały pleśniawki?

Zdjęcia: materiały PR, fotolia.pl

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 marca 2019, 07:58

Zobacz także

Nasze propozycje