Poprzedni artykuł: Najgorsze nawyki żywieniowe dzieci – na trudne pytania odpowiada diete... Następny artykuł: 8 wyjątkowych sposobów na przechowywanie w pokoju dziecka!

Późne macierzyństwo- konieczność czy moda?

Dziecko, , tagi: dziecko, ciąża, macierzyństwo
W dzisiejszych czasach widok 35 czy 40 letniej ciężarnej kobiety nie jest już niczym szokującym. Późne macierzyństwo ma wady i zalety. Z jakimi problemami muszą się mierzyć kobiety, które późno decydują się na dziecko?
Późna ciąża

Żyjemy w czasach, które zostały naznaczone kultem młodości, kobieta stała się zakładniczką młodego wyglądu, a co za tym idzie myślenia. Wraz z zatarciem się wizualnych i mentalnych granic wiekowych zagubił się moment biologicznych predyspozycji do macierzyństwa. 

Nastąpiła też wielka rewolucja moralna, nasiliły się tendencje konsumpcyjne i indywidualistyczne. W efekcie nastąpiło przewartościowanie poglądów i priorytetów- rodzina zeszła na drugi plan ustępując miejsca karierze zawodowej. Ta zmiana priorytetów lawinowo pociągnęła za sobą rozluźnienie więzi psychospołecznych, a w następstwie narastanie problemów z budowaniem stałych relacji. To wszystko składa się na wielką rewolucję kulturową, która cały czas przesuwa granicę wiekową macierzyństwa. Długi proces uczenia się, chęć rozwoju zawodowego, a czasem też poszukiwania odpowiedniego partnera powodują, że kobiety rodzą dzieci coraz później.

Z psychologicznego punktu widzenia późne macierzyństwo jest błogosławieństwem, pozwala kobiecie dojrzeć do roli i postępować odpowiedzialnie. Wiąże się ze stabilną sytuacją rodzinną, finansową i zawodową. Kobiety mają większą świadomość siebie i lepiej radzą sobie ze stresem. Biologia jest jednak nieubłagana. Wraz z wiekiem kobiety wzrasta ilość komplikacji związanych ze staraniem się o dziecko, ciążą i porodem. Dr Połuniewski przypomina, że “Kiedyś ciąża u 30-latki ze względu na wiek traktowana była jako ciąża wysokiego ryzyka”. Dziś nikogo nie dziwi widok 35 a nawet 40 latki oczekującej na dziecko. Z wiekiem nasze zdolności prokreacyjne maleją, jajeczka częściej mają nieprawidłową budowę, pojawiają się puste cykle owulacyjne. Największą tragedią jest jednak przedwczesna menopauza- problem ten dotyka już jednej na sześć kobiet a winne temu są czynniki genetyczne, ale też długotrwałe odchudzanie, stres, brak potomstwa..

Więcej o konsekwencjach późnego macierzyństwa możesz przeczytać w czerwcowej URODZIE ŻYCIA.

Sprawdź jakich formalności musisz dopełnić po porodzie oraz komu przysługiwać będzie 12 tys. becikowego w 2016 roku. Przeczytaj też czy masz szansę na dziecko- wypowiedź eksperta.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 marca 2019, 08:23

Zobacz także

Nasze propozycje