Poprzedni artykuł: Krystian Wieczorek zostanie ojcem. Znamy płeć dziecka! Następny artykuł: Thylane Blondeau ma następczynię! Oto 'nowa' najpiękniejsza dziewczynk...

W Polsce dostaniemy premię za... szybkość w rodzeniu dzieci?

Dziecko, , tagi: ciąża
Jaka jest najlepsza różnica wieku między rodzeństwem? Wkrótce może sie okazać, że jak... najmniejsza! Czy rząd rozważy pomysł Szwedów, którzy przyznają premię za szybkość w rodzeniu dzieci?

Czy można nagradzać kobiety za szybką decyzję o urodzeniu drugie dziecka? Rząd rozważa taka możliwość, wierząc, że dzięki temu w Polsce będzie więcej dzieci. Obecnie kobiety coraz później decydują się na potomstwo i często chcą mieć tylko jedno dziecko. Rozwiązaniem problemu z niskim przyrostem naturalnym miał być program "500+", ale rząd myśli o kolejnych "zachętach" dla przyszłych rodziców. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska powiedziała, że "godne rozważenia" jest przyznawanie "premii za szybkość". Czy ten pomysł przypadłby do gustu Polakom?

Polecamy:  Krystian Wieczorek zostanie ojcem. Znamy płeć dziecka!

"Premia za szybkość" - co to takiego?

Według raportu PwC, aż 30% Polek rezygnuje z dzieci, gdyż boją się, że nie pogodzą życia zawodowego z domowymi obowiązkami - wiele z nich pracuje ponad 40 h tygodniowo. Co więcej,  40% firm nie pozwala kobietom na elastyczny czas pracy, co jest olbrzymim atutem dla młodych mam.

rodzina z dzieckiem

Minister Rafalska twierdzi, że najlepszym sposobem na zmianę statystyk są działania samorządów i pracodawców, ponieważ to właśnie ich dotykają problemy m.in. z brakiem pracowników. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę m.in. na elastyczny czas pracy młodych matek, ale to nie wszystko.

Polecamy:  Od urodzenia gra w 'Klanie'. Teraz siostra Antka Królikowskiego ma już 18 lat. Jak wygląda?

Elżbieta Rafalska, podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową powiedziała, że wart rozważenia jest również projekt, który wprowadzono w Szwecji. Tamtejszy rząd przyznaje tzw. premię za szybkość. Polega ona na tym, że jeżeli w ciągu 30 miesięcy od urodzenia dziecka, kobieta urodzi kolejne, to przysługuje jej urlop macierzyński dłuższy nawet o rok. Czy to rozwiązanie sprawdziłoby się również w Polsce? Niewykluczone. Na razie minister rodziny, pracy i polityki społecznej jedynie twierdzi, że jest to sposób zachęty do macierzyństwa, który warto rozważyć.

publikuj na wizaz.pl

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 stycznia 2019, 23:26

Zobacz także

Nasze propozycje