Poprzedni artykuł: Matki - nastolatki. Przyczyny i skala problemu. Następny artykuł: Obrzezanie dziecka - po co się to robi i kiedy trzeba?

Przenoszona ciąża - co robić, gdy termin porodu minął?

Jesteś już po terminie porodu? Sprawdź, co robić gdy ciąża jest przenoszona, czy można przyspieszyć poród? Na co zwracać uwagę?
poród po terminie

Data porodu liczona jest szacunkowo, a tak naprawdę każda ciąża, która kończy się pomiędzy 38 a 42 tygodniem jest uznawana za donoszoną. Dlatego jeśli termin porodu masz wyznaczony np. na 1 sierpnia, wcale nie oznacza, że urodzisz właśnie tego dnia. Równie dobrze dziecko może pojawić się na świecie pod koniec lipca albo w połowie sierpnia. Warto być więc wcześniej przygotowaną do porodu – przeczytaj, co zabrać ze sobą do szpitala.

Ciąża przenoszona

Ciąża, która trwa dłużej niż 42 tygodnie, nazywana jest przez lekarzy ciążą przenoszoną. Wiąże się ona z pewnym komplikacjami, które mogą, ale nie muszą wystąpić, dlatego przyszła mama koniecznie powinna być pod opieką lekarską.

Po 42 tygodniu ciąży łożysko pracuje coraz słabiej, a ponieważ to dzięki niemu dziecko otrzymuje wszystkie niezbędne substancje odżywcze oraz tlen, trzeba sprawdzać, czy działa ono prawidłowo. Jeśli lekarz zaobserwuje starzenie się łożyska, może zdecydować o wywołaniu porodu.

Zalecenia w ciąży przenoszonej

Położnicy zalecają w tym okresie zazwyczaj:

regularną kontrolę ruchów dziecka (2-3 razy dziennie). Po zjedzeniu posiłku połóż się i poczekaj chwilę, sprawdź godzinę. Zmierz ilość ruchów dziecka – każde kopnięcie, szturchnięcie lub inne poruszenie się. Policz 10 ruchów malucha i sprawdź, ile czasu upłynęło od wyczucia 1 ruchu – zwykle jest to ok. pół godziny, czasem więcej. Jeśli nie odczuwasz ruchów dziecka, spróbuj pochodzić, napić się czegoś. Po godzinie zmierz ruchy ponownie. Gdy odczujesz nagłą zmianę częstotliwości ruchów dziecka (znacznie więcej lub znacznie mniej albo brak ruchów), skontaktuj się z lekarzem.

konsultację w przychodni przyszpitalnej z badaniem KTG (raz na 3 dni). KTG (kardiotokografia) to badanie, które ma na celu ocenę czynności serca płodu i jednocześnie zbadanie akcji skurczowej macicy matki. Badanie jest bezbolesne, zwykle trwa ok. 15- 20 minut i odbywa się w pozycji leżącej. Na brzuchu ciężarnej umieszcza się czujnik, który mierzy skurcze mięśnia macicy oraz sondę, która rejestruje pracę serca dziecka. Wyniki są rejestrowane graficznie na wykresie KTG.

dodatkowe USG (w zależności od potrzeb). Czasem lekarz chce sprawdzić dojrzałość łożyska, stan i wielkość dziecka oraz ilość płynu owodniowego lub jakość przepływu krwi w tętnicy pępowinowej, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. W tym celu przeprowadza się dodatkowe USG po terminie porodu.

Wywołanie porodu

Gdy lekarz uzna to za konieczne, może zdecydować o wywołaniu porodu. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • podanie oksytocyny (zwykle dożylnie) – hormon wywołuje skurcze porodowe;
  • przebicie pęcherza płodowego – bezbolesny zabieg, polegający na przekłuciu pęcherza, w którym znajdują się wody płodowe. Wody odpływają, co wpływa na wywołanie skurczów porodowych;
  • masaż szyjki macicy – dość bolesny masaż ręczny ujścia macicy, bardzo skutecznie przyspiesza akcję porodową; stosowany w trakcie porodu może zwiększyć rozwarcie szyjki macicy nawet o 3-4 cm.
  • żel z prostaglandyną, zakładany do szyjki macicy – zmiękcza szyjkę, w rezultacie powodując wywołanie skurczów porodowych.
  • cesarskie cięcie – jeśli lekarz zdecyduje, że inne metody są nieskuteczne lub niewskazane, zdecyduje o cesarskim cięciu.

Czy można przyspieszyć poród?

Jeżeli mija już 42 tydzień ciąży, a poród nie nadchodzi, lekarz mówi, że wszystko w porządku z dzieckiem, a ty czujesz się dobrze, za to masz dosyć czekania, możesz wypróbować kilka sposobów na przyspieszenie porodu.

  • Ruch fizyczny: to mogą być spacery po lesie lub parku, ćwiczenia typu streching albo joga, a także chodzenie po schodach czy lekka gimnastyka. Lekarze twierdzą, że aktywność fizyczna przyspiesza wystąpienie skurczów porodowych.
  • Seks: to doskonały, a do tego przyjemny sposób na przyspieszenie porodu. W trakcie stosunku, a także przy masowaniu lub pocieraniu sutków wydziela się w twoim organizmie oksytocyna, która wywołuje akcję porodową. Z kolei w spermie znajduje się prostaglandyna – hormon, który powoduje zmiękczenie szyjki macicy.
  • Olej rycynowy: niektórzy polecają wypicie jednej lub dwóch łyżek oleju rycynowego, który przyspiesza perystaltykę jelit. Dzięki temu stymulowane są skurcze macicy, a główka malucha przesuwa się niżej, co może być sygnałem do rozpoczęcia porodu.
zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

26 marca 2019, 01:14

Zobacz także

Nasze propozycje