Poprzedni artykuł: Nowa linia dla dzieci Łukasz Jemioł Kids! Następny artykuł: Urlop rodzicielski- co się zmieni w 2016 roku?

Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

W trakcie trwania ciąży skóra brzucha jest szczególnie narażona na powstawanie rozstępów. Specjalista dermatolog dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz z Instytutu DermaMed we Wrocławiu odpowiada na pytania dotyczące przyczyn oraz sposobów leczenia rozstępów po ciąży.
Brzuch ciążowy

Jakie są przyczyny rozstępów?

Rozstępy to odmiana blizny. Powstają wskutek nagłego rozciągania skóry przez rozwijający się płód, przyrost tkanki tłuszczowej lub mięśniowej, a także w okresie intensywnego wzrostu. Najczęściej problem dotyczy młodych matek - podczas ciąży rozstępy pojawiają się prostopadle do kierunku rozciągania skóry: na biodrach, udach i piersiach. Zmieniają się z czasem - na początku przybierają postać cienkich różowych linii, które z czasem wydłużaj się, poszerzają i ciemnieją, a w ostatecznej fazie bledną.

Przyczyny:

  • znaczny wzrost masy ciała w krótkim czasie,
  • zmiany hormonalne,
  • produkcja zwiększonej ilości kortykosteroidów, które upośledzają funkcję fibroblastów,
  • zmniejszona elastyczność skóry,
  • czynniki genetyczne,
  • zaburzenie funkcjonowania tkanki łącznej.

Jak leczyć rozstępy w ciąży?

W przypadku terapii rozstępów, kluczowy jest czas reakcji. Leczenie przebiega najskuteczniej w początkowej fazie, gdy zmiany przybierają postać różowych lub fioletowych prążków - wówczas można uzyskać bardzo dobry efekt pozabiegowy. Kiedy bledną i stają się wyczuwalne w dotyku, jest już znacznie trudniej.
Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia rozstępów są lasery frakcyjne - powodują powstanie w skórze licznych mikrouszkodzeń, przez co stymulują silną regenerację skóry. W efekcie uzyskujemy przebudowę tkankową.
Dzisiejsza medycyna oferuje wiele metod pozwalających zwalczać rozstępy. Obecnie najsilniejszym laserem erbowo-szklanym jest Renas - dzięki zastosowaniu dwukrotnie wyższej energii niż najpopularniejszy na rynku laser frakcyjny, pozwala na głęboką przebudowę skóry. Jego dobrym uzupełnieniem jest Alma Harmony Pixel Pro (laser erbowo-jagowy), którego działanie jest bardziej powierzchowne. Połączenie tych technologii pozwala osiągnąć różną głębokość urazu i przez to znacznie zwiększyć efektywność zabiegów.
Przebieg zabiegu i zalecenia pozabiegowe są omawiane podczas konsultacji z lekarzem. Plan leczenia jest dobierany indywidualnie do potrzeb pacjenta i w zależności od stanu jego skóry.

Kiedy najlepiej wykonać zabieg?

Najlepiej jak najwcześniej po porodzie, ale warunkiem jest zakończenie karmienia. Do przeciwwskazań należą niektóre choroby dermatologiczne w fazie czynnej, miejscowe zakażenia skóry i tkanki podskórnej na obszarze poddawanym zabiegowi, wybrane leki ogólne i zewnętrzne, zioła o działaniu fotouczulającym (także te w herbatkach ziołowych).

A Wy? Jak poradziłyście sobie z rozstępami po ciąży?

Sprawdź również niesamowitą galerię kobiecych ciał po porodzie oraz jak wrócić do formy sprzed ciąży po porodzie. Dowiedz się też o 4 rzeczach, które pomogą na rozstępy.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

26 marca 2019, 00:59

Zobacz także

Nasze propozycje