Poprzedni artykuł: Czym jest ciemieniucha? Następny artykuł: Jak powinna wyglądać dieta rocznego dziecka?

Czy warto jeść ryby będąc w ciąży?

O tym, dlaczego warto jeść ryby będąc w ciąży, opowiada kliniczny dietetyk rodzinny, psychodietetyk Katarzyna Błażejewska. Dowiedz się jakie korzyści dla mamy i dziecka płyną ze spożywania ryb, gdy jesteś w ciąży.

Czy warto jeść ryby będąc w ciąży? 

Bardzo warto! :) Od kilkunastu lat publikowane są badania pokazujące jak korzystny wpływ na rozwój płodu, ale i potem dalsze życie dziecka, ma spożywanie dużej ilości kwasów tłuszczowych DHA, które naturalnie występują w rybach.  Dotyczy to przede wszystkim rozwoju oka, mózgu, ale zabezpiecza także przed występowaniem alergii u potomka. Ryby są również dobrym źródłem witaminy D, której niedobory są powszechnie obserwowane w naszym społeczeństwie. A ma ona wpływ na prawidłową budowę kości - zarówno mamy jak i dziecka.

Ryby

Czy ryby wędzone w ciąży są bezpieczne?

Lepiej ich unikać. Można czasami wybrać je dla urozmaicenia, ale nie powinny być głównym źródłem ryb w diecie przyszłej mamy. Podczas procesu wędzenia (zwłaszcza w wysokiej temperaturze, ale która z nas wie, jak była wędzona ryba?) powstają różne związki chemiczne mogące prowadzić do uszkadzania komórek. Jeżeli ktoś nie może się oprzeć rybie wędzonej, należy wybierać części znajdujące się z dała od skórki.

Jakie ryby najlepiej jeść w ciąży?

W zasadzie wszystkie. Urozmaicenie jest ważne w każdej grupie pokarmów. Z przesadnej ostrożności ograniczyłbym ryby z puszki i wędzone, a decydowała się na pieczone, gotowane, grillowane. Tu również przypominam o sushi i niewielkim, ale istniejącym zagrożeniu mikrobiologicznym - lepiej powstrzymać się przed jedzeniem surowych ryb w ciągu ciążowych miesięcy. 

Sprawdź także: Urządzenia dla kobiet w ciąży

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 lutego 2020, 03:01

Nasze propozycje