Poprzedni artykuł: Kontrowersyjny projekt "Idiot Box" Następny artykuł: Kalendarz ząbkowania- kiedy pojawi się pierwszy ząbek?

Jak oduczyć dziecko ssania kciuka? 5 sprawdzonych sposobów

Dziecko, , tagi: ssanie kciuka, ssanie, odruch ssania
Czy ssanie kciuka powinno niepokoić rodziców? Do kiedy ssanie kciuka jest bezpieczne? Co zrobić, żeby oduczyć dziecko ssania kciuka? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o ssaniu kciuka przez dziecko.

Ssanie kciuka przez niemowlę

Ssanie kciuka przez niemowlę nie powinno niepokoić rodziców. Począwszy od okresu płodowego, przez okres noworodkowy po niemowlęcy ssanie kciuka jest u dzieci zjawiskiem zupełnie naturalnym. Bardzo duża część dzieci wkłada paluszki do buzi i nie ma w tym nic dziwnego, ssanie to mechanizm w który wyposażyła nas natura. Rodzice powinni zareagować i wspierać dziecko, dopiero gdy ssanie kciuka nie mija z wiekiem, a wręcz staje się intensywniejsze. Większość dzieci przestaje ssać kciuk między 2 a 4 rokiem życia.

Psychologia ssania kciuka

Ssanie kciuka jest naturalnym sposobem dziecka na uspokojenie się. Powoduje zmniejszenie napięcia, jest sposobem radzenia sobie ze stresem, bólem czy zmęczeniem. Paluszek ląduje też w buzi dziecka, gdy jest ono znudzone lub podczas snu.

Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?

Należy pamiętać, że ssanie kciuka nie jest problemem rozwojowym czy też dysfunkcją. Jest zwykłym, psychologicznym mechanizmem rozładowania emocji i zaspokojenia potrzeb takich jak np. potrzeba poczucia bezpieczeństwa. W żadnym wypadku nie należy dziecka karać za ssanie kciuka, a jedynie nagradzać, gdy tego nie robi. Częstym błędem rodziców jest też nieustanne mówienie dziecku, żeby wyjęło palec z buzi. Tego typu metoda powoduje odwrotny efekt, nieustannie przypominamy dziecku o potrzebie, dziecko koncentruje się na ssaniu, to powoduje stres i w efekcie dziecko ssie jeszcze więcej. W naszej galerii znajdziesz kilka sposobów, które mogą wspomóc dziecko w zaprzestaniu ssania kciuka. Należy pamiętać, że metody te mają być wsparciem, nie wolno ich stosować pod przymusem. Kluczową rolę w oduczaniu dziecka ssania paluszka stanowi nasz spokój i rozsądek. Każdą z metod należy stosować dłużej niż miesiąc. Lepszy efekt można uzyskać stosując kilka metod naraz.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 marca 2019, 10:01

Zobacz także

Nasze propozycje