Poprzedni artykuł: 7 książeczek, które wspomogą naukę korzystania z nocnika Następny artykuł: TOP 10 zagranicznych Instamam!

Szczepionka przeciw grypie dla dzieci- szczepić czy nie?

Jesień to okres zwiększonego ryzyka zachorowań na grypę, zwłaszcza wśród dzieci. Według zaleceń WHO, w 2015 roku najlepiej zaszczepić się już w pierwszej połowie września.

Grypa u dzieci

Grypa u dzieci jest niebezpieczna, gdyż ciężko ją zdiagnozować. Bardzo często zdarza się, że lekarze z powodu braku charakterystycznych objawów u dzieci, diagnozują grypę jako inne ostre choroby gorączkowe. Spośród wielu objawów grypy występujących u dorosłych (tj. gorączka dochodząca do 40 stopni, bóle mięśni, suchy kaszel, bóle głowy, dreszcze, złe samopoczucie, uczucie rozbicia, brak apetytu), u dziecka można zazwyczaj rozpoznać jedynie wysoką gorączkę oraz osłabienie. U niemowląt i bardzo małych dzieci zdarza się, że grypa objawia się w formie drgawek gorączkowych lub w postaci przypominającej sepsę. Źle zdiagnozowana grypa jest często leczona antybiotykami, a nie lakami przeciwwirusowymi. W efekcie u dziecka następują powikłania po grypie, które mają charakter np. zapalenia płuc, zatok czy ucha środkowego. Jedynym sposobem, aby potwierdzić grypę u dziecka jest badanie wirusologiczne.

Szczepionka

Szczepienie przeciw grypie- czy jest skuteczne?

W ostatnich latach badania wykazały, że skuteczność dostępnych na rynku szczepień przeciw grypie wynosi około 50%. Należy jednak pamiętać, że szczepienie ma nie tylko uchronić przed zachorowaniem, ale również złagodzić przebieg choroby. W przypadku najmłodszych pacjentów może to oznaczać np. leczenie ambulatoryjne, zamiast szpitalnego. Sczepienia pozwalają też uniknąć powikłań po grypie. Szczepiąc dzieci należy pamiętać o podaniu 2 dawek szczepionki, w odstępie co najmniej 4 tygodni. Dziecku szczepionemu przeciw grypie w poprzednim sezonie podaje się 1 dawkę. Niepożądane objawy po szczepieniu, tj. ból i obrzęk w miejscu aplikacji, wzrost temperatury ciała, ból mięśni, stawów i głowy utrzymują się do kilku dni.

Zalecane jest szczepienie dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia. W Polsce najczęściej szczepi się dzieci w wieku 2-5 lat. Najrzadziej szczepione są niemowlęta, które stanowią grupę zwiększonego ryzyka powikłań grypowych. Przed zaszczepieniem dziecka należy udać się do pediatry. Lekarz, w oparciu o stan zdrowia dziecka, podejmie decyzję czy szczepienie w danym momencie jest bezpieczne. 

Więcej informacji na stronie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Uważacie, że warto szczepić dzieci przeciw grypie?

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 stycznia 2019, 05:59

Zobacz także

Nasze propozycje