Poprzedni artykuł: Dynia na Halloween- unikalne wzory! Następny artykuł: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Trądzik niemowlęcy- wypowiedź eksperta

Dziecko, , tagi: trądzik, trądzik niemowlęcy
Dermatolog dziecięcy oraz pediatra, dr Bartosz Pawlikowski z łódzkiej Kliniki Medevac udzielił odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące trądziku niemowlęcego. Dowiedz się jak rozpoznać i leczyć trądzik niemowlęcy.

Jakie są przyczyny powstawania trądziku niemowlęcego?

Są różne hipotezy, ale najbardziej prawdopodobną wydaje się być ta, która zakłada, że za problem odpowiadają męskie hormony płciowe – androgeny. Ich ilość w organizmie kobiety wzrasta w końcowym okresie ciąży. Do organizmu malucha dostają się poprzez łożysko. Jeszcze przez kilka miesięcy po porodzie androgeny mogą przedostawać się do organizmy dziecka, dzieje się tak podczas karmienia piersią. Częściej chorują chłopcy, co może wskazywać na wrażliwość receptorów na testosteron przy gruczołach lub zwiększone stężenie androgenów.

Jakie są objawy trądziku niemowlęcego?

Trądzik niemowlęcy może mieć bardzo różną postać, począwszy od niegroźnie wyglądających zaskórników, aż po ropne torbiele. Wyróżniamy: zaskórniki otwarte – mają ciemny wierzchołek i otwór w części środkowej, którędy wydostaje się łój i obumarłe komórki naskórka; zaskórniki zamknięte – są drobne, białe, w środku najczęściej mają otworek, zwykle są dobrze widoczne przy naciągnięciu skóry; grudki - czerwone i okrągłe; krosty – to zmiany ropne; najbardziej niebezpieczne są torbiele - to przestrzeń w skórze wypełniona ropą, uwaga: taka zmiana po zagojeniu się może zostawić bliznę. Blizny nie są niebezpieczne, ani bolesne, ale szpecą twarz i w wieku szkolnym stanowią problem kosmetyczny. Można je usunąć laserowo w późniejszym wieku, ale jest to kosztowne i czasochłonne.

Zmiany zlokalizowane są na policzkach i nosku, rzadziej na brodzie, czole, czy ciele. Jeśli pojawią się tuż po porodzie, zwykle ok. 3 tygodnia życia, mówimy o tzw. trądziku noworodkowym, który przy zachowaniu prawidłowej pielęgnacji powinien samoistnie ustąpić do 3 miesiąca. Jeśli później, mowa o trądziku niemowlęcym, mogącym utrzymywać się nawet do 2-3 roku życia.

niemowlę

Czy każde dziecko przechodzi trądzik niemowlęcy?

Oczywiście nie każde, ale rzeczywiście jest to zjawisko dość częste, bo występuje u 1 na 5 niemowląt.

Czy trądzik niemowlęcy może być niebezpieczny dla zdrowia dziecka?

Trądzik nie jest niebezpieczny dla małych dzieci. Obecność tej dolegliwości w wieku noworodkowym lub niemowlęcym jest jednak sygnałem na wrażliwość hormonalną gruczołów łojowych, co w wieku dojrzewania objawia się często ciężkim trądzikiem młodzieńczym oraz predyspozycją do łojotokowe zapalenia skóry.

Jak leczyć trądzik niemowlęcy?

Leczenie polega na stosowaniu szerokiego spektrum łagodnych leków przeciwtrądzikowych, jak np. nadtlenek benzoidylu. W ciężkich przypadkach zalecam antybiotyk - doustnie lub miejscowo (tu: erytromycyna). Pragnę jednak uspokoić rodziców, że są to bardzo rzadkie przypadki. Ogromną rolę odgrywa prawidłowa pielęgnacja. Dlatego, kiedy zauważą u maluszka tego typu zmiany, dobrze jest poradzić się dermatologa, jak pielęgnować podrażnioną skórę, żeby nie narażać dziecka na niepotrzebne zaostrzanie się problemu (patrz: stany zapalne) i stres – także własny.

lekarz

dr Bartosz Pawlikowski, Klinika Medevac

Czy Wasze dzieci przechodziły trądzik niemowlęcy?

Zdjęcia: materiały PR, fotolia.pl

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 marca 2019, 00:32

Zobacz także

Nasze propozycje