Poprzedni artykuł: 10 wskazówek, które pomogą w wyborze ubrań dla noworodka Następny artykuł: Kontrowersyjny projekt "Idiot Box"

Najważniejsze informacje o urlopie ojcowskim

Urlop ojcowski, to rozwiązanie które ma pomóc młodym rodzicom w dzieleniu opieki nad dzieckiem. Ma on również umożliwić ojcu wsparcie partnerki i spędzenie pierwszych chwil z noworodkiem. Przeczytaj najważniejsze informacje dotyczące urlopu ojcowskiego.
Tata z dzieckiem

Komu przysługuje urlop ojcowski?

Urlop ojcowski przysługuje biologicznemu lub adopcyjnemu ojcu dziecka, który ma status pracownika, tzn. że posiada umowę o pracę oraz pozostaje w stosunku do pracy. Z urlopu ojcowskiego nie może skorzystać matka dziecka, ani żadne inne osoby. Aby otrzymać urlop ojcowski ojciec dziecka nie musi być w związku małżeńskim z matką dziecka.

Ile dni urlopu ojcowskiego?

Ojcom przysługuje 14 dni płatnego urlopu, dokładniej 2 tygodnie kalendarzowe, w skład których wchodzą soboty, niedziele, święta i dni wolne. Urlopu ojcowskiego nie można podzielić, 14 dni musi być wykorzystane w całości, jednorazowo, w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka. W przypadku ojców adopcyjnych, czynnie zaangażowanych w wychowanie dziecka, prawo do wykorzystania urlopu upływa wraz z 12 miesiącem uprawomocnienia się wyroku dotyczącego adopcji. Ojciec adopcyjny może skorzystać z urlopu ojcowskiego, jeśli dziecko nie ukończyło 7 roku życia (w przypadku odroczenia obowiązku szkolnego do 10 roku życia). Jeśli urlop ojcowski nie zostanie wykorzystany przepada.

Urlop ojcowski a inne urlopy

Urlop ojcowski jest niezależny od urlopu rodzicielskiego, macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Może zostać wybrany w tym samym czasie. Ojciec może też wykorzystać urlop macierzyński i nie będzie to miało wpływu na urlop ojcowski. W takiej sytuacji ojciec przebywający na urlopie ojcowskim otrzymuje 100% zasiłku macierzyńskiego oraz jest chroniony przed zwolnieniem z pracy.

Jak uzyskać urlop ojcowski?

Aby uzyskać urlop ojcowski należy złożyć pisemny wniosek u pracodawcy.

Należy pamiętać, że w 2016 roku nastąpi zmiana przepisów w urlopach rodzicielskich.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 marca 2019, 18:34

Zobacz także

Nasze propozycje