Poprzedni artykuł: Jak pozbyć się rozstępów po ciąży? Następny artykuł: Matki karmiące piersią w obiektywie Tammy Nicole

Urlop rodzicielski- co się zmieni w 2016 roku?

W 2016 roku zostaną wprowadzone zmiany w Kodeksie pracy, które mają ułatwić rodzicom łączenie życia rodzinnego z zawodowym. Sprawdź, co się zmieni w zasadach udzielania urlopu rodzicielskiego.
rodzina w pościeli

Nowelizacja przepisów ma usprawnić i ułatwić rodzicom możliwość skorzystania z urlopów związanych z opieką nad dzieckiem. Zmiany zakładają włączenie 6 tygodniowego urlopu macierzyńskiego do 26 tygodniowego urlopu rodzicielskiego, gdyż oba uprawnienia mają niemal identyczny charakter. Obecny podział niepotrzebnie komplikuje system urlopowy.

Według nowych przepisów z części urlopu rodzicielskiego (16 tygodni) będzie można skorzystać do ukończenia przez dziecko 6 roku życia, a nie jak dotychczas 1 roku.

Nowy urlop rodzicielski można będzie połączyć z pracą w niepełnym wymiarze czasu. W takiej sytuacji urlop rodzicielski będzie się wydłużać proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Nie może jednak wydłużyć się o więcej niż 64 tygodnie, a w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka z jednej ciąży, 68 tygodni.

Zgodnie z nowelizacją urlop ojcowski można wykorzystać w dwóch tygodniowych częściach lub dwa tygodnie jednorazowo. Na jego wykorzystanie tatusiowie mają czas do 24 miesiąca życia dziecka, a nie jak dotychczas do 12 miesiąca. W sytuacji, gdy dziecko trafia do szpitala, ojciec przebywający na urlopie ojcowskim będzie mógł go przerwać i wznowić, gdy dziecko opuści szpital. Przepis obowiązuje również rodziców adopcyjnych.

Kolejna poprawka zakłada, że pracodawca nie będzie miał obowiązku informowania pracownika o uprawnieniach związanych z obowiązkami rodzinnymi i rodzicielskimi. Komisja zrezygnowała też z przepisów antydyskryminacyjnych, które miały chronić pracownika wykonującego obowiązki rodzinne przed niewłaściwym traktowaniem przez pracodawcę.

Jak Wam się podobają zmiany w zasadach udzielania urlopu rodzicielskiego? 

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 sierpnia 2019, 06:37

Nasze propozycje