Poprzedni artykuł: Problemy w połogu - jak przetrwać pierwsze tygodnie po porodzie Następny artykuł: Jak przygotować dziecko do przedszkola i żłobka?

Woda dla niemowląt - dlaczego jest ważna?

Woda odgrywa ważną rolę w codziennej diecie każdego człowieka – a zwłaszcza dziecka, które dopiero wyrabia sobie nawyki żywieniowe. Niestety często zapominamy o znaczeniu wody w żywieniu niemowląt, chociaż to właśnie woda jest najlepszym pierwszym napojem.
woda dla niemowląt

Noworodkowi mleko matki zapewnia zdrowemu dziecku wystarczającą ilość płynów.

Około 6. miesiąca życia dietę niemowlęcia rozszerzamy zarówno o nowe pokarmy, jak i o nowe napoje. Wtedy mamy najczęściej sięgają po różnego rodzaju słodkie soczki, herbatki, kompoty, które nie są przeznaczone niemowląt i małych dzieci.

Tymczasem w pierwszej kolejności należy podać dziecku wodę - dobrej jakości, niskozmineralizowaną, niskosodową i niskosiarczanową.

Dlaczego woda dla niemowlaka?

Podając dziecku słodkie napoje zamiast wody sprawiamy, że maluch wyrabia sobie przyzwyczajenie i preferencję słodkiego smaku. To powoduje, że znacznie mniej chętnie będzie np. zjadał warzywa a dużo chętniej – owoce i inne słodkie dania. Stąd już tylko krok do problemów z próchnicą, nadwagą, a nawet otyłością. Lepiej od razu przyzwyczajać dziecko do smaku czystej wody, kształtując w nim odpowiednie upodobania smakowe. 

Soki czy herbatki przeznaczone dla dzieci powinny być podawane z umiarem – przypomina Agnieszka Dolna, ekspert ds. żywienia Fundacji NUTRICIA. Przykładowo, niemowlę może pić soki tylko w dzień, w ilości nie większej niż 150 ml na dobę, możemy też podawać je w formie rozcieńczonej wodą. W pierwszej kolejności podawajmy jednak niemowlęciu wodę pitną odpowiednio dobraną do jego potrzeb.

Jaka woda dla niemowląt?

Najlepsza dla niemowląt jest naturalna woda mineralna lub źródlana. Ale uwaga, nie każda woda butelkowana nadaje się dla tak małych dzieci. Wybierajmy zatem wodę:

  • niskozmineralizowaną (zawartość soli mineralnych poniżej 500 mg/litr)
  • niskosodową (poniżej 20 mg/litr)
  • niskosiarczanową(poniżej 20 mg/litr)

Wszystkie te informacje znajdziemy na etykiecie butelki. W razie wątpliwości kieruj się pozytywną opinią Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka lub Państwowego Zakładu Higieny.

Wodę źródlaną można dodatkowo przegotować oraz przestudzić - nadaje się wówczas do przygotowania posiłków. Natomiast naturalne wody mineralne przeznaczone są tylko do picia (nie należy ich gotować).

Ile wody dla niemowlęcia?

Jeśli rozpoczęliśmy już rozszerzanie diety niemowlęcia, pamiętajmy o dopajaniu.

Dziecko ważące do 10 kg powinno dziennie otrzymywać ok. 100 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Część z potrzebnej dawki płynów - ok. 1/3 - maluch dostaje razem z jedzeniem. Resztę powinien po prostu wypić.

Uwaga - odwodnienie może być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia malucha! O odwodnienie szczególnie łatwo podczas letnich upałów, a także przy biegunkach lub wymiotach. Jeśli maluch jest senny i apatyczny, ma suche usta, rzadko oddaje mocz i płacze bez łez - w takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. 

Badanie Centrum Zdrowia Dziecka i Fundacji NUTRICIA nie pozostawia złudzeń. Aż 55% polskich mam podaje niemowlętom słodkie napoje, również w nocy. Nawet woda jest niepotrzebnie dosładzana. Tylko 10% do dopajania dziecka używa czystej wody.

oprac. na podst. materiałów prasowych Fundacji NUTRICIA. 

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

7 lipca 2020, 08:36

Nasze propozycje